Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Po usporiadaní olympiády by sme boli šťastnejší, vyrátali analytici

Olympiáda. (Autor: Ilustračné - TASR/AP)
Peter Filin|Publikované 6. feb 2014 o 20:25

Na ministerstve financií spočítali o koľko šťastnejší by mohli Slováci byť po prípadnom usporiadaní olympiády.

BRATISLAVA. Index šťastia Slovákov by mohol byť vyšší ako je v súčasnosti pokiaľ by Slovensko malo možnosť usporiadať olympiádu. Vyrátali to analytici Inštitútu finančnej politiky, ktorý patrí pod ministerstvo financií.

V súčasnosti patrí Slovensko v indexe šťastia podľa údajov Eurobarometra medzi posledné krajiny Európskej únie, horšie na tom ako my sú najmä krachujúce južanské ekonomiky, Orbánovské Maďarsko, únijní nováčikovia Rumunsko a Bulharsko a dve pobaltské krajiny.

"Po usporiadaní olympiády by sme boli skôr šťastnejší než bohatší. S týmto záverom prišla dvojica ekonómov, ktorá skúmala „šťastie“ obyvateľstva pred a po usporiadaní veľkých športových udalostí," píše sa v analýze.

Analytici na ministerstve financií dokonca vyrátali aj presné číslo. Aktuálny index je na úrovni 20,5 percenta, po usporiadaní olympiády by toto číslo mohlo stúpnuť na 28 percent.

To znamená, že priemerné šťastie Slovákov by sa malo zvýšiť pomocou odhadnutého efektu, približne na úrovni 40-percentného nárastu, v prípade Slovenska by to bol rast o necelých osem percentuálnych bodov.

V rebríčku by sme tak predbehli Španielov i Estóncov a len nepatrne by sme zaostávali za susedným Poľskom (29,5 percenta) či Českom (33,5 percenta).

Únijný priemer je 34,5 percenta a napríklad také vedúce Dánsko prekypuje šťastím, index je tam na úrovni 82 percent.

Analýza si všíma aj rozdielny prístup mužov a žien k usporiadaniu veľkého športového podujatia akým je olympiáda. "Najväčšie zvýšenie „šťastia“ namerali u starších a menej vzdelaným mužov, naopak najmenej tešila olympiáda ženy," píše sa v závere analýzy.

2014_01_olympiada_r6640

Autor: Peter Filin

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.