Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Pôjde Na Li v šľapajách Kodeša a Česnokova?

Na Li (vpravo) po finálovej prehre s Kim Clistersovou. Na Australian Open sa stala prvou Číňankou, ktorá sa dostala do finále grandslamu. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|31. jan 2011 o 13:53

Prvá čínska grandslamová finalistka histórie Na Li povzbudila spoluhráčky a nové talenty, aby sa pokúsili ísť jej smerom.

Prvá čínska grandslamová finalistka histórie povzbudila spoluhráčky a nové talenty, aby sa pokúsili ísť jej smerom.

MELBOURNE. Na Li jednoznačne odporučila osamostatniť sa od štátnej tenisovej asociácie riadenej komunistickou vládou Číny. Pred rokom 2009, keď patrila pod štátne velenie, odovzdávala až 60 percent finančných odmien šéfom, teraz už len 30 percent a má slobodu rozhodovania, cestovania a výberu svojho tímu.

V časoch komunizmu nejestvoval vo východoeurópskych krajinách profesionalizmus, ale v takom Československu si po prvenstve Jana Kodeša vo Wimbledone 1973 a potom už úplne v čase nástupu Ivana Lendla tenisti vybojovali postavenie takzvaného štatutárneho hráča (kompromisná hra so slovíčkami). V skutočnosti boli profesionáli a šlo aj o peniaze, ktoré hráči odovzdávali do ČSZTV.

„Čo som sa nanosil hotovosti v kufríkoch,“ vravieval neraz kedysi manažér štatutárnych hráčov Jan Kukal. V bývalom ZSSR to trvalo dlhšie, takmer až do pádu železnej opony.

„Skoro 90 percent mojich peňazí berie štát,“ sťažoval sa prvý raz naplno po štvrťfinále Roland Garros 1989 Andrej Česnokov, keď vyradil v osemfinále Jima Couriera a potom v troch setoch aj s kanárom obhajcu titulu Matsa Wilandera. Katapultovalo ho to do prvej desiatky.

V nej už bola aj Natália Zverevová, bieloruská hráčka ZSSR, ktorá rok predtým dosiahla desiatku postupom do finále v Paríži proti Steffi Grafovej a pridala sa ku kritike režimu na Česnokovovu stranu. Ten zarobil vtedy v semifinále 72 938 dolárov a v ňom prehral s neskorším víťazom Michaelom Changom.

Novinárom prezradil, že žije v malom byte s celou rodinou a tento stav už načim zmeniť. Dosiahol svoje, podpísal zmluvu s nezávislou agentúrou ProServ z Washingtonu a vývoj v ďalších rokoch v Rusku s tenisovou explóziou už poznáte. Príbeh Na Li môže inšpiratívne pôsobiť na novú generáciu v Číne a mohli by sme sa dočkať veľkého prílivu čínskych hráčok tak ako sa to stalo v Rusku.

Súvisiace články