Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

POZNÁMKA - Pripravení iba v prognóze

Sportnet|Publikované 14. nov 2005 o 23:00

"Naivní nesmieme byť. Budeme reagovať na vývoj, atmosféru, treba byť pripravení na všetko. Určite sa musíme koncentrovanejšie pobiť o výsledok ako v

Portugalsku. Tam bola navodená atmosféra priateľského zápasu." Tieto slová vyriekol pred futbalovým zápasom v Španielsku reprezentačný tréner Slovenska Dušan Galis v obšírnom rozhovore pre denník SME. Skvelá prognóza. Vystihuje a zahŕňa všetko, čo sme totálne zbabrali.

Naivní nesmieme byť

A boli sme. Až okato. Už len preto, že sme zostali šokovaní prísnym metrom talianskeho arbitra. Ak by sme neboli naivní, tak by sme s podobným postojom rozhodcu rátali. Lenže my sme sa vo svojej naivite domnievali, že na takejto scéne a v takom dôležitom zápase sa niečo také nemôže stať. Omyl. Práve vtedy sa to stáva. Bratia Česi by vedeli rozprávať, aké jedenástky vie pískať Collina, či ako vylučuje Frisk. A čo sa stalo s tými rozhodcami? Celý svet ich považoval za najlepších. A čo sa stane s rozhodcom De Santisom? Nebuďme naivní, že ho UEFA nejako potrestá. Skôr môže čakať nejakú odmenu... Nechajme sa prekvapiť.

Budeme reagovať na vývoj, atmosféru, treba byť pripravení na všetko

Figu borovú sme reagovali na vývoj. Hološko na našej pravej strane nestíhal dopredu a už vôbec nie dozadu. Španieli útočili vyslovene týmto koridorom. Reakcia z našej lavičky nebola žiadna. Karhan od začiatku debatoval s rozhodcami, vôbec sa nesústreďoval na hru. Vedel, že v prípade žltej karty si v odvete nezahrá, no dovtedy ich otravoval, až kým mu naozaj nevystavili stopku. Aká bola reakcia lavičky? Nik jeho a ani mužstvo neupokojil. Naopak, Galis sa hlúpo nechal vylúčiť z lavičky. O Hadovi platí to isté. Po zbytočnej prvej žltej karte inkasoval ešte zbytočnejšiu druhú. Následné slová, že rozhodca vedel veľmi dobre, komu má dať žltú kartu, lebo z pätice hráčov si vybral práve jeho, ktorý už jednu mal. Keď to vedel rozhodca, Had to nevedel? Načo išiel protestovať, keď vedel, že už má žltú kartu a s rozhodcom už debatovala ďalšia štvorica Slovákov? Budeme ragovať na atmosféru... Nechali sme sa vytočiť somarinami. Galisa rozčuľovalo, že nemali dohodnuté video, ako žiadali v hoteli, ale obstarali ho až neskôr, že španielski novinári za nimi chodili prakticky až do izieb, že pred izbu prišla s kuframi jedna pani, ktorá tam mala bývať a pod. Takéto veci sa ani nemali dostať k trénerovi. Bol tam celý ansámbel ľudí, ktorí mali zabezpečovať nerušenú prípravu. Piskot počas hymny. Žiaľ. Keď je atmosféra vybičovaná, dôjde i k takýmto nešportovým prejavom. Spomeňme si len na hokejové zápasy so ZSSR a piskot počas súperovej hymny... Je to súčasť atmosféry, na ktorú sme vraj boli pripravení... Keď nás plno podobných detailov dokáže rozhádzať, tak potom naozaj nemáme čo hľadať na významnom fóre. Pripravení na všetko sme boli len slovami. Skutočnosť ukázala pravý opak.

Určite sa musíme koncentrovanejšie pobiť o výsledok ako v Portugalsku. Tam bola navodená atmosféra priateľského zápasu

Koľko nám vydržala koncentrácia? Žalostne krátko, žalostne. Navyše, keď svojím výstupom navodil atmosféru priateľského zápasu sám kormidelník, ktorý prvý opustil loď. Žiadny ofsajd pri druhom góle totiž nebol. Hrali sme zle. Najmä I. polčas. Permanentne sme hasili situácie. Slovo koncentrácia sa s výkonom niektorých hráčov ani nedá spájať.

Pomaličky už môžeme myslieť na nový kvalifikačný cyklus a zrejme aj na budovanie nového mužstva. Galis pri príchode k mužstvu rozvíjal teóriu, že povolá chlapcov, ktorí pravidelne hrajú. V súčasnosti sme spokojní aj s tými, ktorí nehrajú. Varga v Celtiku, Vittek v Norimbergu, Greško v Blackburne, Németh v Middlesbrough, Janočko nehral osem mesiacov futbal v Austrii a dostal šancu v Madride. Už naozaj chýbal len Demo... Fanúšikovia sa pýtajú, prečo v Madride nenastúpil ani jeden hráč Artmedie Bratislava. Veď Borbély, Kozák, Fodrek či Ďurica hrajú v životnej forme. Počuli sme aj názor, že keby v Madride nastúpili v rámci repre hráči Artmedie, obstáli by oveľa lepšie. Odpoveď im dal Galis v spomínanom interview: "Mám záujem o korektnú spoluprácu s Artmediou, ktorá ma ťažký program v Lige majstrov. Zažil som ako klubový tréner, čo to je, keď vám reprezentačný tréner zoberie na zraz dvanástich hráčov bez konzultácie. Táto reprezentácia Petržalke neublíži. Mám nadštandardné vzťahy s trénerom aj majiteľom klubu." Ešte niekoho zaujíma, prečo nehral Borbély či Ďurica... My hráme o majstrovstvá sveta a zrazu dostane prednosť klubová súťaž?! Keby takúto vetu povedal Aragones v súvislosti s Realom Madrid, novinári by sa postarali, aby si už nesadol na žiadnu lavičku. Ani v parku. Veď hráči v španielskej reprezentácii hrajú tak isto v Lige majstrov, no nevieme si predstaviť toľkú ústretovosť, pred takým významným duelom, ako je postup na MS. Aj ďalej hovorme, ako nám na ňom záleží...

P.S.: Boli sme pripravení na všetko, len nie na to, že nás niečo môže prekvapiť.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.