Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Postupová prehra, ktorá nebolela

Sportnet|Publikované 24. nov 2006 o 00:00

Prešov - Stredajšia odveta štvrťfinále Slovenského pohára volejbalistov potvrdila postup VK PU Prešov medzi štyri najlepšie celky súťaže na úkor

papierového favorita z Humenného. Vysokoškoláci síce prehrali 2:3, ale po víťazstve pod Vihorlatom 3:1 boli v konečnom súčte lepší a v semifinále sa 6. a 13. decembra stretnú s Nitrou.

Ak by sa mal tento duel charakterizovať z pohľadu Prešovčanov, určite by bolo najvýstižnejšie slovíčko - ťažký. Hralo sa pred zaplnenou halou, v ktorej sa o búrlivú atmosféru starali tradične najmä humenskí fanúšikovia, okrem toho bol zápas plný zvratov, taktických manévrov a často aj o nutnosti plnej koncentrácie. Tá možno v konečnom dôsledku aj rozhodla. "Som rád, že po trocha vyčkávacom a nervóznom začiatku zápasu sme získali v prvom sete náskok, chlapci sa uvoľnili a držali hru pevne vo svojich rukách. Zisk prvého setu bol pre nás veľmi dôležitý, naznačil, že by sa nám malo dariť, ale napokon to bola dlhá a ťažká cesta. Darmo, sme ešte pomerne mladé družstvo a aj pod tlakom pohárovej matematiky, kde sa ráta každý bodík, chlapci nie vždy zvládali situácie tak, ako mali. Z toho plynuli chyby a nevyrovnanosť herného prejavu na oboch stranách, po výborných momentoch prichádzali chyby a body v sériách. Napokon sme za stavu 1:2 zmobilizovali sily a zvládli rozhodujúcu fázu. Aj z tohto pohľadu je konečný výsledok a náš postup veľmi cenný," hodnotil šťastný tréner Prešovčanov Rostislav Chudík, ktorý spolu s mužstvom improvizovane oslavoval postup v sprchách.

Stretnutie, ktoré muselo divákov zaujať napätím, ale aj nádhernými výmenami a zásahmi na sieti i poli, gradovalo vo štvrtom sete. Za stavu 2:1 na sety pre Humenné stačilo narýchlo vziať pero a papier, spočítať pomer lôpt a výsledkom bolo zistenie, že na postup treba Prešovu uhrať v štvrtom dejstve 20 bodov. Vysokoškoláci zvládli túto fázu bez preháňania brilantne, zdobila ich precíznosť, disciplína a očividne dobrá koncentrácia. Mentálne ťahal družstvo nahrávač Feňo, ktorý okrem svojej náplne práce stihol aj účinne podávať a blokovať, útočne sa odtrhol z reťaze Sopko, ktorému zdatne asistoval Javorčík. Prešovčania do stavu 12:13 vzorne "stratovali", potom si vypracovali náskok 16:13 a za stavu 21:16, keď si hostia vybrali oddychový čas, už mohli oslavovať. Napokon v eufórii dotiahli set do víťazného konca. "Nie, ja za takých situácií body nerátam. Viac by ma to psychicky rozhadzovalo a ako kauč sa musím zodpovedne starať o to, čo sa deje na ihrisku," odmietol kalkulácie na tému "koľko nám stačí" R. Chudík. "Hovoriť si v takej situácii - ešte môžem, už nemôžem pokaziť - to neexistuje. Išli sme jednoznačne na víťazstvo v sete a tým aj postupovú definitívu."

Zaujímavý moment nastal v tajbrejku. Ten mal vlastne už len exhibičný rozmer, výstižnými slovami kapely Peha bol "zbytočný, nie však celkom nezmyselný". Kým Humenčania ostali na ihrisku v základnej zostave, R. Chudík poslal hrať lavičku. "Nebolo to žiadne podcenenie, hrali sme za šesť dní tri ťažké zápasy, v Púchove a doma s Novým Mestom a Humenným. Tí chlapci, ktorí tvoria základ, boli dosť vyžmýkaní, navyše už ich psychika povolila. Pre chlapcov z lavičky to bola výborná možnosť zahrať si s kvalitným súperom v búrlivej atmosfére, aj keď herne na súpera ešte nedorástli."

Po menších oslavách nastávajú pre vysokoškolákov opäť všedné extraligové povinnosti. Zajtra popoludní hrajú duel predposledného kola základnej časti v Lučenci, kde má domáci stánok Lovinobaňa. Dá sa predpokladať, že aj vzhľadom na silu súpera, ktorý je v tabuľke posledný bez víťazstva, dostanú opäť šancu tí, ktorí hrávajú pomenej. Prioritou totiž bude skôr naberanie zápasovej praxe, než zbiť súpera v základnej zostave za hodinku 3:0...