Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

POHĽAD MEDZI MANTINELY - Odhŕňajme oponu

Sportnet|Publikované 1. dec 2008 o 23:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skN Je príznačné, že pri pokojnom priebehu najvyššej hokejovej súťaže z času na čas nazrie verejnosť za oponu.

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

N Je príznačné, že pri pokojnom priebehu najvyššej hokejovej súťaže z času na čas nazrie verejnosť za oponu. Nikdy by sa tam nedostala nebyť toho, že sa ktosi pozabudne a vyrukuje s informáciami, ktoré možno pôvodne ani nemienil predostrieť širokému auditóriu. Je to určite dobre a bolo by žiaduce, aby fanúšikovia mali možnosť nahliadnuť do zákulisia prostredníctvom iste atraktívnych faktov. Lenže spravidla sa všetko skôr ututláva, ako otvára. Tým sa však nechtiac skôr škodí, než pomáha. Všetko, čo sa týka postavenia hráčov a ich existencie, je tabu. Iba potom, ak náhodou prepukne totálna nespokojnosť s výkonmi a niekto z vedenia začne ťať hlava-nehlava, sa valia von zaujímavé veci. Je viac než isté, že zástupcovia klubov aktérov rozmaznávajú, ale vďačnosti sa za to nedočkajú. Nedávno predstavitelia Skalice rozhorčene naznačili, aká je filozofia hokejistov. Nezaujíma ich šport, to, za čo sú platení, ale niečo úplne iné. Vlastný prospech, a niektorí takpovediac parazitujú. Aj nadštandardné zárobky sa im mália. Preto sa dali na podnikanie a vlastný biznis je pre nich prvoradý. Kto náhodou nepodniká a nevlastní reštauráciu, prípadne sa neupol na inú živnosť, tak vrhá všetky sily na to, aby mal parádne vybudovaný dom alebo chatu. A keď ani to nie je aktuálne, tak potom prichádzajú už iba maličkosti v podobe možností na hýrenie, dovolenky. Hokej sa dostáva do úzadia. Pre hráčov je nosenie dresu rutinou a nemajú ambície povýšiť svoje zamestnanie a záľubu na niečo iné - stať sa sústavne zabávačmi publika. Samozrejme, nezovšeobecňujeme.

No potom sa nečudujme, že nám úroveň hry a kvalita výkonov pláva. Divák je nespokojný, reprezentácia len preberá, ale nemá si z čoho vyberať. Prístup k povinnostiam, tréningom a zápasom je podpriemerný, nežiaduci. Niekedy tréneri po zápasoch komentujú odvedenú prácu zverencov slovami: "Nekomentujem!" - ako Miloš Holaň zo Zvolena. Pri tomto stave sú kormidelníci neraz chudákmi a zajatcami v rukách ľubovôle a náladovosti kolektívov. Napríklad Peter Oremus bol pred časom vyhlásený za najlepšieho kouča extraligy, a predsa ho aj vlastní Skaličania totálne potopili. Ešte dobre, že manažment Záhorákov nepristal na odstrel, ale zvolil zaujímavý variant v podobe uvedenia dvoch hlavných kormidelníkov do funkcie. Ján Faith teda prišiel na výpomoc z pozície skúseného nekompromisného človeka, ktorý si vie urobiť poriadok. Nepatrí iste k tým, ktorí bazírujú na princípoch veľkodušnej a vratkej demokracie v bežnom hokejovom živote, skôr vyznáva prísnosť a chlapskú ruku. Na to stavil prezident HK 36 Ivan Chovanec a je sympatické, že Skaličania sa nebáli pomenovať i v tomto prípade skutočnú podstatu problémov, na ktoré poukázal aj Žigo Pálffy. Kamuflovanie starostí a zahrávanie ich do autu nikam nevedie, škodí nielen konkrétnemu tímu, ale i celej extralige a slovenskému hokeju. Bolo by dobré, keby si podobný prístup osvojili tiež inde. Lebo schovávať sa dá len dočasne, aj to raz praskne, pokiaľ neprídu k slovu skutočne rázne opatrenia.

V tejto súvislosti nemožno nespomenúť aj putovanie Ľubomíra Kolníka, ktorý v tejto sezóne oblečie už tretí dres, lebo v Nitre aj v Skalici sa s ním predčasne rozlúčili. Je na zamyslenie, prečo tento excelentný kanonier vydržal iba tak krátko na oboch doterajších pôsobiskách. Iste by sa však pri väčšej odvahe našlo viac takých, ktorí by leteli, hoci ich mená sú pomerne známe aj zvučné. Niekedy treba byť naozaj nezmierlivým, lebo hľadanie len alibistických riešení má krátke trvanie. Na druhej strane tréneri majú i zviazané ruky, hlavne vtedy, ak sa im káder okliešti vinou zranení a ochorení. Signály o takomto stave prišli z Trenčína či Martina. Nehovoriac o tom, že uprostred rozohranej sezóny je už ťažké naháňať súce posily. Pokiaľ daktorý klub siahne po takom hráčovi, ktorého niekde vyšmaria, môže to byť rizikový čin.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.