Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

POHĽAD MEDZI MANTINELY: Bude ďalšia obeť primitivizmu?

Sportnet|Publikované 16. mar 2009 o 23:00

N Keby bol každý mesiac prešpikovaný toľkými zápletkami ako marec, potom by bolo hokejovým fajnšmekrom sveta žiť. Iné je to síce u hráčov, ale aj oni

skôr vyznávajú radšej zápasy, v ktorých sa píše história ako len merania síl s púhymi zápismi do štatistiky. Rozbehlo sa už i úvodné dejstvo semifinále

play-off extraligy. V súvislosti so zápoleniami medzi Slovanom a Skaličanmi sa hovorilo v posledných dňoch hlavne o tom, či belasí eliminujú Pálffyho a jeho partiakov v útoku. Vyskytli sa hlasy, že Bratislavčania urobia všetko pre to, aby odstavili (aj za použitia fyzickej sily) najlepšieho strelca a kráľa nášho ľadu. Istá asociácia sa tlačí do popredia v súvislosti s nedávnym angažovaním českého kouča Stavjaňu. Ten totiž - na oživenie pamäti - neváhal ešte ako kormidelník Trenčanov vygumovať Urama bitkou. Slovensko bude zvedavé, či sa zase prihodí čosi podobné a Pálffy sa stane obeťou grobianstva, surovosti, istého druhu primitivizmu a úbohosti.

Účel svätí prostriedky. Blíži sa rozuzlenie sezóny a víťazi berú všetko. Nikoho nebude o pár rokov zaujímať, čo predchádzalo každej dráme. Radosť môže byť však čistá iba vtedy, ak je dosiahnutá férovými postupmi. Koniec koncov čo urobíš zlé dnes súperovi ty, to sa ti zajtra môže vrátiť i s úrokmi. Niet pochýb, že nielen semifinálové dejstvá, ale i vrcholiaci boj o záchranu poriadne zdvihol fanúšikom hladinu adrenalínu. Dnes sa rozhodne, či do baráže pôjde vedno s Kežmarčanmi Nitra alebo ďalší východniar - Poprad. Kamzíci sa musia minimálne bodovo vyrovnať bezprostrednému rivalovi, ale to je veľmi vratká predstava. Najlepšie bude, ak naši vyhrajú a celok spod Zobora zakopne. Obaja namočení zhodou okolností hrajú vonku a na ľade rivalov, ktorí už majú všetko jasné. Podtatranské derby v Kežmarku bude najdôležitejšie z doterajších vzájomných zápasov. Domáci sú už dávnejšie istými barážistami a pritom ani v minulosti susedom nikdy nič nedarovali. Naopak, dokázali ich poriadne šokovať. Nitrania zase budú účinkovať pod Dubňom a Žilinčania o najlepšiu - deviatu priečku - už neprídu za žiadnych okolností. Tieto dva zápasy poskytujú - ako inak - tiež priestor na rôzne špekulácie, v ktorých sa hokejový národ vyžíva, ale napokon môže byť všetko inak, ako agentúra JPP avizuje. Jedno je už teraz isté: Bude to strhujúci finiš tejto skupinky elitného pelotónu. Rovnako tak triler sľubuje finálová séria prvej hokejovej ligy medzi Spišskou Novu Vsou a Piešťanmi. Favorit nezúročil stopercentne výhodu domáceho prostredia v prvých dvoch zápasoch a navyše Piešťanci sa hrdia tým, že v tomto ročníku ich štadión je naozaj výrazná bašta. Kto bude celkovým víťazom, ten to bude mať relatívne lepšie v baráži v zápoleniach s extraligistami. Najlepší z I. ligy dostane totiž za rivala posledných Kežmarčanov. Spišiaci by si radi zopakovali podobnú sériu - pravda, s iným celkovým rezultátom - práve s týmto klubom, ktorá dopadla vtedy lepšie pre Podtatrancov.

Možno očakávať, že sa v spomínaných drámach v oboch ligách prihodia i nešportové javy a situácie. Je na riadiacich orgánoch a rozhodcoch i inštruktoroch, aby predišli tomu, čomu sa dá. Ak sa však strhne mela alebo sa nájdu bitkári, aktéri si musia uvedomiť, aké riziko to so sebou prináša. Už aj v zámorí - ako informovali agentúry - sa ozývajú hlasy, že treba niečo urobiť s tým, aby pästné súboje nepatrili ku koloritu hokeja. Vyplieniť nadobro tento jav však nebude iste možné, hoci by v pravidlách boli akékoľvek prísne tresty. Sú i zástancovia takéhoto vybavovania účtov, vraj to robí dianie pestrejším a pre diváka lákavejším i vzrušujúcejším. Proti gustu žiadny dišputát. Takí, čo sa im zrak i myseľ zatemnia, sa rodia stále. Len by ich vyčíňanie malo byť kontrolované, lebo hokej by mal zostať stále hokejom a napríklad box boxom.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.