Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Popovová je prekvapená z Baku, Ódorová mala fanklub

Trénerka Valentina Popovová pozorne sleduje počínanie svojej zverenkyne Evy Ódorovej. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 19. jún 2015 o 18:24

Valentina Popovová sa len druhýkrát po odchode na Slovensko pred takmer 25 rokmi vrátila do Baku.

BAKU. Slovenská stolná tenistka Eva Ódorová mala veľkú podporu v hľadisku športovej haly v Baku počas zápasov na I. európskych hrách v Baku.

Vďaka reprezentačnej trénerke Valentine Popovovej ju v miestnej športovej hale, v ktorej slúžil v máji 2002 slávnostnú bohoslužbu aj pápež Ján Pavol II., podporovala skupina nádejí azerbajdžanského stolného tenisu.

Pred, počas aj po zápasoch sa hľadiskom nieslo povzbudzovanie "Eva, Eva!"

"Moji bývalí stolnotenisoví kolegovia sa teraz venujú trénovaniu mládeže a prišli aj so svojimi zverencami. Najjednoduchšie slovo na povbudzovanie bolo Eva, preto ho používali,“ vysvetlila Valentina Popovová, ktorá v Baku za mlada dlho bývala i študovala.

Súčasnú azerbajdžanskú metropolu však už po dlhých rokoch pobytu na Slovensku nespoznáva, keďže mesto sa dynamicky mení.

Do Baku po presťahovaní sa na Slovensko zavítala teraz len druhýkrát, pred pár mesiacmi bola v Azerbajdžane na jednom z turnajov.

Popovová sa narodila v roku 1960 v 25 km vzdialenom Sumgaite, neskôr do svojich 31 rokov žila práve v Baku.

Majsterka Európy 1984 vo dvojhre, štvorhre i mixe sa rozhodla odísť z Baku v roku 1991 po začiatku konfliktu Azerbajdžanu s Arménskom.

Využila ponuku zo Slovenska a presťahovala sa s celou rodinou do Bratislavy. Neskôr získala aj slovenský pas a na ME 1994 vybojovala s Jaromírom Truksom v mixe bronzovú medailu.

Postupne prešla z hráčskej kariéry na trénerskú.

"Som milo prekvapená, ako sa Baku zmenilo. Aj keď som nežila v Azerbajdžane, bývalých krajanov som pravidelne stretávala na turnajoch. Teraz som druhýkrát v Baku od môjho odchodu a musím povedať, že sa krásne zmenilo,“ tvrdí Popovová.

Trénerku slovenskej reprezentácie potešilo, že jej zverenka Eva Ódorová obsadila na I. európskych hrách 4. miesto. Rovnako ocenila aj výkony Barbory Balážovej, ktorá po veľkom boji prehrala s favorizovanou Ukrajinkou Tetyanou Bilenkovou v 2. kole 3:4.

"Mám radosť, že sa Eva dostala medzi posledné štyri. Hrala veľmi dobre, za jej terajšími výsledkami sú roky tréningu. Nečakala som, že dosiahne taký pekný výsledok. Je však skutočne veľká bojovníčka,“ doplnila trénerka.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.