Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Polícia je pripravená zabrániť nepokojom na Australian Open

SITA|16. jan 2007 o 07:31

MELBOURNE 16. januára (SITA, AFP) - Austrálska polícia výrazne zvýšila počet svojich príslušníkov v Melbourne Parku, aby zabránila pokračovaniu pondelňajších roztržiek medzi "tiežfanúšikmi" srbských a ...

MELBOURNE 16. januára (SITA, AFP) - Austrálska polícia výrazne zvýšila počet svojich príslušníkov v Melbourne Parku, aby zabránila pokračovaniu pondelňajších roztržiek medzi "tiežfanúšikmi" srbských a chorvátskych tenistov. Nepokoje počas úvodného dňa grandslamového turnaja Australian Open vyústili do viacerých potýčiek a vyvedenia 150 členov oboch táborov fanatických priaznivcov za brány areálu. "Hanba" - hlásil titulok v denníku Herald Sun. Text popisujúci zrážky medzi divákmi bol sprevádzaný fotografiami dokumentujúcimi kopance a údery žrďami zo zástav.

Najväčšia pozornosť bezpečnostných zložiek sa teraz koncentruje na zápas Chorváta Marina Čiliča so Srbom Iliom Bozoljacom. Návštevníci musia pri vstupe do dejiska prejsť kontrolou detektorom kovov a organizátori im odnímajú zneužiteľné predmety. "Prinesieme si podomácky vyrobené zbrane a všetkých pobodáme," citujú vyhrážky nemenovaného Srba noviny Melbourne Age. Na "vyváženie" pridávajú hlas anonymného Chorváta: "Som tu v prvom rade za Chorvátsko, až potom pre tenis." Vychádzajúca srbská hviezda Jelena Jankovičová vyhlásila, že je násilnosťami šokovaná: "Nikde inde som nezažila takto vyhrotené prejavy odvekého balkánskeho napätia." Fanúšikovia sa správali netolerantne už minulý týždeň v Sydney počas finále práve medzi Jankovičovou a napokon úspešnou Kim Clijstersovou v Sydney. Na Belgičanku pokrikovali a bučali a neskôr, keď sa víťazka po stretnutí prihovárala publiku, spievali národné piesne a chorály.

Jankovičovej takisto na rebríčku stúpajúca krajanka Ana Ivanovičová skonštatovala: "S chorvátskymi hráčmi sa kamarátime. Považujem za hrozné, že sú tu ľudia, ktorí sem prichádzajú, aby mohli vyvolávať konflikty. Väčšina z nich sú naturalizovaní Austrálčania a dlhodobo tu žijú. Som rada, že nám vyjadrujú podporu, ale nemali by to robiť nevraživo. Zatiaľ ja sama nepociťujem ohrozenie, ale nikdy neviete, do čoho môže takýto extrémizmus vyústiť." Chris Duthie z vedenia polície štátu Victoria priznal, že neočakávali strety na tenise, okamžite však situáciu vyhodnotili a prijali preventívne opatrenia: "Nesúhlasím s názorom, že sme sa nechali udalosťami zaskočiť. Disponovali sme takým počtom príslušníkov, aký sme považovali za postačujúci na tenise. Spoľahnite sa, že zabránime opakovaniu. Preštudujeme si videozáznamy a zakročíme proti hlavným vinníkom." Podobné ubezpečenia pridal riaditeľ Australian Open Craig Tiley: "Sme si istí, že prijaté opatrenia sú dostatočné na to, aby sme ochránili našich návštevníkov." Násilnosti medzi členmi oboch skupín na športových podujatiach síce majú v Austrálii svoju históriu, v minulosti sa však objavovali väčšinou na futbalových zápasoch tímov spájaných s jednotlivými komunitami.


Súvisiace články