Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Po krachu rokovaní NHL v nedohľadne

TASR|15. dec 2004 o 11:11

Toronto 14. decembra (TASR) - Krach kľúčových rokovaní vedenia NHL a majitelov klubov so zástupcami hokejistov v noci na stredu SEČ znamená pravdepodobne ...

Toronto 14. decembra (TASR) - Krach kľúčových rokovaní vedenia NHL a majitelov klubov so zástupcami hokejistov v noci na stredu SEČ znamená pravdepodobne definitívu výluky súťaže až do konca tejto sezóny a možnosť patovej situácie aj v ďalšom ročníku.

V spore o nové znenie kolektívnej zmluvy kompetentní už predtým nepristali na návrh Hráčskej asociácie (NHLPA) o paušálnom zredukovaní 24 percent platov hokejistov a teraz ho znovu odmietli. Najnovší míting však predčasne ukončili predstavitelia hráčskej únie, ktorých podráždil návrh partnerov, opäť obsahujúci požiadavku platového stropu. Obe strany sa v túto noc zhodli azda len na jednej veci - odmietnutí ponuky predsedu kanadskej vlády Paula Martina. Veľký fanúšik hokeja a špeciálne Montrealu navrhol svoju osobnú účasť v mene federálnej vlády na rokovaniach.

Šéfa NHLPA Boba Goodenowa sprevádzali na mítingu známe osobnosti zámorských ľadov Trevor Linden, Bill Guerin, Daniel Alfredsson, Vincent Damphousse, Bob Boughner, Trent Klatt a Arturs Irbe. Takmer 240-stranový elaborát návrhov hráčov predložený ich asociáciou síce ponúkal dvom stranám hokejovej "tripartity" nevyhnutnú a výraznú finančnú úľavu, avšak "vláda" Garyho Bettmana so zamestnávateľmi vytýkali hráčskym odborom krátkodobosť. Podľa komisára NHL návrhy neriešili základné systémové zmeny, ktoré zaistia do budúcnosti, že ekonomika súťaže zostane vyvážená. Naopak, NHLPA tvrdí, že vo svojich ústupkoch zašla až za hranicu zdravého kompromisu a ďalej sa nedá. Neuralgickým a v konečnom dôsledku kľúčovým bodom výluky tak zostalo zavedenie platového stropu, ktorý vedenie a zamestnávatelia vehemente presadzovali a hokejisti s rovnakou razanciou odmietali. Liga mala najprv hodinovú prezentáciu s obsahom stropovej požiadavky, NHLPA si vyžiadala čas na konzultácie, po 2 a pol hodine sa vrátila na rokovania, ale keďže stanoviská oboch strán sa nepriblížili, debaty ukončila.

"Toto nie je problém Boba Goodenowa a mňa, to je problém obchodný. Je to dôležitá obchodná záležitosť," zdôraznil na tlačovke Bettman s tým, že ďalšie rokovania v najbližšom čase nie sú síce plánované, ale ani vylúčené. NHL vrátane stredajšej noci vynechala už 414 zápasov a zámorské médiá situáciu nazvali "90 dňami studenej vojny".

Súvisiace články