Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Po rokoch opäť derby Giraltovce - Bardejov

Sportnet|Publikované 7. okt 2005 o 00:00

Bardejov - v období 90. rokov minulého storočia, keď bardejovský futbalový klub priam kozmickou rýchlosťou stúpal až do najvyššej súťaže,

Giraltovčania sa zastavili v IV. triede. Voľakedy dva kluby z jedného okresu sa dokázali aj dopĺňať nielen hráčmi, ale aj trénermi či funkcionármi. Obojstranná prospešnosť bola evidentná. Avšak Giraltovce už nie sú v okrese Bardejov, no nedeľňajšie treťoligové derby futbalistov určite opráši mnohé spomienky najmä medzi fanúšikmi, v radoch ktorých určite nebudú chýbať aktéri spred 10 či 20 rokov.

Aj tréner Giraltoviec Štefan Bačkay by mohol spomínať. Stretli sme ho na sobotňajšom zápase v Bardejove, veď mal dôvod pozrieť si najbližšieho súpera a porovnávať. "BŠK má mladé dynamické a pohyblivé mužstvo. My máme viac starších hráčov a tým aj viac skúseností, takže treba bude na zápas prispôsobiť aj primeranú taktiku. Po dlhom čase to bude derby, veď spolu sme hrali ešte pred reorganizáciou." Giraltovce sú nováčikom III. ligy a prvé body získali až v 7. kole po víťazstve v Barci a pred dvomi týždňami doma s Turňou. No prekvapujúco sú obaja súperi susedmi v tabuľke až na 13. a 14. mieste. "Doma sme konečne vyhrali a verím, že to prinesie oživenie do mužstva a jeho herného prejavu. Doma sme postrácali veľa bodov, ale boli to ťažkí súperi. V úvode na Krompachy a Sabinov nás bolo málo a neboli sme pripravení. Preto sme dali ešte len 6 gólov, ale už sa presadil Vojta a Eliáš. Dosť príležitostí dostáva mladý Hvišč, no musí viac pracovať na sebe. Podobne ako Uhrín a aj Gálik," zhodnotil situáciu pred derby Š. Bačkay. Pod umiestnenie a výkony Giraltoviec sa po postupe nepriaznivo podpísala slabšia letná príprava a málo hráčov. Teraz chýba kondícia, ťažko čakať nasadenie, či presnú prihrávku a pohyb. V klube postupne stabilizujú nielen káder, ale aj tvorivú atmosféru, čo potvrdil aj giraltovský kormidelník. "Vrátili sa nám študenti z brigád, posilnili sme sa Gálikom z Prešova a trošku sa to zlepšilo. Z blízkeho okolia momentálne je v mužstve Varga z Kalnišťa, ale je to pre neho veľmi náročný skok. Po dobrej zimnej prípravy by mal byť posilou. Funguje aj starostlivosť o domácu liaheň, ale chvíľu potrvá, kým tí najlepší budú prínosom pre A-mužstvo."

O tom, že to bude ťažký zápas, je si vedomý aj tréner BŠK Bardejov Marián Prusák. Myslel na to už v zápase s Veľkým Šarišom, keď za stavu 4:0 vystriedal tvorcu hry Hoclára, aby ho šetril na derby. "Za takého stavu je treba myslieť už na ďalší zápas a robiť všetko tak, aby každý bol k dispozícii. Pripravujeme na tento zápas aj taktiku. Giraltovce poznám veľmi dobre, či už ako hráč, alebo tréner. Je to typicky bojovné domáce mužstvo. My sme hravejší, možno futbalovejší. Uvidíme, kto sa presadí. Či domáci bojovnosťou, alebo kvalita, ktorá je na našej strane," predpovedá Marián Prusák.

Oba kluby sa v momentálnom postavení nemajú veľmi čím chváliť. Cesta z chvosta tabuľky vyššie bude tŕnistá, ešte aj v tých posledných 4 kolách jesennej časti. O rezervách obranných radoch, či streleckých schopnostiach jasnou rečou hovoria góly. Bardejov má skóre 11:21 a Giraltovce 6:24. Uvidíme, kto si polepší.

Súvisiace články