Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Podhradský nechce byť na Loto Cupe len do počtu

Sportnet|Publikované 14. dec 2005 o 23:00

Košice V Piešťanoch sa dnes začne Loto Cup. Hokejový turnaj, na ktorom okrem nášho reprezentačného tímu štartujú Lotyšsko, Kanada a Švajčiarsko je

pre viacerých hráčov poslednou možnosťou vypýtať si miestenku aj v užšej nominácii na blížiacu sa olympiádu. Z tria hokejistov HC Košice, ktorí sú v Piešťanoch je v širšom výbere na OH len brankár Ján Laco, pravda aj jeho nádej na štart v Turíne je len v rýdzo teoretickej rovine. Jeho spoluhráči z Košíc obranca Peter Podhradský a útočník Miroslav Lažo nemusia na olympiádu pomýšľať vôbec, nie sú ani v prvotnej päťdesiatjedenčlennej nominácii. A tak si hráči HC v súvislosti s Loto Cupom želajú aspoň jediné, aby dostali možnosť poriadne prepotiť reprezentačný dres.

Deň pred súbojom s Lotyšskom si Podhradský nebol istý, koľko priestoru sa mu v reprezentačnom tíme ujde. "Je nás tu deväť obrancov a ja som zatiaľ deviaty," prehodil odchovanec bratislavského Slovana. Pozvánka do reprezentácie ho potešila, no nechcel by byť len prisediaci. "Mám dvadsaťšesť rokov. Už som reprezentoval aj na majstrovstvách sveta, nie som v tom veku, aby som bol spokojný s pozíciou deviateho, nehrajúceho beka. No s tým ako to je či bude nič nenarobím."

Na predchádzajúcu akciu do Nemecka ho nepovolali. Pritom výkonmi v extralige pútal pozornosť. Veď aj teraz je napriek tomu, že vynechal sedem zápasov, je s 21 bodmi tretím najproduktívnejším obrancom súťaže.

"Asi som vtedy nepasoval do koncepcie. Nominácia je vždy vecou trénerov, ľudí, ktorí dávajú tím dokopy. Hráča poteší, ak dostane možnosť, no nemôže robiť nič iné ako podávať čo najlepšie výkony vo svojom klube."

V Piešťanoch sa viacerí hráči usilujú vybojovať si miesto na olympiáde v Turíne. Vy ste sa však nedostali ani do prvej päťdesiatky..."Keby som povedal, že som nebol sklamaný, klamal by som. Ale ako som už povedal, hráč musí v prvom rade pasovať do koncepcie."

Motiváciou by mohol byť aspoň štart na májových majstrovstvách sveta v Lotyšsku..."Berme to tak, NHL je najlepšou ligou na svete, takže voľní hráči odtiaľ majú samozrejme prednosť. V Európe máme v dobrých kluboch veľa kvalitných hráčov. Tak som si pre túto sezónu povedal, že mojou jasnou prioritou je pôsobenie v košickom klube, pre ktorý chcem odovzdať maximum. Nemyslím na to, čo bude o pár mesiacov."

Stalo sa už pravidlom, že na vrcholných podujatiach má slovenská extraliga len minimálne zastúpenie. Je to pre hráčov pôsobiacich doma demotivujúce? "V NHL je špička, v Európe pôsobí ďalšia početná skupina hráčov. Museli by ste v extralige nejako špeciálne vytŕčať, potom ešte zahrať výborne v záverečnej fáze prípravy na majstrovstvá sveta, aby ste sa na ne aj dostali. Toto však nie je nič nové, tak to skrátka chodí, takže treba vždy vychádzať z reality."

V Hossovom výbere je v Piešťanoch sedmička hráčov z extraligy. Podhradský sa zamyslel nad tým, čo môže domácemu zástupcovi dať štart na Loto Cupe. "Neviem ako je to u ostatných, ale keď prídem do reprezentačnej kabíny, tak sa v tejto partii cítim veľmi dobre. Chlapcov poznám pár rokov, rád sa s nimi stretnem. A rád si s nimi aj zahrám, lebo hokej v reprezentácii je predsa len iný ako ten v klube. No a čo je tiež podstatné, na takýchto turnajoch zvyknú sedieť na tribúnach manažéri. Nikdy neviete kto si vás všimne. Môže prísť zaujímavá ponuka z cudziny, čo je pre hráča zvýšená motivácia. Veď kto by chcel ostať doma do konca kariéry..."

Peter je presvedčený, že v súčasnom zložení by Slovensko mohlo obhájiť minuloročné prvenstvo. "Bolo by to dobré. Veď kto by nechcel vyhrávať, zvlášť, ak sa hrá doma? Súperi nie sú ľahkí. Švajčiari tu vraj majú podobný výber s ktorým sa predstavia na olympiáde."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.