Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Popradskí hráči curlingu sa prebili do štvrťfinále

Popradčania. Na ME dosiahli fantastický výsledok. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 7. okt 2013 o 22:00

Koncom septembra sa v škótskom Edinburghu uskutočnili majstrovstvá Európy v curlingu zmiešaných tímov.

Koncom septembra sa v škótskom Edinburghu za účasti 25 reprezentačných družstiev uskutočnili majstrovstvá Európy v curlingu zmiešaných tímov.

POPRAD. Slovensko na šampionáte reprezentoval majstrovský tím z Curling clubu Poprad v zložení: Pavol Pitoňák, Daniela Matulová, František Pitoňák a Zuzana Axamitová.

V základnej skupine Slováci postupne zvíťazili nad Írskom 7:2, Slovinskom 8:3, Tureckom 5:3 a Rakúskom 7:6. Prehrali s Dánskom 4:6, Fínskom 5:8 a Talianskom 8:10.

S bilanciou štyri výhry a tri prehry sa spoločne s Talianskom umiestnili na treťom mieste v základnej skupine.

Postúpili tak do baráže, kde sa stretli opäť s Talianskom o miestenku do štvrťfinále ME.

„Na šampionáte sa stretli najlepší hráči Európy pripravujúci sa na ZOH v Soči. Všetky družstvá boli veľmi silné a zloženie našej základnej skupiny nám nedávalo veľké šance na dobrý výsledok na ME. Možnosť zahrať si s najlepšími nás motivovala k fantastickým výkonom. Percentuálna úspešnosť našich hráčov v zápasoch v základnej skupine bola najlepšia, akú sme mali počas celej hráčskej kariéry. Dokonca v štatistikách presnosti odhodov kameňa na stred kruhov, takzvané DSC, bol Slovák Pavol Pitoňák najlepším zo všetkých hráčov na šampionáte. Boli sme veľkým prekvapením. Zvíťazili sme v štyroch zápasoch a postúpili do baráže,“ povedal František Pitoňák.

„Zápas v baráži bol najťažším po psychickej stránke. V základnej skupine sme s Talianmi prehrali, napriek tomu, že sme v zápase viedli 3:2 aj 7:4. Dobrý výsledok sme neudržali a po prehre 8:10 sme museli ísť do baráže. V baráži sme si už na nich dali veľký pozor. Celý zápas sme sa „hecovali“ a snažili sa nepoľaviť ani na sekundu. Za stavu 7:2 súperi usúdili, že už nemajú šancu na úspech, podali nám ruky, zablahoželali k fantastickému výkonu a predčasne ukončili zápas. V slovenskom tábore zavládla obrovská radosť. Prvýkrát v histórii vrcholných podujatí sa slovenské družstvo prebojovalo zo základnej skupiny do štvrťfinále. Tento náš výsledok bol hodnotený ako veľké prekvapenie šampionátu,“ konštatovala Daniela Matulová.

Potrápili aj majstrov Európy

Vo vyraďovacích bojoch čakali na Slovákov Nemci.

„Zápas vo štvrťfinále proti Nemecku bol pre každého z nás obrovským zážitkom. Nastúpili sme proti dvojnásobnému majstrovi Európy Andreasovi Kappovi. Svojimi výsledkami sme si získali srdcia škótskych fanúšikov, ktorí nás podporovali aj v zápase s Nemeckom. Ten bol aj na naše prekvapenie od začiatku veľmi vyrovnaný. Ešte po piatom ende zo siedmich, ktoré sme odohrali, bol stav 5:4 pre Nemecko. Ak sme chceli uspieť, museli sme v závere veľa riskovať. Nepodarilo sa nám to a konečný výsledok 9:4 posunul do semifinále nášho súpera, ktorému sa aj v ďalších zápasoch darilo a nakoniec získal ďalší titul majstrov Európy. Tohtoročná príprava nášho družstva na európsky šampionát nám nevyšla podľa predstáv. Aj preto bola naša radosť z dosiahnutého výsledku obrovská. Ďakujeme všetkým sponzorom, fanúšikom a rodinám za to, že nám pomohli,“ poďakoval kapitán slovenskej reprezentácie Pavol Pitoňák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.