Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Pozícia favoritky Velez -Zuzulovú pred MS netrápi

(Autor: TASR/AP)
Vojtech Jurkovič|30. jan 2013 o 20:30

Na blížiacom sa svetovom šampionáte v Schladmingu bude patriť Slovenka k favoritkám na medailu.

V mladosti patrila k typickým dlhonohým slalomárkam, z čoho plynuli určité nevýhody. Bola tenký, elegantný menšinový typ v konkurencii lyžiarok s nižším ťažiskom. Veronika postupom rokov získala na dynamickej sile a po vlaňajšej svadbe sa Velez-Zuzulovej zvýšila najmä mentálna odolnosť. Naučila sa vyhrávať.

BRATISLAVA. V paralelnom slalome v utorok večer v Moskve to vyzeralo, že slovenská zjazdárka zopakuje svoj novoročný triumf z Mníchova.

Vo finále ju však prekvapujúco zdolala 22-ročná Nemka Lena Durrová. Favoritkou bola Veronika, ktorej plynulý rytmus paralelného slalomu očividne sedí.

Zabrzdil ju skok

„Pri nájazde na skok pred cieľom som stratila rýchlosť, to ma zrejme stálo víťazstvo. Kopec v Moskve bol ťažší ako v Mníchove. Tam sa v olympijskom parku išlo na prírodnom svahu, v Moskve masu snehu navozili na konštrukciu rampy,“ povedala po pretekoch Velez-Zuzulová, ktorú dopingová kontrola zdržala v areáli výstaviska v Moskve do neskorého večera.

Podla manažéra jej minitímu Róberta Magátha sa Veronike opäť osvedčila spolupráca so servismanom Petrom Brandstätterom. Rakúsky špecialista prišiel krátko pred jej prvým víťazným slalomom v Semmeringu.

„Menil jej lyže pred každou jazdou, čo bolo v rýchlom tempe ôsmich jázd veľmi náročné. Preukázal zručnosť a rýchlosť.“

Slovenská lyžiarka v poslednom čase stále častejšie čelí otázkam zahraničných novinárov, či sa cíti favoritkou na blížiacom sa svetovom šampionáte v rakúskom Schladmingu.

„Nad tým sa veľmi, nezamýšľam, hlavne nezaťažujem. Preteky v rámci šampionátu beriem ako každé iné, najprv ma čaká špeciálna kondičná príprava.“

Zabudnutý zjazd

V Schladmingu bude štartovať v súťaži tímov, obrovskom slalome i v slalome. Budú to už jej šieste seniorské majstrovstvá sveta.

Určite by rada prekonala svoje doterajšie maximum, ktoré zašla v netradičnej disciplíne. V roku 2007 vo švédskom Äre bola deviata v superkombinácii zjazdu so slalomom.

Zjazd išla v Äre úplne výnimočne, nemala s ním veľké skúsenosti z pretekov ani z tréningov. V Äre došla na 35. mieste s triapolsekundovou stratou na víťazku. V slalome sa tretím najlepším časom vyšvihla na celkové 9. miesto v superkombinácii.

Na šampionáte v Schladmingu sa podľa čerstvých správ z rakúskeho tímu stretne Veronika s veľkou súperkou a kamarátkou Marlies Schildovovou, ktorá sa zranila 21. decembra a pôvodne mala vynechať celú sezónu.

Trojnásobná olympijská víťazka obhajuje prvenstvo v slalome z Ga–Pa.

Súvisiace články