Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Pohár stráži učiteľ z Toronta

Sportnet|26. júl 2004 o 00:00

Pri žiadosti o rozhovor po včerajšej tlačovej besede na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši si strážca hokejového Stanley Cupu WALTER NEUBRAND (35 r.) - na snímke autora - sadol tak, aby mal slávny pohár pred sebou. Nespustil ho z očí ani na chvíľu.

foto

Zavše musel zdvihnúť prst, keď sa záujemcovia z radov médií pokúšali veľkú striebornú trofej zdvihnúť. Rodák z Toronta navštívil Slovensko so svojím kolegom Mikom Boltom aj vlani, s problémami priniesli Stanley Cup Jiřímu Bicekovi na východ Slovenska.

Spomínate si ešte na Košice?

Akoby nie? Cítili sme sa s Mikom trápne, keď sme vystúpili na košickom letisku s prázdnymi rukami. Pohár zostal na letisku v Toronte. Nebola to naša chyba, meškanie zapríčinili aerolínie. Jirko Bicek bol smutný, mal pripravený veľký program, na námestí čakali na Stanley Cup tisícky ľudí. Ťažko sa nám vysvetľovalo, čo sa stalo. Pohár potom prišiel na druhý deň a Bicek ho nemohol mať u seba celých 24 hodín, tak ako je zvykom. Ale aj v náhradnom termíne pripravil pekné oslavy. Vtedy som netušil, že sa na Slovensko vrátim tak skoro.


Stratil sa vám pohár aj inokedy okrem košického prípadu?

Ale áno, aj pred mesiacom. Premiestňovali sme ho tuším z Tampy do Južnej Karolíny a keď lietadlo zmeškalo prípoj, museli sme na letisku tri hodiny čakať.


Ako sa vám pozdávali oslavy v Liptovskom Mikuláši?

Martin Cibák pripravil zaujímavý program. Ráno si zobral pohár k svojej rodine, potom sme zamierili na salaš. Nikdy som to nevidel. Poprosil ma, či by mohol naplniť čašu haluškami. Urobil to decentne, na spodok natiahol fóliu a na ňu naložil halušky. Aj mne chutili náramne. Budem mať na čo spomínať.


Na poludňajšiu tlačovku ste prišli bez svojho kolegu Mika Bolta. Kde bol?

Spal v hoteli. So Stanley Cupom máme náročný program. Musíme byť pri ňom pri oslavách do rána, a tak sa musíme striedať, aby sme to tempo vydržali.


Pohár je v Európe už druhý týždeň. Boli ste s ním aj v Bielorusku, Rusku a na Ukrajine?

Nie, s Mikom Boltom tam cestoval môj šéf Phil Pritchard z torontskej Siene slávy. Ja som bossa striedal na území Česka, Slovenska a pôjdem aj do Švédska za Fredrikom Modinom.


Ako ste si našli túto prácu?

V Severnej Amerike je Stanley Cup modla, každý hokejový fanúšik ho túži aspoň raz vidieť, dotknúť sa ho. Najlepšia príležitosť je zájsť do Siene slávy v Toronte. Ja nie som profesionálny bodyguard. Zvyknem takto vypomáhať vo voľnom čase, som učiteľ v základnej škole. Teraz mám prázdniny. Po prvý raz som s pohárom cestoval v roku 1997, videl som kus sveta, spoznal som mnoho ľudí.


Na čo musíte pri dohliadaní dávať najväčší pozor? Čo vás vie vyviesť z miery?

Fanúšikovia sa môžu pohára dotknúť, ale nesmú ho dvíhať. Alergický som, keď sa hráči pokúšajú dostať pohár pri oslavách do bazéna. Vtedy sa končí zábava. Už sa to párkrát stalo. Naposledy vraj na súkromnej párty u kapitána Tampy Andreychuka pred vyše mesiacom - to sme tam neboli.


Ako sa líšia oslavy s pohárom v Severnej Amerike a v Európe?

V Amerike sú búrlivejšie, v európskych krajinách je program konzervatívnejší. V Kanade či v USA si hráči zvyknú nechať pohár pre seba, v rodine, tu ho viac ukazujú pre verejnosť.


O originále Stanley Cupu a jeho replike kolujú rôzne fámy. Môžete vysvetliť, kde je umiestená trofej, ktorú v roku 1892 venoval pre najlepší hokejový tím Kanady lord Stanley?

Do Liptovského Mikuláša sme priniesli pohár, ktorý dvíhajú hráči víťazného mužstva po rozhodujúcom finálovom zápase. Hovoríme mu originál. V torontskej Hall Of Fame môžu návštevníci obdivovať jeho repliku. Lenže trofej, ktorú venoval lord Stanley, je už asi 35 rokov uložená v Sieni slávy, keďže už bola poškodená. Odvtedy je na podstavcoch nová čaša - teda vrchná časť trofeje.


Poznáte presné miery pohára?

Váži 16,5 kila, je vysoký 90 centimetrov.


Na koľko je poistený?

Na dva milióny dolárov.


Prídete s ním ešte na Slovensko?

Veľmi rád, cítim sa tu dobre. Sledujem NHL a keď zoženiem lístky na hokej v Toronte - čo je veru nie je jednoduchá záležitosť - sledujem množstvo šikovných slovenských hokejistov. Preto je celkom možné, že prídeme s pohárom aj o rok. Pravda, ak sa NHL pre štrajk bude hrať.

Súvisiace články