Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Postup stojí Dobrých anjelov ďalších 100 000 eur

Žiaril šťastím. Danielovi Jendrichovskému (v objatí s Candice Dupreeovou) sa splnil ďalší sen. (Autor: Judita Čermáková)
Marián Špacai|Publikované 7. feb 2010 o 23:00

Fantastická bilancia ôsmich víťazstiev z posledných deviatich zápasov priniesla basketbalistkám Dobrých anjelov Košice historický postup do štvrťfinále Euroligy.

Ak si uvedomíme, že odštartovali troma prehrami po bezduchých výkonoch, je to neuveriteľný úspech. Teraz sú to však už iné Košice a nespochybniteľne sa zaradili medzi kluby, s ktorými treba v Európe vážne rátať. Veď sú medzi top osmičkou v najprestížnejšej súťaži kontinentu.

KOŠICE. Dnes už možno povedať, že v košickom tábore sa bezprostredne po správe, že v osemfinále budú hrať proti talianskemu Schiu, potešili. Na tohto súpera si verili, vlani ho dvakrát zdolali. Sebavedomie sa prenieslo aj na ihrisko, po víťazstve vonku súpera dorazili pod vlastnými košmi a mohli oslavovať postup do štvrťfinále.

Prežíva satisfakciu

"Satisfakcia je teraz asi najrozumnejšie slovo, ktoré môžem použiť. Táto sezóna sa tak veľmi ťažko začínala... Pritom po priaznivom žrebe základnej skupiny vnútorným cieľom bolo, že chceme a musíme sa do tej osmičky nejako dostať. Je to splnenie osemročnej práce, keď rok čo rok ideme krôčik po krôčiku hore. Po vlaňajšej veľmi úspešnej sezóne to bolo ťažké ísť ešte vyššie a som rád, že sa to podarilo a dosiahli sme až na štvrťfinále," šťastie po úspešnom zavŕšení osemfinále priam sršalo z generálneho manažéra Dobrých anjelov Daniela Jendrichovského.

Bol veľmi nervózny

Prvý krok za vytúženým štvrťfinále zvládli Košice v Schiu, ale doma bolo potrebné získať druhé víťazstvo. Bolo nevyhnutné zvládnuť tlak domáceho prostredia, keď všetci už boli nachystaní na oslavy a nič iné neočakávali. Nebol pred domácim duelom D. Jendrichovský ešte nervóznejší, než pred duelom vonku, aby sa to teraz, v rozhodujúcom momente, nepokašľalo? "Určite. Bol som veľmi nervózny. Ja som totiž očakával presne taký scenár, ako bol, teda tuhý odpor Schia. Ani som nečakal, že budeme v tretej štvrtine viesť o 14 bodov. Vedel som, že Schio príde veľmi dobre pripravené a vytasí na nás zbraň - zónovú obranu. My sme to očakávali, no nedokázali sme si s tým dať rady. Vedel som, že je len otázka času, kedy ju použijú, lebo sledovali naše zápasy a vedeli, že s tým máme problém, i keď v Schiu sme si s tým dobre poradili. Našťastie, vytiahli ju až v poslednej štvrtine. Žiaľ, obe naše Američanky boli počas celého zápasu oveľa nervóznejšie než zvyčajne. Urobili chyby, ktoré sa im doteraz nestávali. Keď ich však mám hodnotiť, doteraz to ťahali a aj ony majú právo na slabšiu chvíľku. O to viac som šťastný, že sme potiahli kolektívne, ako družstvo. Každý niečo pridal."

Hala praskala vo švíkoch

Zápis do histórie klubu si nenechali uniknúť ani košickí priaznivci. Konečne zaplnili halu tak, ako sa na Euroligu patrí. Kapacita takmer nestačila, voľné sedadlá našli len tí, čo prišli včas, oneskorenci museli stáť. "Odkedy máme novú tribúnu za košom, nepodarilo sa nám takto zaplniť halu. Určite tu dnes bolo na basketbale najviac ľudí v histórii tejto haly." Škoda len, že to v euroligových dueloch nie je pravidlom, aby boli takto úplne plné všetky sedačky a najmä, aby diváci tak výdatne používali svoje dlane. "Iste sa v takej skvelej atmosfére hrá výborne. Ja môžem ľuďom len odkázať, že ak nevedia zadarmo prísť na takýto kvalitný šport, tak je to ich chyba. Ja však verím, že si tú cestu nájdu," reagoval Jendrichovský.

Snom skalp giganta

Dnes je už jasné, že v štvrťfinále narazia Košice na ruský megaklub z Jekaterinburgu, ktorý má v strede hviezdy typu Candice Parkerovej či Ann Wautersovej. "Nemáme čo stratiť, ideme si zahrať. Ak by sme nehrali s Ruskami, chcel by som postúpiť do Final four. Takto by som bol rád, keby sme pred plnou halou doma odohrali vyrovnaný zápas. Samozrejme, ak by sa podarilo získať skalp giganta, bol by to krásny sen."

McCoughtryová predĺžila zmluvu

Nebolo tajomstom, že Daniel Jendrichovský túžil odohrať štvrťfinále v Steel Aréne, kde v roku 2007 už basketbalistky hrali proti Spartaku Moskovská oblasť. Počtom divákov 7 120 vytvorili absolútny divácky rekord histórie ženskej Euroligy. Bezprostredne po víťazstve nad Schiom alternatívu Steel Arény nevylučoval, ale včera už vedel, že zrealizovať to nebude možné. "Bola to lákavá záležitosť, ale definitívne tam hrať proti Jekaterinburgu nebudeme. Z finančného hľadiska na to nemáme, to by sme museli dať cenu vstupeniek na úrovni 15 až 20 eur. Keby sme tam chceli hrať, znamenalo by to pre nás náklady vyše 26 000 eur. Museli sme si to poriadne spočítať. Postupom do štvrťfinále totiž potrebujeme ďalších stotisíc eur na súťaž, a pritom rozpočet sme už teraz prekročili." Jekaterinburg teda stojí vyše 100 00 eur? "To je kombinácia viacerých vecí - zápasu, prémií, a atď. Napríklad Angel McCoughtryovej sa po osemfinále skončila zmluva. Predĺžili sme ju do konca februára, čo stojí tiež nemálo peňazí. Bolo by však nezmyselné teraz rozbiť družstvo, a proti Jekateringurgu len tak odohrať," dodal D. Jendrichovský, ktorý vŠak McCoughtryovú na niekoľko dní predsa len stratí. Povolali ju totiž na blížiaci sa All-stars víkend mužskej NBA do Dallasu. V súťaži zručností Shooting Stars bude v družstve Atlanty spolu s Joeom Johnsonom z tímu Hawks.

FAKTY

Štvrťfinálové dvojice (23., 26. februára, príp. 3. marca): Spartak Moskovská oblasť - Fenerbahce, Jekaterinburg - Dobrí anjeli Košice, Valencia - Bourges/Salamanca, Pécs/Krakov - Brno/Madrid.

Autor: Marián Špacai

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.