Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Ponuky pre Zedníka, Višňovského, Handzuša, Cháru .. niektorí na arbitráž

TASR|1. júl 2004 o 13:20

New York 1. júla (TASR) - Viacerým hviezdnym hokejistom so štatútom obmedzených voľných hráčov NHL neponúkli ich kluby pred uzávierkou otvorenia trhu ...

New York 1. júla (TASR) - Viacerým hviezdnym hokejistom so štatútom obmedzených voľných hráčov NHL neponúkli ich kluby pred uzávierkou otvorenia trhu s voľnými hráčmi potrebné kvalifikované ponuky na nové kontrakty. Medzi nimi figurujú aj slovenské mená ako Žigmund Pálffy, Peter Bondra, Pavol Demitra, či Jozef Stümpel. Aj oni sú obeťou špekulácií zamestnávateľov, ktorí počítajú s pravdepodobnosťou štrajku v profilige v súvislosti s nezhodami ohľadom novej kolektívnej zmluvy na nasledujúce sezóny. Príslušné ponuky naopak dostali viacerí Slováci na čele s Ľubomírom Višňovským, Zdenom Chárom, Richardom Zedníkom, Michalom Handzušom, či Ladislavom Nagyom.

Výsledkom momentálneho vývoja v zámorskom hokeji je rekordný podiel neobmedzených voľných hráčov zo všetkých registrovaných. Kluby si niektoré svoje hviezdy mohli zaviazať ponúknutím príslušného kontraktu. U hráčov, ktorých minuloročný zárobok nedosahoval priemer NHL to bolo desaťpercentné navýšenie, v opačnom prípade dokonca iba rovnaký plat. Od 1. júla po službách takýchto obmedzených voľných hráčov môžu túžiť aj iné kluby, avšak museli by každú, aj novú ponuku dovtedajšieho zamestnávateľa prevýšiť. Ak by aj napokon hráča získali, museli by pôvodnému klubu poskytnúť draftové kompenzácie. Prevod práv v drafte je závislý od ročného príjmu hráča, do 727.502 dolárov kompenzácie nie sú, od tejto sumy do milión 315 tisíc je to právo výberu v treťom kole. Za hokejistu, ktorý sezónu predtým zarobil 3,091.882, sa odvádzajú tri práva v prvom kole.

Légia slovenských hokejistov dopadla rozdielne. Viacerí dostali kvalifikované ponuky, lenže niektorí z nich na ne nepristúpia. Ak sa medzitým nedohodnú s iným klubom, svoju zvýšenú hodnotu budú demonštrovať na augustovom arbitrážnom súde. Ak uspejú, doterajší klub s nimi musí podpísať zmluvu na príslušnú čiastku, v opačnom prípade sa z nich po týždni stávajú neobmedzení voľní hráči a môžu sa dohodnúť s ktorýmkoľvek klubom. V tomto štatúte je už niekoľko hodín kvarteto slovenských velikánov NHL. Ottawa nevyužila opciu na Bondru a neponúkla mu 4,5 milióna dolárov a St. Louis Demitrovi 6,5 milióna. Los Angeles nemá 2,85 milióna na Stümpela a Pálffymu, ktorý vlani zarobil 7 miliónov ponúkajú Kings v trojročnom kontrakte priemer 6,5 milióna.

Zoznam hviezd s novým štatútom neobmedzeného voľného hráča NHL: Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Pavol Demitra, Peter Bondra, Jason Allison, Adam Deadmarsh, Anson Carter, Alexej Kovaľov, Paul Kariya, Teemu Selänne, Dominik Hašek, Brett Hull, Brendan Shanahan, Steve Yzerman, Chris Osgood, Craig Conroy, Vincent Damphousse, Glen Murray, Eric Lindros.

Zoznam Slovákov, ktorí dostali kvalifikované ponuky: Ľubomír Višňovský (LA), Zdeno Chára (Ottawa), Richard Zedník (Montreal), Michal Handzuš, Branko Radivojevič (obaja Philadelphia), Ladislav Nagy (Phoenix), Ronald Petrovický (Atlanta), Vladimír Országh (Nashville), Juraj Kolník (Florida), Milan Bartovič (Buffalo), Miroslav Zálešák (San Jose), Tomáš Surový (Pittsburgh).

Súvisiace články