Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Počet kôl sa nemení, systém trochu áno

Predseda ŠTK. Viliam Illés odsúhlasený návrh posiela výkonnému výboru.
Sportnet|Publikované 29. júl 2009 o 00:00

Podoba nového ročníka 2009/10 vodnopólovej extraligy je už známa, i keď ešte môže dôjsť ku korektúram. Počet zápasov sa nezmení, ale súťaž by sa mala hrať v pravidelnejšom rytme. Mužstvá absolvujú v dlhodobej časti za týždeň už len jeden zápas, vždy v sob

otu. Štart je naplánovaný na 7. novembra, šestica účastníkov ostala rovnaká.

KOŠICE. Model nového ročníka je už účastníkmi predbežne schválený, Športovo-technická komisia Slovenského zväzu vodného póla (ŠTK SZVP) už má urobený aj kalendár. Posledné slovo však bude mať ešte výkonný výbor SZVP. Ak do toho nezasiahne, prvé kolo odštartuje 7. novembra. Či sa bude naďalej volať EMM extraliga, ešte nie je uzavreté.

Baráž nebola

To najpodstatnejšie ostáva ako bolo, účinkovať bude rovnaká šestica klubov - tri košické ČH Hornets, Akademik-Ovomont a ŠKP, ďalej Bratislava, Nováky a aj Topoľčany, ktoré ako posledný celok uplynulého ročníka mali hrať baráž s víťazom prvej ligy. Tým sa však stalo Komárno, ktoré sa do súťaže prihlásilo až na poslednú chvíľu, a tak o toto právo prišlo, no a ďalšie prvoligové kluby záujem ísť vyššie neprejavili.

Hracím dňom sobota

V dlhodobej časti sa tímy stretnú znovu každý s každým štyrikrát, dvakrát doma a dvakrát vonku, ale už nie systémom trojzápasov od piatka do nedele. "Návrh predniesol člen výkonného výboru Jozef Karabáš, ten sa prediskutoval a prijala sa konečná podoba. Podstatnou novinkou je, že sa bude hrať len jedno stretnutie v týždni. Hracím dňom bola určená sobota, pričom ŠTK môže výnimočne povoliť preloženie na stredu alebo piatok. V prvej polovici dlhodobej časti budú pred extraligovými duelmi predzápasy starších žiakov," vysvetlil predseda ŠTK Viliam Illés. Každý tím teda odohrá 20 zápasov ako vlani, ale súťaž pobeží v pravidelnejšom rytme a nebude mať väčšie prestávky. Mužstvá nebudú musieť počas víkendov zvládať trojzápasovú porciu, ale sústredia sa iba na jedno stretnutie. "Termínovník sa dosť nahustil, od začiatku novembra do mája sú zaplnené takmer všetky soboty. Povedať do toho preto ešte budú mať čo reprezentačný tréner a zväzový kapitán. Konečné slovo bude mať výkonný výbor, ktorému ŠTK schválený návrh posiela a on ešte môže urobiť úpravy v tom, čo si extraligové kluby odsúhlasili."

Nadstavba bez zmeny

Nadstavbová časť už verne kopíruje uplynulý ročník. Opäť do nej postúpia štyri najlepšie tímy a každý z nich usporiada jeden turnaj. Z konečnej tabuľky vzíde majster republiky. "Mužstvá na piatom a šiestom mieste by mali hrať baráž s prvoligistami, ale znovu nie je isté, či tí v súčasnej ekonomickej situácii prejavia záujem uchádzať sa o extraligu," dodal V. Illés.

Pred extraligovými bojmi sa ako tradične uskutoční Slovenský pohár, jeho vyvrcholenie by malo byť 16. - 18. októbra v Novákoch.ŽREB 1. KOLA

Predbežný termín - sobota 7. novembra 2009: Bratislava - ŠKP Košice, ČH Hornets Košice - Nováky, Topoľčany - Ovomont Akademik Košice-Staré Mesto.

Súvisiace články