Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Podpredseda ČMFS Brabec vyrobil bludný kruh, z ktorého sa nedá vystúpiť

TASR|11. nov 2004 o 14:30

Praha 11. novembra (TASR) - Vzhľadom na to, že Milan Brabec, podpredseda Českomoravského futbalového zväzu (ČMFS) a bývalý predseda Komisie rozhodcov ...

Praha 11. novembra (TASR) - Vzhľadom na to, že Milan Brabec, podpredseda Českomoravského futbalového zväzu (ČMFS) a bývalý predseda Komisie rozhodcov ČMFS, na Výkonnom výbore ČMFS obhajoval údajné konzultácie s klubovými funkcionármi, vo štvrtok český denník Sport zverejnil bludný kruh a la Milan Brabec.

Na konkrétnom príklade rozhodcu Tomáša Čuřína ukázal ako Brabec postupoval od výberu rozhodcu, cez zhodnotenie jeho výkonu v zápase, posúdenie sťažnosti poškodeného klubu až po zamietavé stanovisko Komisie rozhodcov ČMFS. V tejto súvislosti je zaujímavé vedieť, že Tomáša Čuřina, ktorý svojimi verdiktmi ovplyvnil zápas Jablonec - Žižkov (1:1), "delegovali" Milan Brabec a Ivan Horník, šéf vypadúvajúcej Viktorie Žižkov.

Na "voľbe" tohto rozhodcu sa obaja funkcionári českého futbalu dohodli koncom februára 2004. Stretnutie sa hralo 21. marca 2004. Hostia zo Žižkova prehrávali od 24. minúty 0:1. Vyrovnali až v nadstavenom čase po veľmi problematickom a nafilmovanom faule na Jiřiho Němca približne 30 metrov od domácej bránky. Vyrovnávajúci gól vsietil Maroš Klimpl, odchovanec Ružomberka v službách Žižkova. Obranca Jablonca Jan Flachbart na žižkovské divadlo vtedy uviedol: "Skladali sa na zem aj bez toho, aby sme sa ich dotkli. A rozhodca im to pískal."

Na druhý deň (22. marca) vedenie FK Jablonec dalo na Komisiu rozhodcov ČMFS sťažnosť na výkon Tomáša Čuřína, v ktorej uviedli, že hlavný rozhodca podal taký výkon, ktorý ovplyvnil výsledok stretnutia. Do očí im bilo najmä množstvo pádov hráčov Žižkova a neodpískaná penalta za faul brankára Pižanowského na Webera. O dva dni neskôr šéf Komisie rozhodcov ČMFS Milan Brabec sťažnosť Jablonca zamieta, lebo podľa neho išlo iba o technické chyby, ktoré zásadným spôsobom neovplyvnili priebeh ani výsledok zápasu. "Jablonec nám navyše poskytol neuveriteľne zlý záznam," tvrdí Brabec v odôvodnení zamietnutia sťažnosti.

Výkon rozhodcu však okrem zväzových funkcionárov komentovali aj fanúšikovia: "Tak a teraz mi povedzte, či vám z tých všetkých spasiteľov čistoty českého futbalu nie je na zvracanie," napísal do Sportu Vladimír Laušmann. "Postup komisie je výsmechom celej futbalovej verejnosti," konštatoval čitateľ Stanislav Beňka.

Denník Sport na margo tohto prípadu napísal: "Najbolestnejšie pre český futbal je zistenie, že tí, ktorí majú bdieť nad tým, či rozhodcovia odviedli dobrú alebo zlú prácu, toho vôbec nie sú schopní."

Bodaj by aj boli, keď tento začarovaný kruh "vyrobili" sami. Dôkazom toho je aj dialóg, ktorý nedávno zverejnil Sport: "Toho Čuřína, ktorý teraz ide hore, áno..." uvažoval Brabec. "Toho použijeme, vole," tvrdí Horník. "Niekde vonku, jednoducho. Nie doma. To je jasné," ubezpečuje Brabec a Horník mu prisviedča: "Nie. Vonku."

Zaujímavé je zistenie, čo hlavné postavy frašky Jablonec - Žižkov 1:1 robia dnes. Horník za dokázanú korupciu dostal dvojročný dištanc, pokutu 100.000 Čk, Žižkov dostal pokutu 500.000 korún a odpočítajú mu 12 bodov. Brabec prišiel o post predsedu Komisie rozhodcov a zubami - nechtami sa drží funkcie podpredsedu ČMFS. Polícia ani DK ČMFS ho kvôli korupcii nevyšetrovala a rozhodca Čuřín rozhoduje najvyššiu českú súťaž aj v ročníku 2004/2005.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Severné Macedónsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Belgicko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Rakúsko
Kurzy prináša