Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

POHĽAD MEDZI MANTINELY - Korózia vzťahov ničí súdržnosť

Sportnet|9. jan 2009 o 00:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skN Keď neprší, tak aspoň nech kvapká. Pre slovenské extraligové celky bol postup do ďalších bojov Ligy majstrov

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

N Keď neprší, tak aspoň nech kvapká. Pre slovenské extraligové celky bol postup do ďalších bojov Ligy majstrov "nadľudskou" úlohou, a tak nás môže tešiť aspoň to, že predsa len finále tejto najprestížnejšej klubovej hokejovej súťaže nebude celkom bez našej účasti. V rozhodujúcom zápolení o premiérový primát sa predstavia tímy Magnitogorska a Zürichu, pričom v radoch švajčiarskeho zástupcu účinkujú i dvaja naši legionári - Radoslav Suchý a Peter Sejna. Kežmarského rodáka Suchého si v Zürichu veľmi vážia, veď nastupuje v prvej päťke. Vedia, že tento 32-ročný borec so skúsenosťami z NHL síce nebude strieľať góly, ale znamená istotu pri defenzíve a jeho pozičná hra je naozaj znamenitá. Akurát v stredu, keď bol na programe odvetný semifinálový duel, agentúry priniesli informáciu o predĺžení zmluvy o ďalšiu sezónu, a tak východniar nadviaže na trojročné obdobie, ktoré tu trávi. Žiaľ, Suchý sa pred časom rozhodol neobliecť si už dres Slovenska. Je len škoda, že pri absencii kvalitných bekov prichádzame takto o súceho kandidáta, ale možno sa podarí Jánovi Filcovi či Petrovi Bondrovi ho predsa zlomiť.

Prelom rokov sa niesol aj v znamení lámania väzov. O svoje trénerské hlavy prišli kouč Českých Budějovíc Ernest Bokroš a tiež Ladislav Spišiak z Martina. Tomu vedenie klubu prestalo dôverovať po tom, čo sa v decembri mužstvu prestalo dariť. Sú to paradoxy, pretože niektoré iné tímy by museli vyhadzovať kormidelníkov každý mesiac. Lenže v Turci majú iné ambície. Mimochodom, Spišiak bol pri tíme takmer tri roky, čo je na etxraligové pomery solídna doba, lebo "úmrtnosť" mužov s kormidlom býva oveľa kratšia. Paradoxom je, že novým nástupcom sa stal Dušan Gregor, ktorý zažil kopanec pred časom v Liberci. Nie je to ani zďaleka príjemná chvíľa, keď jednými dverami odchádza starý lodivod a inými prichádza nový, ale títo muži vedia, že na city nie je miesto. Je to džob ako každý iný, len s tým rozdielom, že tu jednotlivec nesie na svojich pleciach nevyspytateľné bremeno výsledkov kolektívu. Ako však konštatoval jeden z bardov trénerskej rodiny Jaroslav Walter, tréner musí byť osobnosť, ktorá strháva a priťahuje sympatie, náklonnosť zverencov. Ak docieli, že ostatní idú za ním, má to vyhrané. Pokiaľ sa nájdu takí, ktorí len vyčkávajú a nie sú celkom presvedčení o správnosti rozhodnutia muža na striedačke, začnú pracovať víry, ktoré narúšajú plavbu. Postupná korózia vzťahov nivočí súdržnosť a elán a to je začiatok konca. Nielen pôsobenia, ale i dosahovania kvality herného prejavu, rezultátov.

Pred časom spoza mora prišli znepokojujúce informácie o tom, že ZOH vo Vancouveri by mali byť posledným vrcholom, na ktorom budú hrať elitní borci z NHL. Dôvodom mali byť čoraz vyššie poistky, keď aj kontrakty sa dostali do závratných výšok. Hrozilo, že tiež MS by tak zostali bez elity z profi ligy. Ako uviedla agentúra SITA, poistky na ZOH sú uhrádzané z prostriedkov IIHF a MOV, v prípade MS sa 70 percentami podieľa na krytí národný zväz a zvyšok dopláca IIHF. A v tom začína byť kameň úrazu, lebo borci so zmluvami vo výške desiatok miliónov dolárov sa len ťažko dajú poistiť. Trebárs Rus Ovečkin s kontraktom na 124 miliónov dolárov ochudobnil ruský hokejový zväz na ostatných MS o viac než pol milióna dolárov. Vždy je to i o dohode a ochote. Nové správy hovoria o tom, že René Fasel, šéf IIHF, potvrdil, že profesionáli prídu aj na turnaj do Soči 2014. Zavážilo aj to, že hráči chcú na týchto akciách štartovať, čo však naráža na vlažnejší postoj zvlášť vedenia NHL k Rusku vzhľadom na vyhrotenejšie vzťahy medzi NHL a KHL. Svetová federácia má však vo veci jasno, žiadne poistky ani negatívne reakcie by nemali podraziť nohy olympijským ideálom.

Súvisiace články