Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Postup na OH sa kajakárkam môže vydariť aj bez medaily

Ivana Kmeťová (vľavo) a Martina Kohlová. (Autor: TASR)
Sportnet|14. aug 2011 o 20:21

Okrem Komárňanov nosia z majstrovstiev sveta rok čo rok úspechy Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. Na šampionáte v Szegede (18. - 21. 8.) naším najúspešnejším kajakárkam pôjde o londýnsku miestenku.

BRATISLAVA. Päťstovka je naša hlavná disciplína, vraví Martina Kohlová. V dvojkajaku, v ktorom sedí spolu s Ivanou Kmeťovou, však získava medailové úspechy hlavne na dvojstovke.

Bronz obhajovať nebudú

Z majstrovstiev sveta už majú tri cenné kovy. Vlaňajší bronz však tento týždeň obhajovať nebudú. Predstavia sa len na dlhšej trati. "Náš zväz to tak určil, že kto chce šartovať v olympijskej disciplíne, tak v neolympijskej už nemôže a platí to aj naopak," vraví 26-ročná Bratislavčanka.

Rozdiel medzi 200- a 500-metrovou traťou je naoko malý. "V skutočnosti je veľký. Dvojstovka je šprint, po ňom nie je telo ani veľmi unavené, päťstovka je oveľa náročnejšia. Snažíme sa pripravovať hlavne na päťstovku, dvojstovku nám ide akosi sama od seba."

Vlani boli na päťstovke siedme. Najlepší výsledok z MS majú na tejto trati z roku 2007. Štvrtým miestom si vtedy zaistili štart na olympiáde.

"Teraz nám bude stačiť miesto v prvej šestke. Dá sa povedať, že celá naša príprava od poslednej olympiády smerovala práve k tomuto šampionátu. Chceme si vybojovať postup na londýnske hry."

V lodi sedia spoločne už deviatu sezónu. Rozumejú si a vedia sa dohodnúť, hoci sú každá z iného mesta. Ivana Kmeťová je z Novák, Martina z Bratislavy.

Hecovali ich Rakúšanky

Väčšinu času trénujú individuálne. Spolu sedia v lodi tri- až štyrikrát do týždňa. Na majstrovstvá sveta ladili formu v rakúskom Linzi.

"Majú tam dráhu, aká, bohužiaľ, na Slovensku nie je. Veľmi nám pomohlo, že sme mali na tréningoch sparingpartnerky - Rakúšanky. Na vode sme s nimi potom často súťažili. Keby sme trénovali samy, nevyhecovali by sme sa tak a bolo by to viac rutinné."

Práve rakúska dvojica Yvonne Schurigová, Viktoria Schwarzová bola na posledných 500 metrov bronzová.

Šampionát sa začína vo štvrtok. Kvalifikácia a semifinále K2 na 500 metrov je v piatok, finále v sobotu. Šampionát bude vysielať Eurosport, finálové disciplíny v sobotu a v nedeľu aj STV na Dvojke.

Súvisiace články