Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Pohár olympijských nádejí odštartuje prípravu na ME 2008 v Košiciach

Sportnet|Publikované 15. nov 2006 o 23:00

Košice - Pohár olympijských nádejí v zápasení vo voľnom štýle si vo svojej krátkej histórii získal vysoké renomé. Napokon, najlepšie to dokumentuje

samotná účasť nastupujúcich talentov. Každoročne organizátori zo zápasníckeho klubu Lokomotíva Košice privítajú okolo 150 zápasníkov v žiackej kategórií. Ani na 9. ročníku, ktorý sa uskutoční počas tohto víkendu to nebude inak. V basketbalovej hale Lokomotívy v Čermeli si svoje sily zmerajú borci z deviatich krajín - Bulharska, Nemecka, Maďarska, Poľska, Česka, Litvy, Fínska, Rumunska a Slovenska. A to ešte avizovanú účasť nakoniec nepotvrdili Ukrajina, Rusko a Francúzsko. Turnaj organizuje ZK Lokomotíva v spolupráci s mestom Košice, U.S. Steelom Košice, VH Trade Košice, TJ Lokomotíva a Eusk.

"Trúfam si povedať, že za také krátke obdobie sa tento turnaj vyprofiloval do najlepšieho podujatia tohto druhu v rámci V4. Prevýšil už aj Dunajský pohár. Práve preto ho chceme zaradiť do programu turnajov organizovaných v rámci V4. Tým pádom je už dopredu zabezpečená kvalitná účasť pretekárov z týchto krajín," poznamenal viceprezident ZK Lokomotíva Ján Tokár ml. Zaradením tohto populárneho podujatia do programu turnajov V4 ambície predstaviteľov ZK Lokomotíva zďaleka nekončia. "Chceme náš turnaj zaradiť aj do kalendára svetovej zápasníckej federácie FILA. Aj z toho dôvodu, že sme vyhrali kandidatúru na usporiadanie juniorských ME 2008. Napokon, stalo sa tak aj na podnet predsedu Európskej zápasníckej federácie CELA Cena Cenova, ktorý navštívil Košice a bol veľmi spokojný s prezentáciou mesta. Košice podľa neho môžu pokojne ašpirovať na organizovanie turnajov FILA. Tohto roku sme tradičnú kategóriu starších žiakov rozšírili aj o juniorskú. Dôvod je celkom prozaický - úspešná kandidatúra Košíc na usporiadanie ME v roku 2008." A práve týmto turnajom sa predstavitelia ZK Lokomoztíva pozerajú perspektívne do budúcnosti. Už cez víkend by chceli symbolicky začať prípravu nádejných juniorov na európsky šampionát, ktorý usporiadajú Košice 15.-20. júla 2008.

V tomto roku sa organizátorom Pohára olympijských nádejí dýcha podstatne voľnejšie. Zásluhu na tom má nielen podpora tradičných sponzorov, ale aj samotné mesto a myšlienka každoročnej podpory športu v meste. "Keďže mesto sa rozhodlo podporiť 40 miliónmi rozvoj športu v meste, aj my sme sa prihlásili do tejto výzvy mesta. Predložili sme svoje programy, mesto nám ich schválilo a v najvyššej možnej miere nás podporilo. Na mládež sme dostali maximum 500 000 Sk. Tieto peniaze účelovo čerpáme práve aj na tento turnaj. O poznanie ľahšie sa nám ho organizuje," podotkol J. Tokár ml. Reprezentačný tréner kadetov a tréner dorastencov ZK Lokomotíva Miroslav Jedlička vidí aj ďalší výrazný aspekt tejto finančnej injekcie. "Hneď po turnaji sa koná v Košiciach sústredenie, na ktorom sa zúčastnia okrem Slovenska aj Česi, Fíni a Litovci. Nemci z organizačných dôvodov odmietli našu ponuku. Je to pre nás maximálne výhodné, lebo naši partneri nám vracajú reciprocitu. Mládež tak má zaručenú vyššiu kvalitu prípravy."

Zápasníci Lokomotívy budú vlastne tvoriť širší reprezentačný výber Slovenska. "Najviac očakávam od starších chlapcov - Daniela Sadeckého, Kačeňáka, Saba. Žiaľ, Okoš išiel hneď po lige na operáciu kolena, takže nebude štartovať. Kvalitné výkony by mali podať i Stoklas a Hudec. Všetci títo chlapci sú ešte len prvý rok, respektíve, niektorí ešte ani nie sú, juniormi, takže víťazstvá nás potešia, no veľký význam im neprikladáme. Títo chlapci sa totiž pripravujú s výhľadom na juniorské ME 2008. Ide len o to, aby konfrontovali svoje sily už teraz. Ich vrchol by mal prísť o dva roky. Chceme, aby čo najviac chlapcov z Košíc štartovalo na tomto šampionáte. V žiackej kategórii by sa v sobotu mali blysnúť, Pavol Sadecký, Žiga, Pástor, Vrábeľ či Tašoni."

Prestíž podujatia zvyšuje i návšteva prezidenta Slovenského zväzu zápasenia Miroslava Luberdu i nového generálneho sekretára SZZ Ľubomíra Lohyňu. Podujatie slávnostne otvorí prezident U.S. Steel Košice David H. Lohr. V rámci sprievodného programu vystúpia mladí gymnasti, zápasníci a tanečná skupina.

Priaznivci zápasenia sa teda majú na čo tešiť. Už len preto, že uvidia v akcii čerstvých dorasteneckých majstrov Slovenska. Turnaj je na programe v sobotu od 9.00 hod., keď sú na programe vylučovacie boje. Od 15.00 sa bude zápasiť v semifinále a opravách. Od 20.00 sú naplánované finálové boje a dekorovanie najlepších. V rámci ceremoniálu ocenia pri príležitosti životných jubileí zaslúžilých zápasníkov ZK Lokomotívy - Mariána Jaroša, Imricha Palanského a Jozefa Železníka pri výročí 60. narodenín, Ladislava Mihóka pri výročí 85. narodenín.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.