Podtatranci - jediní zástupcovia Slovenska na Medzinárodnom maratóne v Monaku

Sportnet|Publikované 25. nov 2002 o 23:00

Peter KALETA & Richard HUDEČEKKežmarok/Malý Slavkov - Vyčerpaní zo strastiplnej cesty po západnej Európe sa vrátili ostatný týždeň naši

Peter KALETA & Richard HUDEČEK

Kežmarok/Malý Slavkov - Vyčerpaní zo strastiplnej cesty po západnej Európe sa vrátili ostatný týždeň naši podtatranskí maratónci zo šiesteho ročníka Medzinárodného maratónu v Monaku. Dvaja Kežmarčania, Jaroslav Lepiš a Anton Vojtičko spolu s Jozefom Oravcom boli jediní zástupcovia Slovenska na tomto ročníku, na ktorom do cieľa dobehlo 2133 bežcov. Ani jeden z nich netají, že do Monaka ich priviedla v prvom rade túžba zabehnúť si svoju "diaľku" v exotickom prostredí milionárskeho raja. Traja ostrieľaní maratónci svorne tvrdia, že to rozhodne stálo za to. Prebehnúť počas dĺžky jednej maratónskej trate štyrmi krajinami totiž stojí za to. S takouto skúsenosťou sa totiž nemohol doteraz pochváliť ani Anton Vojtičko, ktorý v Monaku odbehol už svoj jubilejný 40-ty maratón. Podľa neho to bol celkom zaujímavý a exotický darček k okrúhlemu jubileu a z hľadiska významnosti ho určite radí k svojmu 35., ktorý zabehol v New Yorku. "Svoje urobili menšie zdravotné problémy, ale s časom som spokojný. Na zahraničných maratónoch sa nikdy nerobia rekordy, pretože človek na nich už štartuje unavený z cesty. Som však rád, že mi do zbierky pribudlo i Monako. Za to ďakujem zdraviu a mojim sponzorom," tvrdí A. Vojtičko, ktorý s celkovým časom 3:46:56 hod. skončil v Monaku na celkovom 797. mieste. V kategórii mužov od 50 do 60 rokov, v ktorej štartovalo 357 bežcov to predstavovalo pekné 114. miesto. V rovnakej kategórii štartoval na svojom 19. maratóne aj Kežmarčan, Jaroslav Lepiš, ktorý s celkovým časom 3:42:16 obsadil v Monaku celkové 686. a vo svoje kategórii 97 miesto. "S výsledkom som samozrejme spokojný. Zabehol som v živote aj lepší čas, ale Monako ťažký maratón... Prevýšenie na talianskej strane dosahovalo niekoľko desiatok metrov. Osobitne však chcem vyzdvihnúť organizáciu pretekov, ktorá bola na vynikajúcej úrovni. To isté možno povedať o atmosfére. Popri trati bolo množstvo ľudí, ktorí nám fandili. Bol to proste zážitok. Najviac mi však v pamäti utkvel štart, ktorý odmával monacký princ Albert. Keď sme stáli tesne pod ním zakývali sme mu a on nám tiež," nešetrí chválou na adresu monackých činovníkov, Jaroslav Lepiš opisujúc štart pretekov. Z trojice Slovákov si v Monte Carle najlepšie počínal Jozef Oravec z Malého Slavkova, ktorý časom 3:42:13 obsadil celkové 684. miesto. "Po strastiplnej ceste sme už ani neverili, že by sme mohli pretekať v slnečnom počasí. Nakoniec to ale vyšlo výborne a počasie bolo skvelé. Z Monaka si odnášam množstvo krásnych dojmov a môžem povedať, že to bol doposiaľ môj najkrajší maratón. Veľmi sa mi páčilo aj v Prahe, kde sa vždy rád vraciam, ale toto bolo niečo úžasné. Počas behu som sa cítil veľmi dobre, napriek tomu, že to bol jeden z najťažších maratónov, ktoré som doposiaľ absolvoval, veď po 30 kilometroch na nás čakalo 80 metrové prevýšenie, čo je veľmi náročné. S celkovým umiestnením i dosiahnutým časom som veľmi spokojný, a ak by to bolo možné, veľmi rád by som si účasť v Monaku ešte niekedy zopakoval," povedal pre náš denník očividne spokojný J. Oravec.