Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Polmaratón: Matanin chcel šnúru víťazstiev zavŕšiť tretím pokračovaním

Sportnet|Publikované 6. okt 2002 o 22:00

Košice - Do tretice všetko dobré, povedal si víťaz polmaratónu, pretekár košického Obalservisu Marcel Matanin. A to, čo si povedal i premenil na

realitu. Na polmaratónskej trati zvíťazil v čase 1:06:57hod., pričom v poradí druhý Rus Alexander Boltačev dosiahol čas 1:08:19 a tretí Bardejovčan Jaroslav Jakubášek (Demolex Bardejov) čas 1:09:34. "Veril som si, veď i predchádzajúce dva ročníky som vyhral. Chcel som to dotiahnuť i do tretice, pretože na budúci rok už asi pobežím celý maratón. Takže ešte predtým som chcel obhájiť víťazstvo," vydýchaval za cieľovou rovinou Marcel Matanin. "Trošku fúkalo, presnejšie, fúkal južný vietor, ale s časom som spokojný. Nejako špeciálne som sa na tieto preteky nepripravoval. Trénoval som celý rok, takže v poslednom týždni som to už len doladzoval. Nič špeciálne som už nebehal."

Životospráva sa však predsa len trochu menila. "Týždeň pred pretekmi som sa snažil jesť veľa uhlohydrátov, veľa piť, skoro som chodil spávať, už okolo desiatej. Pre mňa je to však takéto po celý rok, zhruba sa to snažím dodržiavať," vysvetľuje Marcel Matanin, ktorý počas polmaratónu nesiahol ani po vode ani po iontovom nápoji.

Najmä ženy sa sťažovali, že je zima, modré pery pretekárov a drkotanie zubami tiež hovorili jasnou rečou. Matanin takéto problémy nemal. "Bolo to úplne vyhovujúce. Povedal by som, že na preteky bolo vynikajúce počasie, a to pre maratóncov. Je to lepšie, ako keby malo byť horúco."

Dosť výrazný náskok pretekára Obalservisu Košice sme spomínali. Ako teda hodnotí súperov? "Ja som vlastne ani nevedel, kto a ako beží. Bežal som si svoje, možno som chcel trošku pomalšie začať, chcel som však pomôcť Vladovi Lipovskému. Do desiateho kilometra to ťahal jeden Ukrajinec, mne nikto povedal, či môžem spomaliť a počkať Vlada, potiahnuť ho, alebo si môžem dovoliť svoje tempo. Tak som si nakoniec bežal svoje. VLado ma v tomto roku o spoluprácu požiadal, bohužiaľ, nevyšlo to..."

Oproti minulému roku si Matanin časovo pohoršil, aj keď výsledkovo je to rovnaké prvé miesto. "Zdalo sa mi, že tento rok fúkal silnejší vietor ako v minulom roku, ale bežalo sa mi veľmi dobre. Mal som dobrý pocit a naopak, nemal som žiaden problém," hovoril nám košický bežec v čase, keď Róbert Štefko pomaly končil s úlohou maratónskeho zajaca a svoju úlohu zvládal na jednotku. A tak sme skúsili spolu s Marcelom Mataninom odhadnúť rýchlosť a tempo na maratónskej trati. "Maratón sa počíta zhruba tak, že prvá polovička by mala byť rovnaká, ako druhá, plus nejaké tri štyri minúty k tomu. Alebo sa to ráta tak, že osobák na polmaratón sa vynásobí svoma a priráta sa k tomu päť minút. Ale neviem, ako to môže vypáliť tu. Podmienky sú však dobré, preteky rozbehnuté tiež.." Ako už vieme, vypálilo to nakoniec dobre...

Do konca roka ešte Matanina čakajú majstrovstvá Slovenska v krose, univerzitné majstrovstvá Európy v polmaratóne. "A oslovili ma zo Slovenského atletického zväzu, možno pôjdem na ME v krose, v tomto momente to však ešte neviem presne povedať." Dodajme, že ME v krose sú v chorvátskom Meduline, uskutočnia sa prvý decembrový víkend. "Dopredu však nechcem nič hovoriť, stať sa môže všeličo, možem ochorieť, zraniť sa, nechcem to zakríknuť..."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.