Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Pocity prezradili zmes sklamania i nadšenia zároveň, no debutantka sa presadila svojou postavou

Sportnet|Publikované 9. okt 2002 o 22:00

Košice Keď sme pred odchodom na majstrovstvá sveta vo fitnes dali priestor na vyjadrenie ambícií a plánov aj Martine Tarkovej (na snímke), ktorá sa

do nominácie slovenskej reprezentácie dostala na poslednú chvíľu, členka Power Clubu Prešov bola zdržanlivá, ale nie nesmelá. Ako debutantka na takomto fóre rozhodne nehodlala sa červenať od hanby, ale na druhej strane nemienila ani strieľať prognózy od buka. Jej predsavzatie sa pohybovalo v rozmedzí medzi šiestym a ôsmym stupienkom. Trafila sa presne, hoci radšej by prijala priečku na chvoste finálovej šestice, než ôsmu znamenajúcu trošku i sklamanie.

"Moje prvé pocity, ale i súčasné, s odstupom niekoľkých dní, odzrkadľujú sklamanie aj nadšenie zároveň. Som šťastná, že som naplnila očakávanie. Prekvapilo ma, že v hodnotení postavy som figurovala tretia, predo mnou bola iba majsterka sveta a európska šampiónka. Bola som z toho príjemne šokovaná. Predpokladala som síce, že v postave som vcelku dobrá, ale toto som nečakala. Žiaľ, v zostave som sa zošmykla nižšie. Pravda, pozerala som sa na dianie reálne, tušila som, že práve v tejto časti súťaže to bude zložité," prezradila M. Tarková, ktorú pochválil aj štátny tréner Ľuboš Matejíčka, keď ocenil, že v hodnotení postavy ju rozhodcovia často vyvolávali na pódium. Východniarka sa ocitla v nesmierne silnej konkurencii v kategórii do 160 centimetrov. "Bolo tam množstvo skvelých fitnesiek, oveľa viac než v iných kategóriách. A to preto, že bývalé gymnastky sú postavami nižšie. Vo vyšších kategóriách boli i negymnastky, tam sa dali oči privrieť, ale v našej súťaži, kde sa predstavilo 24 súťažiacich, taká dievčina nebola." Finále ušlo Martine o pár bodov. "Bolo to o chlp. Škoda." V eliminácii sa prezentovalo celé štartovné pole. Naša zástupkyňa mala malú dušičku. Vedľa nej sa postavili rôzne typy. "Aj černošky, mulatky, krásne fitnesky. No zvládla som to. Akonáhle ma každý rozhodca vyvolal, vyzeralo to na postup v prvej šestke. Bola som nadšená." Tarková zaplatila aj nováčikovskú daň. Podujatie v Brne bolo jej premiérou. Nebola ešte u arbitrov okukaná, nepoznali ju. Predtým i váhala, či má vôbec význam ísť do moravskej metropoly, ale teraz uznala, že urobila dobre. "Mali by si ma už zapamätať a získala som aj skúsenosti." Naša fitneska si všímala aj súperky v akcii a trochu zostala smutná, keď porovnávala ich zostavy so svojou. "Niektoré rivalky neboli gymnastky, ale skôr akrobatky a prekonať ich výkony je skutočne problém. No dá sa to, lebo postava je dôležitejšia. Ak sa čo len o kúsok zlepším v zostave, je nádej, že môžem napredovať. Hoci to bude pre mňa ťažké." Naznačili sme Martine, či sa nemieni orientovať viac na body fitnes, ale vycítili sme, že to nie jej parketa. "Ide o slabší odvar fitnes. Natália Lenártová spĺňa na toto súťaženie kritériá, je jemná, krásna, akoby Miss Fitnes. Dievčatá v body fitnes nie sú také vydreté, svalnaté. Ja by som tam "kričala" objemami a vyrysovanosťou. Asi by som musela trochu povoliť, viac sa najesť..."

Takže klasický fitnes zostane naďalej na prvom mieste, trúfne si aj na náročnejšie gymnastické prvky. M. Žigalová je vzorom, že nikdy nie je neskoro. "Mňa ťaží len málo voľného času, predsa len mám zamestnanie a nemôžem si dovoliť opustiť prácu." Tento víkend M. Tarková ešte bude zápoliť na medzinárodnej súťaží i v Prahe, kam dostala pozvánku od organizátorov. Potom sa už vrhne na drinu smerujúcu k ME a MS na budúci rok. "Trošku si oddýchnem a od januára začnem znovu diétovať. Rada by som obsadila oba šampionáty, ak sa na ne, pravda, kvalifikujem."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.