Utorok, 20. apríla, 2021Meniny má Marcel

Pozrite sa, ako budú v Soči oblečení naši športovci

Miloslav Šebela, SITA|8. nov 2013 o 19:17

Ľudové vzory a srdiečka budú zdobiť slovenských olympionikov.

Agentúrny servis sme nahradili autorským článkom.

BRATISLAVA. V bielej, čiernej a červenej budú oblečení slovenskí športovci na zimných olympijských hrách v Soči.

„Trochu ma tá farebná kombinácia prekvapila, ale potešilo ma, že motívy na oblečení sú opäť čičmianske. Rovnako ako to bolo pri londýnskej olympiáde,“ vravela strelkyňa Danka Barteková.

V Bratislave v piatok predstavili kolekciu oblečenia športovcov pre hry v Soči.

„Chceme pokračovať v ľudovej tradícii a v motíve nášho kultúrneho dedičstva,“ hovoril prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

V Soči teplo, v horách mráz

Zimná olympiáda bude z doterajších dejísk najjužnejšie. Soči je subtropickom pásme. Na pobreží je vo februári cez deň 10 až 20 stupňov. O štyridsať kilometrov východne v horách, kde budú súťažiť lyžiari, bobisti a sánkari, však bude mrznúť.

((anketa))

„V horských dolinách bude chladno a vysoká vlhkosť. Preto sme mali problém s výberom oblečenia, aby spĺňalo požiadavky na nižšie i vyššie teploty,“ vraví šéfka našej výpravy Jana Gantnerová.

„Verím, že hokejistom bude horúco. Nie však z počasia ale z toho, ako budú bojovať o medaily.“

Teplotné rozdiely pre tých, ktorí sa budú presúvať z pobrežia do hôr, môžu byť aj dvadsať stupňov.

Oblečenie prezentoval bývalý krasokorčuliar Jozef Beständig. „Za tie roky sa mení iba farebná úprava a vzory. Kvalita je rovnako vysoká ako bývala. V prvom rade je to však oficiálne oblečenie, nie športové.“

Beständig súťažil na olympiáde v Salt Lake City 2002.

Biatlonisti budú žltí

V Bratislave predstavili aj športové kombinézy. Lyžiari budú oblečení v modrej doplnenej slovenskou trikolórou. Biatlonisti budú rovnako ako pred štyrmi rokmi vo Vancouvri v neónovo žltej.

Pred londýnskymi hrami spustil olympijský výbor projekt Sme jeden tím. Výťažok z predaja špeciálnych náramkov išiel na prípravu mladých športovcov. Fanúšikov takto chceli motivovať na priamu podporu športu.

„V zbierke prostredníctvom nadácie pred Soči už nepokračujeme. Aj preto, že to bolo vyhodnotené ako nie veľmi úspešné,“ vraví Gantnerová.

Do Soči by malo cestovať 56 až 60 slovenských športovcov. Olympijské hry otvoria 7. februára.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články