Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

POZNÁMKA

Sportnet|Publikované 11. okt 2003 o 00:00

Už chýbali len cepy...Vraví sa, že ešte žiadne sedenie a diskutovanie za okrúhlym stolom danú problematiku nevyriešilo. Štvrtková beseda o 1. FC

Už chýbali len cepy...

Vraví sa, že ešte žiadne sedenie a diskutovanie za okrúhlym stolom danú problematiku nevyriešilo. Štvrtková beseda o 1. FC tiež veľa svetla do vyriešenia patovej situácie nepriniesla. A pri zostave, ktorá sa zišla, ani nemohla. Prezident SFZ František Laurinec to hneď na začiatku trefne konštatoval: "Čakal som iné zloženie okolo okrúhleho stola." Viacerí prítomní novinári tiež.

Povedzme si na rovinu - ku všetkej úcte, čo všetko dosiahli vo svojej kariére pre košický a slovenský futbal, absencia trénerov Andrejka, Semana, lekára MUDr. Michalka či bývalého brankára Švajlena, by nikomu asi neprekážala. Myslíme si, že diskusií a názorov na tému, kde sa nachádza súčasný košický futbal a kde sa začala príčina jeho úpadku, poprepletkané už tradičnými nostalgickými spomienkami, ako sa niekedy ľudia štverali na stromy, aby videli svojich miláčikov, mohli sledovať gólové kúsky Johana Strausza, či ako sa niekedy hralo za doslova len kalorické, bolo už habadej a sú už všetkým notoricky dostatočne známe. O tomto asi beseda nemala byť. Žiadne konkrétne riešenie súčasného marazmu z ich úst neodznelo. Jednoducho, nefalšované mlátenie prázdnej slamy za silnej podpory televíznych štábov a novinárov. Bez cepov. Takto to prebiehalo celú hodinu! F. Laurinec, napriek slovám o tom, že problémy košického futbalu mu nie sú ľahostajné, si asi o "konštruktívnej" debate myslel svoje. Inak, ktovie, či by šéf slovenského futbalu meral cestu na toto sedenie, keby sa nebol pozrieť vo Vranove na úspech slovenskej sedemnástky v kvalifikácii, ktorá prebieha na východe Slovenska... Ak malo niečo podstatné a konkrétne vzísť z tohto okrúhleho stola, mali tam jednoznančne sedieť predovšetkým zástupcovia niektorých podnikateľských skupín. Ak nerátame Markoviča, nebol tam ani jeden. Ktovie, či boli oslovení. Pravda, treba otvorene priznať, že zo začiatku citeľne chýbali majitelia 1. FC - bratia Vargovci. Ozajstná diskusia sa rozbehla až po ich príchode. Konečne sa začalo navzájom hovoriť o konštruktívnych veciach, hoci riešenie i tak neuzrelo svetlo sveta. Všetko sa odvíja od založenia akciovky.

Besedu tentoraz viedol Vladimír Markovič, ktorý riadne ubral zo svojich nevyberavých útokov na Vargovcov. Ešte donedávna stál za hráčmi, že ak vedenie klubu nesplní ich požiadavky, nenastúpia na zápas a majiteľov obvinil, že uplácajú novinára, aby písal to, čo oni chcú. Tentoraz zmiernil tón, sálala z neho snaha pomôcť a neustálym omieľaním, že všetci, ktorí sedia za stolom, nie sú proti nim a Laurinec nenadŕža stranu ich opozícii, sa akoby snažil zakopať vojnovú sekeru. Obrat nastal i u Stanislava Semana. Ten si už pred Laurincom dal pokoj s novinárom-škodcom, ktorý ubližuje košickému futbalu, pomlčal o úmysle vyhlásiť konkurz na klub, napriek tomu, že "sú splnené všetky podmienky, aby nastal", a nepretriasala sa ani jeho výpoveď.

Znesvárené strany tentoraz dali konečne pokoj zbraniam. Naopak, zhodli sa na jalovom postoji mesta. To obišlo z tejto besedy najhoršie. Bude zaujímavé sledovať, ako zareaguje primátor Trebuľa, keď mu podajú referencie páni Laskovský a Grega...

Okrúhly stôl bol de facto hranatý štvorec a akoby chcel ukázať, že na východisko z bahna treba ešte riadne obrúsiť jeho hrany.

Súvisiace články