Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

POHĽAD MEDZI MANTINELY

Sportnet|Publikované 10. nov 2008 o 23:00

Je to vskutku skvelá správa, že sa slovenské hokejistky kvalifikovali na zimné olympijské hry do Vancouveru. Takže na ľade budeme mať dvojnásobné

zastúpenie a ktovie, či nežné pohlavie postupne nebude útočiť minimálne na také pozície ako muži. Verme, že premiéra na vrcholnom podujatí kruhmi naštartuje rozmach tohto odvetvia u dievčat. Donedávna vyzerali možno pre niekoho ako exotky, ale chvályhodné je, že sa nepoddali. Teší, že v štátnom tíme sú zastúpené aj východniarky a bodaj by nesporný úspech podmienil výraznejší prílev nových talentovaných hráčok. Nielen však to, ale bolo by načase, aby aj odvetvia, ktoré dosiaľ neboli v popredí pozornosti, odhodili Popoluškin závoj. Každý má mať toľko pozornosti, koľko si zaslúži. Isté je, že hokejistky nebudú mať asi nikdy toľko divákov, čo ich kolegovia, ale úspešnosť a kvalita neraz nekopírujú to, ako výsledky rezonujú v povedomí verejnosti. V každom prípade vybojovanie si miestenky na ZOH zatienilo mdlé účinkovanie partie vedenej Jánom Filcom.

Tá totiž neprekročila očakávania ani na Nemeckom pohári a príliš si nevylepšila pozíciu po blamáži, o ktorú sa zaslúžila počas exhibície v Prahe. Vysvedčenie je jedna vec a poznatky druhá. Isté je, že momentálne extraligoví hráči nemajú na to, aby konkurovali lepšiemu európskemu priemeru. Nič na tom nemení ani zloženie kádra a veková skladba. Frontálne nasadzovanie menej skúsených je svojím spôsobom zahrávaním sa s menom slovenského hokeja. Skôr by sa mladší vyhrali po boku osvedčených matadorov. Lenže treba priznať, že ak chceme budovať perspektívny tím, musíme mať dostatočný prehľad o tom, akýže je to vlastne u nás potenciál? No aj Šupler či Hossa skúšali i nové tváre, ale akosi sa to u niektorých minulo účinku. Nie je dobré, ak podchvíľou dakto dostane priestor, aby sa naňho vzápätí zabudlo. Z výkonnostného či iného dôvodu. Ak ale "testovací hokejisti" budú chodiť na medzinárodné turnaje pravidelne, môže sa to podpísať pod ich budúcu úroveň herného štýlu. K tomu sa ale musí pridružiť neustály záujem chcieť byť lepším a ctižiadostivejším. Byť mladým je výhoda, ale nie výsada. Automaticky sa štátny dres nebude dávať podľa dátumu narodenia a nič na tom nemení ani to, že ide o prípravné akcie. Budeme zvedaví, aké analýzy urobí kouč Filc, ktorý už okrajovo načrtol niektoré problematické záležitostí. Hlavne adaptovanie sa na iný spôsob hokeja v takomto prostredí a hru v duchu pravidiel, nie za nimi. Je sympatické, že i lodivod nešetril kritikou na svoju adresu za určenie hráčov na samostatné nájazdy. Taktiež sa objavili solídne individuálne výkony (Petrík, Mikúš) a tak nemožno zavaliť kolektív iba negatívami. Ak uplynulé štyri merania síl priniesli dajaké impulzy pre talentovaných jednotlivcov a odzrkadlí sa to i na extraligových zápoleniach, tak potom je všetko v poriadku a štvrté miesto v Nemecku či debakel v stovežatej nás nebudú natoľko bolieť. Pokiaľ ale námety nevkročia do každodennej činnosti hráčov, tak ich próby boli zbytočné.

Tatry boli dejiskom Národnej konferencie o športe. Diskutujúcich bolo dosť, ešte viac námetov na zlepšenie. Hovorilo sa o podmienkach, možnostiach, zázemí a peniazoch. Súhrn je smutný a varujúci. Ak to pôjde takto ďalej, slovenský šport sa dostane do totálnej defenzívy. Nevieme zaplatiť veličiny, odborníkov a protagonistov, nedokážeme zgrupovať tých, čo majú nárok byť osobnosťami. Nefunguje systém prípravy a výchovy adeptov a všetko sa odvíja od nezáujmu štátu. Ani zriadenie navrhovaného ministerstva nebude čarovným prútikom, ak nebudú jasné pravidlá. A hoci hokej si ešte ako-tak zakladá na svojom postavení, o pár rokov by a tiež mohol zrútiť. Však varovaní v posledných rokoch prišlo neúrekom a zdá sa, že iniciatíva "polepšiť sa" stále leží na pleciach iba niektorých. Škoda.

ŠTEFAN KÚŠIK

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.