Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

POZNÁMKA - Štyri tretiny nestačia

Sportnet|Publikované 16. sep 2008 o 22:00

n Tréner HC Košice Anton Tomko v súvislosti s nemastným-neslaným výkonom svojich zverencov v nedeľňajšom zápase proti Norimbergu hľadal jemné

ospravedlnenie hry mužstva i v tom, či nebolo unavené po sobotňajšom súboji s Bernom, kde sa do poslednej minúty snažilo vyrovnať. Kdežto Norimberg mal po piatkovom zápase deň k dobru na regeneráciu. Dá sa nahlas rozmýšľať i týmto smerom, no netreba zabúdať, že ešte horšie na tom boli hráči Bernu. Všeobecne sa totiž predpokladalo, že top zápasom na turnaji bude sobotňajší duel Bern Košice. A tu mali výhodu oddychu práve Košičania, lebo Bern hral už v piatok a po ani nie 24 hodinách (v piatok sa začínalo o hodinu neskôr o 19.30) nastúpil proti oddýchnutým Košiciam. Keďže Bern porazil Norimberg, hokejistov HC čakal proti Bernu v podstate klasický duel play off. Ak ho prehrajú, nedeľa sa bude dohrávať, ak ho vyhrajú, posledným dňom v týždni bude turnaj gradovať. Žiaľ, nastala prvá možnosť a LM Košiciam unikla. Podľa prezidenta HC M. Kiraľvargu, a určite nie len podľa neho, oprávnene.

Rovnako je zbytočné špiritizovať a ukazovať na to, že v takej prestížnej súťaži ako je Liga majstrov, nominovali čiarových rozhodcov z Belgicka, Francúzska či Rakúska. Ak by sme nevedeli o ich národnej príslušnosti, nik by sa pri nich nepristavil, boli v pohode vo všetkých troch zápasoch. Rovnako tak o tom, že IIHF chcela, aby bol postupujúcim Bern, lebo má 17-tisícovú halu a hlavne je z krajiny, kde sídli federácia. V takýchto súťažiach (a nielen v hokeji), nechcú nikde veľmi východný blok, prípadne, ak už, tak v čo najmenšom počte. Nie je to žiadna novinka a za tie roky sme si na to zvykli. Či fungoval a ako fungoval lobing si môžeme iba domýšľať. Všetko je to len v hypotetickej rovine. O hlavných rozhodcoch sa už dá polemizovať. Fín Laaksonen i Švéd Ronnmark si Košičanov podali v prvej tretine proti Bernu. Minimálne dve vylúčenia z troch v prvej desaťminútovke boli veľmi prísne. Určite však Košičanov nezarezali do takej miery, že rozhodli o výsledku stretnutia. Východniari totiž zďaleka nehrali polovicu zápasu v oslabení. HC mal spolu len piatich vylúčených a to je najmenej v tejto sezóne! V extralige v zápase s Kežmarkom mal osem vylúčených, proti Slovanu osem a v Trenčíne do tretice osem. Takže aj sedem vylúčených Košičanov proti Norimbergu je menej, ako doteraz v extralige! Sťažovať sa preto na nepriazeň rozhodcov v tomto kontexte vyznieva, či chceme alebo nie, dosť blbo... Iná vec je, či Bern hral naozaj tak čisto, že mal len jedného vylúčeného. Podľa Šimurdu však áno, takže ani tu by nemal byť problém.

Skôr je na zamyslenie, prečo I. tretina v oboch zápasoch bola katastrofálna. Tomkovci si síce pred zápasmi párkrát burcujúci zakričali "Ideme do toho", no naozaj "do toho" išli až od druhej tretiny. Presvedčili sa teda, že zahrať štyri tretiny v dvoch zápasoch možno stačí v našej extralige, ale nie na medzinárodnej scéne.

Kapitolou samou osebe bola hra v početnom oslabení. V prvom zápase proti Bernu takto inkasovali tri góly z piatich (navyše štvrtý pri signalizovanom vylúčení Tabačeka), v druhom zápase dokonca štyri góly z piatich! Neuveriteľné. Paradoxne, Košičania počas víkendu zahrali lepšie v oslabení bez dvoch hráčov, ako keď mali na lavici hanby len jedného hokejistu! Faktom totiž zostáva, že Bern i Norimberg im v presilovke piatich na troch gól nestrelili...

Premiérová edícia Ligy majstrov je pre HC už minulosťou. Košičania si ju vyskúšali, vedia čo obnáša. Teraz sa z nej treba poučiť a čo najrýchlejšie na sklamanie zabudnúť. Hráči musia zdvihnúť hlavy a v nasledujúcich mesiacoch urobiť všetko preto, aby si vybojovali miesto v základnej skupine a nie sa blamovali na kvalifikácii.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.