Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Podkošoví "vyslúžilci" sa preháňali v Pesare

Sportnet|Publikované 10. aug 2008 o 22:00

Pod košmi ich v bojoch o body už roky nevídať, ale napriek tomu si pred pár dňami zahrali na majstrovstvách Európy. Oficiálny šampionát

basketbalistov-veteránov bol v talianskom Pesare i s košickou účasťou.

KOŠICE. Na ME veteránov sa v mužských i ženských kategóriách podľa veku zišlo až 103 družstiev z 22 krajín.

Vlajka z Myslavy

Medzi mužmi zastupovalo Slovensko v kategórii nad 55 rokov mužstvo zložené z Košičanov. "Nad účasťou sme uvažovali už dávnejšie, ale je to dosť finančne nákladné a posledné svetové šampionáty boli ďaleko - v Kapskom Meste, Portoriku a európsky v Helsinkách. Tam sme už-už šli, napokon to vyšlo až teraz do Pesara," vraví člen tímu Jozef Rešetár. "Všetko boli vynikajúco zorganizované, na úvod bol pochod mužstiev mestom, turnaj otvoril primátor. Mohli sme však vidieť, že jednotlivé výpravy finančne podporujú priamo národné federácie, kým u nás to tak nie je. Zo Slovenskej basketbalovej asociácie sme dostali aspoň tričká. Štartovné je však dosť vysoké, pomohlo nám mesto Košice i mestské časti, zvyšok sme si museli hradiť zo svojho. Perličkou je, že mestská časť Myslava nám požičala aj slovenskú vlajku, lebo organizátori nám volali, že našu nemajú," prezradil tréner mužstva Jaromil Čop.

Spomienka na Koračov pohár

Košičania hanbu Slovensku nespravili, z desiatich úcastníkov skončili šiesti. "My sme veľmi spokojní, neČakali sme to. Kým my sme boli všetci len z Košíc, proti nám stáli bývalé reprezentácie. Napríklad Česi, to bol bývalý československý národný tím, veď tam mali Brabenca, Pospíšila, Nečasa a ďalších," vraví J. Rešetár, ktorý si v dejisku pri pohľade na halu v Pesare zaspomínal na pamätný zápas spred pätnástich rokov, keď tam ako tréner viedol proti tamojším slávnym Scavolini Pesaro svojich zverencov z Košíc. Technici vtedy vypadli v 3. kole Koračovho pohára po prehrách 59:82 a 55:86. "Bol to zážitok, na ktorý sa nezabúda. Proti nám hral vtedy aj Magnifico, ktorý teraz už bol v tíme veteránov. Hala mi to pripomenula, i keď v Pesare už bude čoskoro nová. Vlastne, už ju majú hotovú, ale ešte nie je skolaudovaná."

Aj so zlomenou kľúčnou kosťou

Šampionát nebol pre Košičanov len o športe, ale aj o tom stretnúť sa, v pokoji sa porozprávať a užiť si aj trochu mora. "Iste, ale Športovú stránku sme brali vážne. Dokonca sme mali v tíme aj poctivcov, ktorí chodievali pred zápasom spávať už o ôsmej večer. Pre tých, ktorí zmeškali večierku, sme mali aj pokuty, ale nekontroloval to už nik," smeje sa tréner Čop. Jozef Rešetár ho dopĺňa: "Jediný mimokošický hráč Miščík z Rožňavy si päť dní pred odchodom zlomil kľúčnu kosť. Napriek tomu šiel s nami, keďže nás nechcel nechať v štichu. Každý tím totiž musel mať na súpiske desať hráčov pripravených hrať. Na každé stretnutie sa teda prezliekal do dresu, i keď so zlomeninou mu už aj to obliekanie robilo ťažkosti. Klobúk dole pred jeho prístupom, to sa len tak nevidí."

Myslia aj na MS

Košičania po premiérovej skúsenosti myslia aj na najbližší svetový šampionát, ktorý bude v Prahe. "Chceme tam ísť. Vekový limit splnia už aj takí borci ako Skála, či Sedlák, takže by sme mohli dosiahnuť aj lepšie výsledky," prognózuje J. Rešetár. V tohtoročnom mužstve na ME v Pesare boli: Peter Holý, Gabriel Fischer, Jozef Tóth, Juraj Štofira, Ján Miščík, Jozef Rešetár, Jiří Tichopád, Marián Kolesár, Peter Mičšík, Oto Hrabovský, Peter Jurík, Nikola Božinovský. Trénerom bol Jaromil Čop, generálnym manažérom Anton Kantor.

Aj Saxová-Chamajová, či Hiráková

Treba dodať, že Slovensko v Taliansku zastupovali dva tímy. Okrem mužského aj ženský nad 35 rokov, kde šlo o mix dám z východu i západu našej krajiny. Aj tu výraznú rolu hrali Košičanky. Veď vo výbere boli také mená ako Saxová-Chamajová, či Hiráková, ale napríklad aj Haršányová. Kompletná súpiska nášho družstva bola takáto: Košičanky Jana Divinecová, Adriana Saxová, Renáta Hiráková, Gabriela Haršányová, Anna Matysová, Angelika Oravcová, Lidija Božinovska, Mária Antošková a Bratislavčanky Soňa Rančíková, Hana Hrábáková, Nadežda Šefčáková, Beáta Kozmonová, Beáta Rusová, Jana Oravcová a Gabriela Rebrošová.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.