Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Pre Asadovú naďalej červená

Sportnet|Publikované 22. dec 2005 o 00:00

TOKIO - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) je neoblomný v otázke štartu japonskej krasokorčuliarskej nádeje Mao Asadovej na ZOH v Turíne. Jej krajan a viceprezident MOV Čiharu Igaja v utorok potvrdil, že výbor nebude

siahať na pravidlá určujúce minimálny vek olympionikov v jednotlivých športových disciplínach. "Verte mi, že by som ju rád videl na turínskom ľade. Ale MOV prijal pravidlá Medzinárodnej krasokorčuliarskej únie (ISU) a tie musíme rešpektovať," povedal strieborný medailista zo slalomu na ZOH 1956 v talianskej Cortine d'Ampezzo.

Vychádzajúcej hviezde krasokorčuľovania neumožňujú účasť smernice ISU o minimálnom veku športovca. Talentovaná Japonka 25. septembra oslavovala iba 15. narodeniny, ISU síce stanovila limit na 15 rokov, ale tento vek musí pretekár dovŕšiť najneskôr 1. júla v roku pred štartom na vrcholnom svetovom podujatí. Do iniciatívy požadujúcej zelenú na ceste do Turína pre čerstvú víťazku finále Grand Prix v Tokiu sa zapojila aj japonská vláda na čele s premiérom Džuničirom Koizumim. "Je poľutovaniahodné, že japonský športovec, ktorý je momentálne najlepší na svete vo svojej disciplíne, nemôže účinkovať na takomto podujatí," uviedol hovorca japonského kabinetu Šinzo Abe. (sita, ap)

Súvisiace články