Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Podľa T. Slováka sa na šampionát dá dostať aj z extraligy

Sportnet|Publikované 2. feb 2009 o 23:00

Dnes má v Bratislave zraz slovenská hokejová reprezentácia. Trénerovi Jánovi Filcovi sa pred stretnutiami s Bieloruskom a Švajčiarskom majú hlásiť aj

traja hráči HC Košice. Okrem útočníkov Rudolfa Hunu a Michela Miklíka (nahradil Stanislava Grona) aj obranca Tomáš Slovák.

KOŠICE. Premiéru v národnom mužstve mal Tomáš Slovák ešte v novembri ako hráč nemeckého Augsburgu. Nastúpil na súboj s Českom a následne si zahral na Nemeckom pohári. Potom dostal možnosť v decembrových stretnutiach na východe Slovenska proti Švajčiarsku. A nominovaný bol opäť na zápas s Bieloruskom a dve stretnutia so Švajčiarskom. Obrancu Košíc sme sa opýtali:

Tomáš, po prvej pozvánke do reprezentácie nasledovala ďalšia Teraz ste vo Filcovom výbere opäť. Máte pocit, že ste dôveru zatiaľ nesklamali?

"Som veľmi rád, že som v reprezentácii zase. Je to pre mňa veľká pocta. Snažím sa hrať čo najlepšie, potom je to už na kompetentných, o to viac si cením, že ma pozvali na ďalšiu akciu."

Zo slovenskej extraligy dostane vo Švajčiarsku okrem vás možnosť len Štajnoch z tímu dvadsiatky. Myslíte si, že aj hráč z najvyššej domácej súťaže má reálnu šancu prebojovať sa na majstrovstvá sveta?

"Nezapodievam sa tým. Teraz je tu jedna akcia, chcem na nej hrať čo najlepšie, čo sa stane potom, to sa uvidí. Ale podľa mňa sa na šampionát dá dostať aj z extraligy. Vieme, že pán Filc stále skúša aj mladých. A bude pred majstrovstvami sveta to bude závisieť od situácie v zámorí. To ovplyvní skladbu celej nominácie."

Najskôr vás vo štvrtok čaká v Ženeve Bielorusko. Máte už nejakú skúsenosť s hokejom z tejto krajiny?

"Nemám, ešte som s Bielorusmi nehral. No viem, že je to stará ruská škola, teda šikovní hráči s dobrou palicovou technikou, výborní korčuliari. Na najvyššej úrovni pôsobia už dlhšie, vedia hrať disciplinovane. Ale verím, že v Ženeve odohráme dobrú a víťaznú partiu."

So Švajčiarmi slovenská reprezentácia v poslednom čase, s výnimkou dvoch stretnutí v Košiciach nevyhrávala. Súperova defenzíva bola neraz viac ako tvrdým orieškom...

"Švajčiari hrajú nepríjemný hokej. Stále postavia dobrý tím, sú zohraní, tak uvidíme, či dokážeme vyhrať aj na ich pôde."

Čo by na nich mohlo platiť?

"Disciplína, lebo tú majú výbornú. V prvom rade musíme hrať bez vylúčených, donútiť súpera robiť fauly a ťažiť z presiloviek. V nich by sme to mohli rozhodnúť."

V nedeľu budete hrať pod holým nebom. V Nemecku hrával Augsburg na otvorenom štadióne, takže viete asi čo vás čaká?

"Štadión sme síce v Augsburgu mali otvorený z troch strán, kde neboli bočné steny, ale strechu mal, takže to teraz bude iné. Aj pre mňa niečo nové. Ale nemal by byť problém s orientáciou, skôr som zvedavý na počasie. Aby nebolo veľmi chladno, aby nefúkal silný vietor, prípadne nesnežilo."

S čím budete po návrate zo Švajčiarska spokojný? S akou zápasovou bilanciou?

"Ide o reprezentáciu, nejdeme do toho s tým, že si ideme iba zahrať, chcem aj vyhrať. Ale aj tak tvrdím, že výsledky nie sú prvoradé. Môžete prehrať, no po veľmi dobrom výkone. Chceme hrať tak, aby bol spokojný realizačný tím, tak, aby obstál tím, ale aj jednotlivci."

Za Košice ste v extralige odohrali zatiaľ deväť zápasov. Boli ste neraz ofenzívne naladený, ale gólu ste sa nedočkali. Pokúsite sa oň v národnom mužstve?

"Proti súperom ako Švajčiarsko si nemôžete dovoliť otvoriť hru, ale ak sa naskytne možnosť zaútočiť, tak prečo nie. No prvoradá je pre mňa defenzíva, tým sa riadim aj v Košiciach."

TOMÁŠ TÓTH

tomas.tothkorzar.sk

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.