Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Pohár konfederácií štartuje, Ronaldinho i Kaká chýbajú

Neymar je jednou z hviezd turnaja. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|14. jún 2013 o 18:31

Futbalový Pohár konfederácií otvoria v sobotu v Brasilii dva tímy, ktoré majú istú účasť na budúcoročnom svetovom šampionáte v Brazílii – domáce mužstvo a Japonsko.

BRATISLAVA. Pohár konfederácií sa vypracoval na generálku pripravenosti krajiny na svetový šampionát vždy rok pred touto veľkou udalosťou. Hrá sa vždy u hostiteľa MS.

Turnaj však vznikol v roku 1992 na podnet saudskoarabského kráľa, súčasný model s ôsmimi tímami platí tretí raz.

V oboch predchádzajúcich prípadoch zvíťazili Brazílčania (v Nemecku i v JAR), predtým vyhrali i Francúzi (2-krát), Mexiko, Dánsko, Argentína.

Čakajú rekord

Bude sa hrať na šiestich štadiónoch MS 2014, ktoré horko-ťažko, ale predsa, Brazílčania dokončili. Organizátori dosiaľ predali takmer 600-tisíc z celkového počtu 826-tisíc vstupeniek, a to aj napriek komplikáciám s dodržaním termínov výstavby.

„Vzhľadom na omeškania sme schopní až teraz prideľovať miesta v jednotlivých arénach. Napriek tomu sme si istí, že prekonáme divácky rekord podujatia,“ povedal marketingový riaditeľ medzinárodnej futbalovej federácie Thierry Weil pre fifa.com.

Zvedaví Brazílčania

Riadiaci orgán svetového futbalu informoval, že až 97 percent lístkov kúpili Brazílčania. Na predošlom turnaji v Juhoafrickej republike si cestu na štadióny našlo 584-tisíc fanúšikov.

Podujatie sa zrejme zmätkom nevyhne, no Brazília je zárukou, že Pohár federácií bude mať konečne vážnosť, akú si zaslúži. Dovolenkový dátum nepoznačil ani jednu zo zostáv elitných tímov.

Štartujú podľa umiestnenia na posledných kontinentálnych šampionátoch. Organizátorská Brazília má výnimku (na posledných majstrovstvách Južnej Ameriky vypadla vo štvrťfinále). Z tejto futbalovo vyspelej časti sveta štartuje ešte posledný šampión Uruguaj (Argentíne sa tiež nedarilo).

Z Európy hrá majster kontinentu zo Španielska a finalista ME z Talianska. Áziu zastupuje Japonsko (už postúpilo aj na MS), Afriku Nigéria, oblasť Strednej a Severnej Ameriky Mexiko a Oceániu jej prekvapujúci majster Tahiti.

Neymar aj Casillas

Elitné tímy nastupujú v kompletných zostavách. Svetoznámy brazílsky tréner Luiz Felipe Scolari pre športový denník Globo hovoril: „Brazílsky futbal sa prebúdza aj v domácej súťaži, čo je dobré znamenie. Burcuje to k národnej hrdosti, ktorá u nás ochabovala. Chceme vyhrať teraz i o rok.“

V tíme nechýbajú hráči z Európy, napríklad Alves, Thiago Silva, Marcelo, Dante. V kádri je až dvanásť hráčov z domácej súťaže. Samozrejme, aj Neymar, už Barcelončan, zatiaľ však hral len za Santos. Ronaldinho a Kaká sa do kádra nedostali napriek tomu, že ich Scolari skúšal.

Španielsko nastúpi v plnej sile s 21 hráčmi, ktorí majú titul majstra sveta (1) alebo Európy (2), mnohí všetko. Jednotkou v bráne výberu Vicente del Bosqueho je Iker Casillas, ktorý zostáva aj kapitánom tímu.

Pred štyrmi dňami proti Írsku (hralo sa v New Yorku, Španieli vyhrali 2:0) hral 145-krát za reprezentáciu. Chýbajú iba zranení Puyol a Xabi Alonso.

Nováčikom je len obranca Chelsea César Azpilicueta. Bez medaily je aj strelec z Valencie Roberto Soldado, nie je to však neznámy futbalista. Za reprezentáciu odohral 9 zápasov (aj v kvalifikáciách), dal 5 gólov.

Rovnako v najsilnejších zostavách budú hrať Uruguajčania, Taliani. Napokon aj Nigérijčania, tí sa vyhrážali štrajkom za nevyplatené odmeny za africký titul.

Začiatok na štadióne Maného Garrinchu

Otvorenie turnaja je na štadióne v hlavnom meste Brasilia (kapacita 72-tisíc divákov) na štadióne Mané Garrinchu. Tento legendárny krídelník sa dočkal posmrtného uznania. Dnes je národným hrdinom. Zomrel v roku 1983 v riodejaneirskom slume.

Po týždni ho našla mŕtveho jeho bezdomovecká družka. O udalosti sa Rio dozvedelo, pohrebný voz pozdravili dva milióny fanúšikov.

Čestnými hosťami pohára budú traja bývalí, v Brazílii veľmi populárni čs. reprezentanti. Všetko hráči zMS1962 v Čile. Trnavčan Jozef Štibrányi, ktorý dal víťazný gól Španielom.

Brazílčania pozvali aj Josefa Jelínka, ktorý prihrával na povestný gól legende svetového futbalu Josefovi Masopustovi vo finále proti nim. Bol prvý, Juhoameričania však otočili na 3:1, získali druhý titul majstrov sveta z piatich.

„Pre nás všetkých, ktorí milujeme futbal, je každá návšteva Brazílie nezabudnuteľná,“ cituje Masopusta agentúra SITA.

Pohár konfederácií

  • Skupina A: Brazília, Japonsko, Mexiko, Taliansko.
  • Skupina B: Španielsko, Uruguaj, Tahiti, Nigéria.
  • Postupujú dva tímy. Semifinále je 26. a 27. 6. Finále 1.7. na Maracane (78 838 divákov).
  • Zápasy Brazílie v skupine, obe semifinále a finále vysiela Dvojka. Ďalšie zápasy budú na ČT Sport a ORF.

Súvisiace články