Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Poplach vo vedení futbalu: FIFA stále rieši korupčnú kauzu

Michael Garcia, ktorý viedol vyšetrovanie, v stredu odstúpil z etickej komisie FIFA. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 18. dec 2014 o 14:37

Bývalý vyšetrovateľ, ktorý riešil korupčnú kauzu okolo voľby dejísk MS 2018 a 2022, kritizuje FIFA.

MARRÁKEŠ. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zvolala na štvrtok krízové zasadnutie svojho výkonného výboru. Lídri svetového futbalu budú hľadať východisko zo situácie, ktorú nastolilo stredajšie odstúpenie Michaela Garciu z postu šéfa vyšetrovacej komory etickej komisie FIFA.

Americký prokurátor zložil funkciu na protest proti utorkovému zamietnutiu jeho odvolania proti záverom vedúceho súdnej komory Joachima Eckerta v korupčnej kauze s voľbou organizátorov majstrovstiev sveta 2018 a 2022. FIFA jeho odvolanie označila za neprípustné.

Garciove zistenia zamietli

"Eckertovo rozhodnutie ma síce pripravilo o vieru v nezávislosť súdnej komory, ale k záveru, že moja rola v tomto procese sa skončila, viedol nedostatok líderstva v rámci FIFA," uviedol Garcia. "Žiadny autonómny riadiaci výbor, vyšetrovateľ či rozhodcovský panel nemôže zmeniť vnútornú kultúru nejakej organizácie," dodal bývalý viceprezident Interpolu.

Garcia napadol verdikty Eckerta, ktorý v novembri skonštatoval, že nenašiel dôkazy svedčiace o úplatkoch či zákulisných dohodách a nevidí žiaden dôvod na opakovanie výberu dejísk oboch šampionátov.

Správu nezverejnili

Eckert od začiatku septembra študoval 430-stranovú Garciovu správu, ktorej obsah zostal utajený. Tvrdí, že dôveryhodnosť volieb sa nenarušila a nevyvstala potreba revidovať ich výsledky. Garcia zastáva názor, že Eckertove závery sú neúplné a nesprávne.

V rámci FIFA sa už dlho diskutuje, či sa má Garciova správa zverejniť. V odpovedi na ňu sa rozchádza aj 27 členov exekutívy, z ktorých traja čelia obvineniam z neetického správania.

Krízové zasadnutie by sa malo zaoberať tiež prípravami Ruska na MS 2018, ktoré sú ohrozené rýchlym pádom kurzu rubľa.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.