Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Potiahne solidarita rozpočet?

Sportnet|Publikované 13. júl 2009 o 22:00

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že hokejové leto je nudné a stereotypné - ak berieme do úvahy drinu na suchu, predsa to nie je tak. Podchvíľou sa čosi deje. Najmä prestupy lákajú pozornosť. Je ich neúrekom a určite sa ešte dočkáme nejakých prekvapujúcejších v

ýmen dresov. Nemožno zabudnúť ani na arbitráž v zámorí, ktorá je nočnou morou pre zainteresovaných a aj naši hráči mali s ňou dosiaľ skúsenosti. Podaktorí však na poslednú chvíľku cúvli, lebo pranie špinavej bielizne na verejnosti nie je žiadna zábava.

Nie každý má žalúdok na to, aby si vypočul, aký je "nemožný", ako sa to snažia naservírovať predstavitelia profi klubov. Ide však o biznis, a tak ani údery pod pás nemožno brať ako niečo nepredstaviteľné. Boli by sme zvedaví, ako by to vyzeralo u nás, keby k takému čomusi došlo. To by sa mnohí, ktorí majú nosy dohora, s pokorou postavili zoči-voči výlevom, keby počuli, čo si o nich činovníci myslia. Lebo či si to chceme priznať alebo nie, sú aj takí, ktorí sú trpení pre platný kontrakt, alebo aj niečo iné. Protekcionárstvo síce neplatí, ale keďže sme len ľudia, vieme zavše prižmúriť oko, aj dve. Každý sa bráni a využíva na to dostupné prostriedky. Lepšie je, ak rošáda prebehne v rukavičkách, ako sa to stalo napríklad v prípade Mariánu Hossu či Mariána Gáboríka. Tí uzavreli kontrakty, o akých sa malým chlapcim, ale aj väčšine väčších "ujov" na korčuliach môže iba snívať. No dozvuky týchto prestupov nie sú všade prijímané rovnako. Ako informovali agentúry, napríklad časopis The Hockey News si Slovákov podal a označil ich kontrakty za potenciálne najväčšie prepadáky z rôznych dôvodov. Sú to však len teórie, naozaj je ťažké odhadnúť, či Gáborík bude stále dosť maródovať a či Hossa v budúcnosti skomplikuje angažmány mladých hviezd vzhľadom na dodržanie platového stropu.

V súvislosti s parádnymi zárobkami, a nielen týchto hokejistov, sa natíska i myšlienka, či o niekoľko rokov práve borci, ktorí v NHL získajú peknú fúru peniažkov, nepomôžu ťahať náš klubový hokej. Pravda, ak sa vrátia domov a budú mať na to chuť i nervy. Napadlo nám to preto, lebo inde sa to už deje. Napríklad Martin Straka nedávno získal funkciu prezidenta extraligovej Plzne. Na účet Asociácie profesionálnych klubov dal zo svojej peňaženky sedem miliónov korún ako garanciu na udelenie licencie pre klub. Je isté, že Straka nebude financovať rozpočet klubu dlho a ako jediný, ale ukázal vzťah, keď pomohol preklenúť obdobie finančných problémov. Ktovie, či sa v budúcnosti podobnými krokmi nebudú uberať i - dnes ešte aktívni naši hráči - ktorí majú vrúcny vzťah k farbám, ktoré kedysi hájili. Na to sa možno najviac spoliehajú v Trenčíne, ale výnimkou nemusia byť ani iné tímy.

Určite by podobnú solidaritu privítali momentálne i v Poprade, kde za pochodu riešia viac vážnych vecí naraz a podstatné je zabezpečenie budúcej sezóny po stránke sponzorskej. Situácia sa však už kryštalizuje a pohyb hráčov dáva na známosť, že súpiska môže byť u kamzíkov celkom zaujímavá. Rovnako tak ďalšie záležitosti, ale tie netreba predbiehať. Zaujalo však vyhlásenie v médiách, že daktorí by privítali návrat k starým rozmerom ľadovej plochy, lebo tá, na ktorej sa pohybovali v uplynulom ročníku, im nesedí. Nuž, od tejto novinky si pod Tatrami možno otcovia projektu niečo sľubovali, ale vyzerá to tak, že efekt bol opačný. Ako ďalej - to bude tiež ďalšia dilema na rozlúsknutie. Ale aj také rébusy prináša bežný hokejový život. I v tomto sparnom období.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.