Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Pozície slovenských hviezd v NHL

Sportnet|9. okt 2003 o 00:00

BUFFALO - Väčšina slovenských hokejistov v NHL už pozná svoje pozície v tímoch pred začiatkom NHL. V elitných formáciách nebudú chýbať hviezdy ako Šatan, Pálffy, Stümpel, Demitra či Zedník, v iných tímoch sú elitné kvality rozložené do dvoch línií (Hossa,


Po ročnej prestávke sa na scénu NHL vracia v 38 rokoch legendárny český brankár Dominik Hašek. V drese Detroitu absolvuje come back dnes, keď na domácom ľade bude stáť proti slovenskej štvorici z Los Angeles - Pálffy, Stümpel, Višňovský, Štrbák. FOTO - TASR

Bondra, Chára).

Dvojica slovenských hokejistov v službách Philadelphia Flyers Michal Handzuš a Radovan Somík začne druhú spoločnú sezónu v tíme letcov v rozdielnych útočných formáciách. Skúsenejší Handzuš bude na poste centra štvrtého útoku po bokoch s Toddom Fedorukom a Justinom Williamsom. Somík by mal nastupovať v útoku Marka Recchiho spoločne s Johnom LeClairom. V Hitchcockovej stratégii však môže spraviť škrt cez rozpočet zdravotný stav kapitána Keitha Primeaua, ktorého trápi bolesť v rebrách, a tak jeho prípadná neúčasť v prvom útoku môže pretriasť zloženie všetkých formácií.

Miroslav Šatan v príprave Buffalu chýbal, najmä novej akvizícii Chrisovi Drurymu, ktorý sa na poste centra mal zohrať so svojím hviezdnym krídlom. Šatan však napokon dva zápasy stihol a po nich je rozhodnuté, že elitný slovensko-americký tandem doplní na ľavej strane Čech Aleš Kotalík. „Chris je mimoriadne univerzálny hráč,“ tvrdí o Drurym tréner Lindy Ruff. Američana i Slováka ako svoje najúdernejšie duo bude preto vyťažovať aj v presilovkách a oslabeniach.

Vladimír Országh bude na pravom krídle v treťom útoku Nashvill Predators. Centrom formácie s ľavým krídlom Scottom Hartnellom bude Rus Denis Archipov. „Hartsy strieľal v príprave góly, to mu dodalo sebavedomia a je naozaj vo výbornej fazóne. Arky je typický tvorca hry, výborne prihráva. Myslím, že vytvoríme kompaktnú líniu,“ povedal pre zámorské médiá univerzálny Banskobystričan.

Svoju pozíciu v St. Louis pozná už aj Pavol Demitra, ktorý bude opäť na poste stredného útočníka. Dostane prednosť pred Dougom Weightom a povedie elitnú formáciu s Keithom Tkachukom a Scottom Mellanbym. Weight by mal na krídla druhého útoku dostať Demitrovho krajana Petra Sejnu a Dallasa Draka. Pravda, podľa analytikov NHL sa presilovková formácia skombinuje, Weight s Demitrom budú krídelnými stratégmi kosoštvorca, Tkachuk bude čistiť priestor pred bránkoviskom a vzadu budú páliť na bránku Al MacInnis a Chris Pronger, prípadne pri jeho zranení podobný typ obrancu. Pozíciu v tíme Bostonu má istú zatiaľ aj Milan Jurčina. Talentovaný Slovák bude ako siedmy zadák čakať na svoju šancu. Ak by však Bruins napokon akceptovali rozhodnutie arbitráže a dohodli by sa s Bryanom Berardom, Jurčina by zrejme išiel na farmu.

Ďalšie známe zloženia formácií so Slovákmi: Ľubomír Višňovský, Jaroslav Modrý - Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Alexander Frolov (prvá päťka LA) Richard Zedník, Saku Koivu, Chad Kilger (prvý útok Montrealu) Marek Svatoš, Andrej Nikolišin, Bates Battaglia (tretí útok Colorada) Mike Johnson, Daymond Langkow, Ladislav Nagy (prvý útok Phoenixu).

(tasr)

Súvisiace články