Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

POZNÁMKA - Kozákov polčas, alebo Slovensko - Cyprus 0:2 po 1. kole!

Sportnet|Publikované 4. okt 2002 o 22:00

Keď koncom roka 1997 futbalisti 1. FC Košice skončili svoju púť v hlavnej súťaži Ligy majstrov, kde popri Juventuse Turín, Manchesteru United a

Feyenoordu Rotterdam nezískali ani bod, boli terčami posmeškov či podpichovačných rečí, pretože s nulou dovtedy neskončil žiadny celok I. fázu hlavnej súťaži. Až priveľmi sa zľahčoval úspech tigrov. V tom čase bývalý tréner 1. FC Košice Ján Kozák okrem iného povedal vetu, ktorá vtedy vylúdila úsmevy na tvárach, no s odstupom času sa úsmevy pretransformovali do vyblednutých, kamenných tvári. A čože to bola za veta? Vraj najbližších 10 rokov sa slovenskému mužstvu nepodarí taký úspech. Pochopiteľne, v Slovane či na Interi si o tom mysleli svoje, ako i ďalší odborníci. Odvtedy ubehlo päť rokov a tvrdenie J. Kozáka je teda v polovici cesty. A ako zavŕšil slovenský futbal túto päťročnicu?

Napríklad tak, že v 1. kole Pohára UEFA skončil po dvoch fackách náš posledný zástupca Matador Púchov. Isteže, Girondins Bordeaux je kvalitný súper, ale skóre 1:10 z dvojzápasu je trochu vysoké. Lichtenštajnské, luxemburské, sanmarínske, severoírske tímy alebo kluby z Fayerských ostrovov už pomaly prešli etapou takýchto výpraskov. Pritom pre viacerých hráčov v týchto celkoch je futbal možno až na tretej koľaji popri pracovných povinnostiach. O Lige majstrov v slovenskom vydaní ani nehovoríme, lebo pre náš celok je už problém postúpiť aj z druhého do tretieho predkola. O hlavnej súťaži môžeme len snívať.

Len pre porovnanie v susednom Česku postúpili všetky štyri tímy, ktoré štartovali V 1. kole Pohára UEFA, pritom Žižkov vyradil Glasgow Rangers, Slavia belgický Mouscron. Česi si len za 1. kolo pripísali do klasifikácie krajín 19 bodov z 24 možných! A Liga majstrov v ich vydaní? Len počet gólov strelených na súperovom ihrisku rozhodol pri rovnosti skóre, že do hlavnej súťaže na úkor Sparty a Liberca postúpili Genk, resp. AC Miláno.

Na klubovej scéne sme dokonca tak prepadli, že už sa pomaly staneme príjemným súperom i pre cyperské mužstvá! Len nedávno to bolo presne naopak a prejsť cez cyperského súpera nebol problém. Súčasnosť je však taká, že Cyprus bude mať v 2. kole Pohára UEFA dvoch zástupcov a Slovensko ani jedného!!! Pritom Anorthosis Famagusta vyradil grécky Iraklis Solúň a Apoel Nikózia si poradil s rakúskym GAK Graz. Teda žiadni trpaslíci.

Tými sa však pomaly stávajú kolektívy spod Tatier. Len vďaka neskutočnému a neutíchajúcemu optimizmu si nahovárame, že patríme niekde inde. Ak to tak však pôjde ďalej, onedlho budeme musieť začínať jesennú súťaž sezóny už koncom júna, aby náš majster bol dostatočne rozohraný pre prvé z troch predkôl Ligy majstrov...

J. Kozák sa nad touto slovenskou bilanciou môže len pousmiať a má na to právo. Všetci ostatní naslovozvaní odborníci môžu len veriť a dúfať, že druhý polčas rozkladu jeho prognózy sa nenaplní.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.