Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

POHĽAD MEDZI MANTINELY - Čistenie fľakov

Sportnet|Publikované 4. nov 2008 o 00:00

N Slovenská hokejová reprezentácia otvára novú kapitolu. Vzniklo dosť veľa fľakov a nájsť správny "čistiaci prostriedok" nebude jednoduché.

Nastávajúce previerky môžu ukázať, ako je na tom hlavne druhý sled potenciálnych kandidátov na štátny dres. Veď kormidelník Ján Filc už pripomenul, že mnohí z tých, ktorých teraz vybral, nebudú bojovať o miesto v nominácii na budúcoročné majstrovstvá sveta, ale môžu sa uchádzať o miestenky na vrcholné akcie v ďalších sezónach. Zápas s Českom a hlavne Nemecký pohár v Mannheime poskytnú obraz o kvalite adeptov. Realizačný tím siahol až po tucte nováčikov a je zjavný dôraz na perspektívu jednotlivcov a vytváranie konkurenčného prostredia pre známych borcov. Veď národiak sa nepripravuje iba na jeden vrchol, ale smeruje k MS 2009, ZOH vo Vancouveri o rok neskôr a hlavne k šampionátu 2011 na Slovensku. Či sa však o tri roky na bratislavskom a košickom ľade objaví niekto z tých, čo dostali pozvánky teraz, je otázne. Záležať bude na množstve okolností a hlavne na tom, ako sa hráči budú vedieť popasovať s touto radostnou, ale zároveň zaväzujúcou situáciou. Už v minulosti takým sitom prepadlo množstvo aktérov. Pre iných to bol signál, aby udržali svoj naštartovaný hokejový motor na vysokých otáčkach, ale i tak nie vždy mali šťastie, aby sa vedeli pretlačiť do menoslovu na prestížne podujatia. Niektorí hráči už teraz naznačili svoj potenciál, lenže je iné vynikať v extralige a iné zase vonku, v medzinárodnej konfrontácii. Hlavný kouč hovorí o tom, že naši sú neraz labilní nielen pri udržaní si dlhodobej výkonnosti, ale aj v emóciách. Vedia sa nechať obalamutiť čiastkovými "úspeškami" a, naopak, akonáhle im karta prestane ísť, strácajú sebadôveru. Nuž, uvidíme, čo táto partia dokáže, hoci pre potreby cepovania mladíkov by bolo nutné, aby sa čo najčastejšie stretávali najmä s tímami zo silnej európskej štvorky. Ale i Nemci či Švajčiari nám vedia spôsobiť kruhy pred očami, a ak si výber netrúfne na nich, nemá čo hľadať na scéne ani proti elite.

Poteší, ak v domácej najvyššej súťaži sa vyskytnú momenty, ktoré nadchnú fanúšika. Napríklad dva hetriky Skaličanov Mikúša a Pálffyho v jednom zápase, čo je naozaj ojedinelý zjav, či maratón samostatných nájazdov, ako sa to stalo v B. Bystrici. Lenže naďalej sa vyskytuje i fúra nedostatkov a výpadkov, na ktoré by už extraligisti naozaj nemali mať nárok. Trebárs je na zamyslenie, že celok si nevie tradične poradiť s dajakou tretinou a doslova sa v nej prepadne. Keby sa to stalo v jednom-dvoch zápasoch, dalo by sa to pochopiť, ale pokiaľ takýto skrat nastane viackrát, mali by si hokejisti poupratovať vo svojom svedomí. Možno na to bude vhodná i táto párdňová prestávka, aby po nej diváci videli exkluzívnejšie hokejové divadlo.

Nedávne úmrtie ruského talentu - 19-ročného útočníka Avangardu Omsk - Alexeja Čerepanova rozvírilo diskusiu o lepšej prevencii a bedlivejšom skúmaní zdravotného stavu. Lebo ani chlapci ako hory a na pohľad plní zdravia nie sú ochránení pred zradou organizmu. Tej sa nedá nikdy celkom predísť, ale treba aspoň potlačiť na minimum tragické kolapsy. Taktiež ruka v ruke s dostatočnou zdravotníckou starostlivosťou na štadiónoch a potrebnými prístrojmi, hlavne defibrilátormi. V KHL začali biť na poplach, urobili niektoré personálne zmeny, potrestali jednotlivcov a nariadili podľa agentúrnych informácií podrobné lekárske vyšetrenia pre hráčov mladších ako 20 rokov. Tí, ktorí tak neučinia, nedostanú sa na ľad. U nás je síce táto problematika na inej úrovni, ale nenamýšľajme si, všetky možnosti v boji proti podobným nepríjemným prekvapeniam sme už vyčerpali. Ostražitosti nie je nikdy dosť, pokiaľ ide o zdravie a život borcov. Podcenenie čo len detailu sa môže kruto a neospravedlniteľne vypomstiť.

Súvisiace články