Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Počasie vystrája, pri testovaní lyží sa ešte zapotia, no nadšení diváci ich iste potiahnu

Sportnet|Publikované 27. nov 2003 o 23:00

Kuusamo - Ak prednedávnom náš najlepší bežec na lyžiach Ivan Bátory (na snímke vpravo vedno s Martinom Bajčičákom) tvrdil, že voľná technika nie je

až tak podľa jeho gusta ako klasická, tak vstupné preteky na pätnásť kilometrov Svetového pohára mu dali zapravdu. V nórskom Beitostölene uvidel svoje meno vo výsledkovej listine tam, kde naozaj nechcel na 40. mieste so stratou 1:28 minúty na víťazného Taliana Cottrera. Martin Bajčičák dopadol ešte horšie, keď obsadil až 58. stupienok. "Kým v predošlých rokoch sme mali možnosť rozjazdiť sa, vyskúšať si pretekárske tempo na kontrolných podujatiach, tentoraz sme o to boli ochudobnení. Nie div, že sme neboli vo forme. Aj sa to potvrdilo. Nevedeli sme, na čom sme a pôsobili sme unavene, nevyjazdene. Žiaľ, pred nórskym podujatím sme žili v neistote, že to nie je primerané," povedal nám včera do telefónu z Kuusama I. Bátory.

Aj vo Fínsku sa v našej minivýprave stále hovorí o tomto vystúpení, no neradno sa príliš vŕtať v bolestivých spomienkach. Naše duo je skôr už odhodlané práve dnes odčiniť sklamanie v ďalšom pokračovaní "sveťáku". Na programe je pätnástka klasicky. V Kuusamo vlani Ivan dosiahol výborný rezultát, šieste miesto. Jeho výhodou je jednak to, že si oprobuje klasiku a navyše pozná trať. Tá je komplikovaná, náročná na fyzické parametre. "Poriadne nás vyšťaví. Každý, kto sa chce dostať do bodovanej tridsiatky, musí siahnuť na dno síl." Práve o zbieranie bodov ide. Ak totiž člen Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso mieni figurovať v červenej skupine, nesmie si dovoliť žiadne zaváhania. To isté platí aj o Bajčičákovi.

Naši boli v posledných hodinách pred štartom úplne "vyšašorení" z toho, čo vystrája počasie. Najprv husto snežilo, potom výrazne primrzlo( mínus pätnásť stupňov Celzia). Včera sa však trošku oteplilo, teplomer ukazoval "iba" mínus sedem stupňov, no dnes sa schyľuje k hotovej galibe má pršať. "Toho sa najviac obávame, lebo nastanú obrovské starosti utrafiť voskovanie. Ešte sa zapotíme pri testovaní lyží. Ak to dokážeme, tak potom by sme mali obstáť." Štátny tréner Ivan Hudáč vplýva na chlapcov hlavne psychicky a vie, že treba aj trpezlivosť, aby sa upokojili a nabrali správny bežkársky rytmus. Rozhodujúce je rozložiť si sily na celý priebeh seriálu. "To si uvedomujem, no rovnako aj to, že sa od nás čaká, aby sme dosiahli primerané umiestnenie. Jedine takto sa dá získať psychická istota, pohoda. S pribúdajúcimi mínusovými výkonmi by sme strácali náladu a to by nebolo ono," vyjadril sa Bátory.

Kým dnes predpoludním sa muži prezentujú na päťkilometrovom okruhu, ktorý zvládnu tri razy, v nedeľu to budú mať pestrejšie v rámci skiatlonového zápolenia na 15+15 kilometrov klasicky a voľnou technikou. Na klasiku je poruke okruh dlhý 2,5 km (pretekári ho zvládnu šesťkrát), korčuľovaním sa pustia za pasy s okruhom 3,75 km (absolvujú ho štyri razy). "Predpokladáme, že nás bude poháňať množstvo divákov a takáto atmosféra nám vyhovuje. Severania predsa zbožňujú beh na lyžiach a trúfame si i preto poskočiť v celkovom poradí. Po sklamaní sa treba rehabilitovať." Novinkou je, že skiatlon sa neskladá z 10+10 kilometrov ako predtým, ale pribudlo po päť kilometrov v oboch štýloch. "Neviem, čo to s nami spraví, no nemožno hovoriť o obavách."

Našťastie v porovnaní s minulým ročníkom SP Slovákov obchádzajú aspoň vážnejšie zdravotné problémy. "Nejaké prechladnutia a horúčky už síce boli, ale tie sa dali vyliečiť bežnými postupmi. Držte nám palce, aby sme v zdraví vydržali až do konca zápolení v tejto sezóne," dodal pri rozlúčke pred popoludňajším odpočinkom, ktorý nasledoval po včerajšom poslednom tréningu a "ohmatávaní" si trate, Ivan Bátory. Nuž, verme, že slovenskí reprezentanti sa domov skraja budúceho týždňa vrátia nielen zdraví, ale aj spokojní s tým, čo v Škandinávii v nasledujúcich dňoch ukážu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.