Utorok, 30. novembra, 2021Meniny má Ondrej, Andrej

Pozrite si, ktorá krajina dodáva najviac futbalových legionárov

Brazília nemá také veľké hviezdy ako v minulosti, ale o jej hráčov je stále veľký záujem. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|23. jan 2013 o 18:00

Počet cudzincov v ligách dosiahol v roku 2012 rekordnú úroveň najmä vďaka nárastu vo východnej Európe.

LONDÝN. Brazília je už štvrtý rok za sebou najväčším exportérom hráčov pre európske futbalové kluby.

Podľa nového prieskumu švajčiarskej výskumnej spoločnosti CIES Observatory Group dodala Brazília 478 tímom z 31 prvoligových ligových súťaží viac ako 500 futbalistov, takmer raz toľko ako druhá krajina v poradí, Francúzsko.

Podľa správy je tretie prekvapujúco Srbsko pred Argentínou, Portugalskom, Španielskom, Nemeckom a Nigériou. Za cudzinca je považovaný hráč, ktorý sa narodil v inej krajine (resp. v rámci inej futbalovej asociácie) než v akej pôsobí jeho súčasný klub.

Kým počet Argentínčanov v európskych ligách stabilne klesá od roku 2009, čoraz populárnejší sú v cudzine Portugalčania (nárast o 41 hráčov od roku 2011) a Španieli (nárast o 34 hráčov).

Podľa správy je to dôsledok nielen ich kvalít, ale aj narastajúcich finančných problémov klubov z Pyrenejského polostrova.

Počet legionárov v európskych ligách dosiahol v roku 2012 rekordnú úroveň najmä vďaka nárastu vo východnej Európe.

Legionári tvoria väčšinu v 6 z 31 líg: na Cypre, v Anglicku, Portugalsku, Belgicku, Taliansku a Turecku.

Najväčší prírastok legionárov zaznamenali na Ukrajine, v Bulharsku a na Cypre, najväčší úbytok v Grécku, na Slovensku a v Škótsku.

Celkovo pochádza zhruba 61 percent legionárov z Európy, 22 percent z Južnej Ameriky, 13 percent z Afriky a 3 percentá zo zvyšných regiónov.

Najväčší záujem je o útočníkov a ofenzívnych záložníkov, najmenší o brankárov a krajných obrancov.

Najviac sa na legionárov spoliehajú tímy z južnej Európy. V cyperských kluboch, ktoré rebríčku dominujú, je až 74,2 percenta hráčov zo zahraničia.

1_res_res.jpg

Graf ukazuje podiel cudzincov v jednotlivých európskych ligách od prvého Cypru (74, 2 percenta) po posledné Chorvátsko (13,5 percenta). Slovensko je piate zdola s 21,9 percentami.

Súvisiace články