Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Pohár federácie: Slovenky doma proti Uzbekistanu

Dominika Cibulková (Autor: AFP)
Sportnet|Publikované 5. feb 2008 o 11:07

Londýn 5. februára (TASR/SITA) - Slovenské tenistky sa v baráži o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie stretnú s Uzbekistanom (26.-27. apríla), pričom ...

Londýn 5. februára (TASR/SITA) - Slovenské tenistky sa v baráži o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie stretnú s Uzbekistanom (26.-27. apríla), pričom budú mať výhodu domáceho prostredia. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskom sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

Slovenky, ktoré v nedeľu v 1. kole prehrali na Brnianskom výstavisku s Českom až po veľkej dráme 2:3, figurovali na základe aktuálneho fedcupového rebríčka krajín pri žrebe medzi nasadenými. Okrem Uzbekistanu ešte mohli naraziť na jedného z trojice nenasadených tímov Švajčiarsko, Kolumbiu alebo silné Srbsko vo svojom strede s Anou Ivanovičovou a Jelenou Jankovičovou. Zverenky kapitána Mojmíra Mihala si vlani udržali príslušnosť v druhej najlepšej osmičke, keď v košickej Steel aréne zdolali práve Srbky 4:1. Slovensko a Uzbekistan sa v doterajšej histórii Fed Cupu ešte spolu nestretli a tak o domácom tíme musel rozhodovať až dodatočný žreb.

Mihal privítal výsledok londýnskeho žrebu s veľkým nadšením. "Je to super. Dostali sme najprijateľnejšieho súpera a navyše budeme hrať pred domácimi fanúšikmi. Som veľmi rád, že sa nenaplnili moje obavy a nemusíme cestovať do Srbska. Obe najlepšie uzbecké hráčky Iroda Tuľaganová (316. v rebríčku WTA) i Akgul Amanmuradová (94.) sú zdolateľné a ja som naozaj optimistom. Tuľaganová už nemá takú výkonnosť, ako pred niekoľkými rokmi. Dvojmetrová Amanmuradová má síce dobré podanie, no jej slabinou je pohyb," povedal pre TASR Mihal, ktorý predpokladá, že zápas medzi Slovenskom a Uzbekistanom by sa mohol uskutočniť na antuke. "Musíme to ešte všetko prediskutovať s hráčkami i so zväzom. Vyzerá to však na antuku, keďže zápas sa uskutoční koncom apríla a navyše hráčky Uzbekistanu sú zvyknuté hrávať najmä na "harde". Pevne verím, že nastúpime v najsilnejšom zložení aj s Danielou Hantuchovou, ktorá prisľúbila, že v tomto roku jeden fedcupový zápas odohrá."

Žreb si pochvaľuje aj Dominika Cibulková, ktorá sa v Brne pri absencii Hantuchovej zhostila úlohy slovenskej tímovej jednotky. "Myslím si, že je to veľmi priaznivý žreb. Takisto sa teším z toho, že budeme hrať doma. Pevne verím, že zvíťazíme a udržíme sa v druhej svetovej osmičke," povedala pre TASR Cibulková, ktorá je momentálne na turnaji v Paríži, v utorok popoludní ju čakal duel prvého kola proti domácej Francúzke Camille Pinovej. Veľku spokojnosť so žrebom netajil ani generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. "Spadol mi kameň zo srdca, pretože som mal strach, že nám vytiahnu Srbky. Šťastena nám tentokrát priala, navyše sa predstavíme pred domácim publikom. Ak dievčatá nadviažu na skvelé výkony zo stretnutia proti Česku, som presvedčený, že zvíťazíme a udržíme sa v II. svetovej skupine," povedal Moška, ktorý počíta s tým, že zápas Slovensko - Uzbekistan sa bude hrať na antukovom dvorci v bratislavskom Národnom tenisovom centre. V krátkom čase hráme doma dva zápasy - daviscupový proti Gruzínsku a fedcupový proti Uzbekistanom. S veľkou pravdepodobnosťou oba duely odohráme na antuke v Sibamac aréne bratislavského NTC," dodal Moška.

žreb baráže o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie:

Belgicko - Kolumbia, Rakúsko - Švajčiarsko, SLOVENSKO - Uzbekistan, Chorvátsko - Srbsko

žreb baráže o účasť v I. svetovej skupine Pohára federácie:

Taliansko - Ukrajina, Japonsko - Francúzsko, Argentína - Nemecko, Izrael - Česko

Henrieta Nagyová: "Mám naozaj veľkú radosť z mena súpera i faktu, že nemusíme cestovať do Uzbekistanu. Predstava týždňa v málo známom prostredí vôbec nebola príjemná. Toto je jedno z najlepších možných riešení. Zdá sa, že všetku smolu sme si vybrali počas uplynulého víkendu proti Česku. Irodu Tuľaganovovú si pamätám ešte z obdobia mojej kariéry. Pred troma rokmi som s ňou prehrala v troch setoch na turnaji ITF v Petrohrade. O zostávajúcich členkách tímu takto narýchlo nemáme podrobnejšie poznatky, budeme ich musieť nadobudnúť. Akgul Amanmuradovová je v prvej stovke rebríčka, o nej som už počula."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.