Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Popri druhom Krnáčovi opäť radosť japonského džuda

TASR|15. aug 2004 o 19:20

Atény 15. augusta (TASR) - V druhom dni džudistických bojov v hale Ano Liossia eufóriu radosti prežívali nielen v slovenskom tábore zásluhou striebra ...

Atény 15. augusta (TASR) - V druhom dni džudistických bojov v hale Ano Liossia eufóriu radosti prežívali nielen v slovenskom tábore zásluhou striebra Jozefa Krnáča v -66, ale aj Japonci, i keď s polovičnou intenzitou ako v sobotu. Práve v Krnáčovej kategórii pripojil Masato Učišiba už tretie zlato pre krajinu vychádzajúceho slnka, po dvoch zo soboty v najľahších kategóriách. Vo finále zatiaľ prehrali len raz, a to Juki Jokosawová v -52 so zlatou Číňankou Xian Dongmei.

Treba však povedať, že Jokosawová si už plný hrniec šťastia vychutnala v semifinále, keď sekundu pred koncom prehrávala na juko s favorizovanou svetovou šampiónkou Kubánkou Savonovou, no podarila sa jej seoi-naga a tešila sa z víťazstva. Savonová súboj o bronz s Alžírčankou Salimou Soukriovou síce po 2:33 min na ippon vyhrala, no aj vyhlásila - končím s kariérou. "Bol to veľký tlak na mňa, aby som zvíťazila, som rozčarovaná najmä zo spôsobu prehry sekundu pred koncom." Savonová bola bronzová na OHď92 i 96 a sklamaná po OH v Sydney, kde štartovala o hmotnosť nižšie.

Druhý bronz v hmotnostnej kategórii do 52 kg žien putoval do Belgicka zásluhou Ilse Heylenovej po urputnom boji a ďzlatomď bode v 1:22 min predĺženia nad Francúzkou Annabelle Euranieovou. Zlatá medaila Číňanky Wian Dongmei sa zrodila po 1:06 min súboja s Japonkou Jokosawovou.

V mužských dueloch o bronz v nastavenom čase až po 6:04 min Bulhar Georgi Georgiev zdolal Španiela Oscara Penasa a Kubánec Yordanis Arencibia, najväčší favorit tejto kategórie, sa musel uspokojiť s bronzom po víťazstve za 25 sekúnd nad Gruzíncom Davidom Margošvilim.

Slávnostné vyhlásenie víťazov zvládol Jozef Krnáč s obrovskou radosťou a pokrimi na znak životného úspechu. Na jeho holej hlave sa vavrínový veniec vynímal parádne, striebro prevzal z rúk prezidenta IJF Kórejčana Jong Sung Parka. Potom sa začal tradičný kolobeh, s tlačovou konferenciou, dopingovou kontrolou, televíziou aj s otcom Jozefom. "Asi večer pôjdeme do nášho olympijského domu striebro osláviť," povedal tréner Rastislav Mezovský.

Obaja, aj tréner, aj samotný Krnáč potrebovali medailu ako soľ. "Na svetových šampionátoch sme si veľa šťastia neužili a ja som na takéto čakal márne aj na predchádzajúcej olympáde," dodal R. Mezovský. "Pred finále s Japoncom sme si povedali, že skúsi súpera zaskočiť hneď na začiatku. Risk je zisk, vedeli sme, že Japonca zaujíma len zlato, Dodo mohol len prekvapiť. Koncentrácia už nebola po víťazstve s Kubáncom Arencibiom stopercentná a možno sa hlásila aj únava, aj keď si ju Dodo v eufórii z medaily nepriznával."

Nešťastný okamih vo finále príliš nebolel, pretože striebro zatienilo malú chybičku. Tréner Mezovský: "Nepodaril sa mu chvat ko-soto-gake, poriadne ho neoblapil, Japonec urobil krok dozadu a zablokovanie nevyšlo. Z prehry bol Krnáč vždy rozčarovaný, teraz mu však v nesmiernej raosti nezabránila. Pamätám si, keď prehral pred dvoma rokmi na ME v Maribore s Maďarom Ungvárim. Vtedy bol žiaľ namieste, pretože sa cítil veľkým favoritom. Teraz v takejto polohe nebol."

V semifinále s Kubácom Arencibiom vyťažil Krnáč z dvoch napomínaní súpera. Tréner Mezovský: "Keď sa Krnáč snažil o úchop, tak mu Kubánec dvakrát za sebou skočil do kolien a znemožnil mu útok. Ku koncu som sa vykričal, pretože som neustále Doda upozorňoval, aby bol aktívny, pretože hrozilo ďalšie napomínanie. Arencibia v polovici zápasu akoby dobíjal baterky, potom sa opäť rozbehol a bol ako lavína. O to viac teší víťazstvo, vydreté dlhými rokmi, zraneniami, nepríjemnými chybami. Všetko však stálo za túto chvíľu šťastia."

džudo - muži - do 66 kg:

semifinále: Masato Učišiba (Jap.) - Georgi Georgiev (Bul.) ippon

Jozef KRNÁČ (SR) - Yordanis Arencibia (Kuba) ippon

o 3. miesto:

Georgi Georgiev - Oscar Penas (Šp.) koka

Yordanis Arencibia - David Margošvili (Gruz.) waza-ari awasete ippon

finále:

Masato Učišiba - Jozef KRNÁČ ippon

konečné poradie: 1. Masato Učišiba, 2. Jozef KRNÁČ, 3. Georgi Georgiev a Yordanis Arencibia

ženy - do 52 kg:

semifinále:

Xian Dongmei (Čína) - Annabelle Euranieová (Fr.) ippon

Yuki Yokosawaová (Jap.) - Amarilys Savonová (Kuba) ippon

o 3. miesto:

Amarilys Savonová - Salima Souakriová (Alž.) ippon

Ilse Heylenová (Belg.) - Annabelle Euranieová koka

finále:

Xian Dongmei - Yuki Yokosawaová ippon

Konečné poradie: 1. Xian Dongmei, 2. Yuki Yokosawaová, 3. Ilse Heylenová a Amarilys Savonová

Súvisiace články