Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Potešilo aj jediné víťazstvo

Sportnet|Publikované 20. feb 2009 o 23:00

Prvý zápas nadstavbovej časti basketbalovej extraligy žien rozhodol, že rožňavské družstvo sa ocitlo v baráži. O tom, že MBK AGROTRADE bude znova

bojovať o extraligovú súťaž sa však nerozhodovalo teraz na konci súťaže.

ROŽŇAVA. V minulom ročníku sa Rožňavčanky ako nováčik súťaže umiestnili na dobrom ôsmom mieste. Do novej sezóny tak išli s cieľom obhájiť umiestnenie a keď to pôjde postúpiť aj vyššie. Druhým cieľom bolo stabilizovať družstvo a omladiť ho s perspektívou do ďalších rokov. "Prvá časť plánu sa nám začala rozplývať už v úvode, najmä po zápasoch, ktoré sme mali v pláne vyhrať. Boli to domáce stretnutia s nováčikom z Prešova a Slovanom Bratislava. Po týchto prehrách sa družstvo dostalo do značnej psychickej nepohody. Prichádzali ďalšie prehry a kalendárny rok sme ukončili s dvanástimi prehrami, čo veľmi negatívne pôsobilo na hráčky," uviedol manažér MBK AGROTRADE Rožňava Árpád Laco.

Nové ciele

Vzhľadom na vývoj súťaže sa vedenie klubu rozhodlo prekvalifikovať ciele. V tomto ročníku nikto priamo nevypadáva, len posledné družstvo extraligy hrá baráž s druhým celkom I. ligy. "Keďže už bolo viac menej jasné, že sa baráži asi nevyhneme, rozhodli sme sa položiť dôraz na jej úspešné zvládnutie," pokračoval. Á. Laco.

Omladenie kádra

Po úvodnej sezóne sa káder klubu do veľkej miery zmenil. Z opôr odišli M. Barényiová, A. Csavasová, V. Kováčiková. Po pár kolách sa klub rozlúčil aj s E. Antalecovou a K. Polákovou. Družstvo tak prišlo o väčšinu hráčok základnej zostavy. "To je citeľná strata a ak k tomu prirátame vyššiu úroveň súťaže, to sa muselo niekde prejaviť," uviedol Á. Laco. Jeden z najmladších kádrov v súťaži tak mal rezervy hlavne pod košom a na rozohrávke. Ich deficit sa rozhodli riešiť angažovaním hráčok zo zahraničia. "Hľadali sme hráčky, ktoré by vekovo zapadli do mladého kolektívu, ale zároveň už boli aj skúsenejšie," vysvetlil Á. Laco.

Američanky

Prvom posilou spoza oceánu bola Sh. Oaddamsová. "V skúšobnom období sa javila, že bude posilou, ale postupom času v ďalších zápasoch vysvitlo, že herne nedokáže byť takým prínosom ako sme od zahraničnej hráčky očakávali," poznamenal Á. Laco. Na konci starého roka sa s ňou rozlúčili. Medzitým prišla do klubu ďalšia Američanka B. Pinkneyová, spolu s ňou prišla aj Češka S. Bártová. V novom roku na vyprázdnené miesto podkošovej hráčky prišla už tretia Američanka G. Bridgesová.

Na posilnenie rozohrávky prišla na hosťovanie talentovaná hráčka MBK Ružomberok S. Matulová, ktorá príjemne prekvapila a je prínosom.

Tréneri

Ďalšie hlavybolenie spôsobovala vedeniu otázka trénera. Po konci sezóny sa klub rozlúčil s úspešným trénerom P. Kováčikom a do prípravy už družstvo nastúpilo pod vedením M. Szakalla. Tesne pred sezónou sa však ich cesty rozišli. Do nového ročníka už viedol rožňavské basketbalistky nový tréner M. Pažický. Aj s ním sa však spolupráca skončila, keď do konca roka 2008 nedokázali hráčky získať ani jedno víťazstvo. S novým rokom prišiel aj nový tréner. Stal sa ním extréner Chemosvitu J. Ištok.

"Bol to náš ďalší boľavý problém. Pomaly som mal obavy, že urobíme rekord v počte výmien trénerov. Ak si tréneri podávajú kľučky každý mesiac, ťažko sa dá hovoriť o nejakej koncepčnej práci. No i takéto veci prináša športový život," povedal Á. Laco a pokračoval, "v iným kluboch sa to možno rieši po dvoch či troch prehrách, my sme aj v tomto boli výnimka. Čakali sme do maximálnej možnej miery, stále sme verili v obrat. No keď sme videli, že družstvo potrebuje na prebudenie nejaký nový impulz, tak sme sa nakoniec po dvanástich prehrách s trénerom Pažickým rozlúčili. Bol to nakoniec opodstatnený a nevyhnutný krok."

Voľba nového trénera padla nakoniec na J. Ištoka. "Keď počas sezóny hľadáte už tretieho trénera, prichádzajú aj rôzne obavy. Jedno je isté, že v prvých zápasoch v novom roku nastal obrat k lepšiemu. Aj po hernej i výsledkovej stránke. Vyzerá to tak, že sa dievčatá podarilo prebrať. No je ešte predčasné niečo hodnotiť, i keď je vidieť zlepšenie a zdá sa, že si nový tréner našiel cestu k dievčatám," zhodnotil Á. Laco.

Napriek nepriaznivému vývoju v tejto sezóne, dokázalo Á. Laco čosi aj príjemnej prekvapiť. "Po toľkých nezdaroch a neúspechoch, aj keď som stále optimisticky založený, som si začínal myslieť, že sa dievčatá už nepozbierajú. No víťazstvo nad Cassoviou a ich neskrývaná, nefalšovaná a spontánna radosť ukázali opak. Už len taká zdanlivá maličkosť, že sme vyhrali jeden zápas, aj toto vie človeka potešiť a dodať nám funkcionárom silu do ďalšej práce," uzavrel Á. Laco.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.