Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Po dvoch rokoch sa Spišiaci opäť vracajú medzi slovenskú hokejovú elitu

Sportnet|Publikované 7. sep 2002 o 00:00

Spišská Nová Ves "Dnes oslavujeme, ale už zajtra treba myslieť na extraligu," to boli prvé slová trénera Spišskej Novej Vsi Vladimíra Klingu na

oslavách postupu medzi slovenskú hokejovú elitu. Hokejisti zo Spiša sa po sezóne 1995/1996 druhýkrát vrátili do extraligy. Pre klub to bol najkrajší darček k 70. výročiu založenia hokeja v metropole Spiša.

V spišskonovoveskom tábore sa súčasná situácia podobá tej minuloročnej. Aj vtedy, pred štartom I. ligy málokto predpovedal "klingovcom" úspech. Veľký optimizmus nevládol ani pred marcovými barážovými zápasmi proti Nitre. Po "malom hokejovom zázraku" a eufórii z postupu však prišlo rýchle vytriezvenie. Počas letnej prípravy spišskonovoveský stroj nepracoval na plné obrátky. Za všetkým však treba hľadať peniaze a tých je na Spiši veľmi málo.

"Po finančnej stránke sú hráči vyrovnaní, v kľude a s pokojom môžu začať nový súťažný ročník 2002/2003," stručne odpovedal na asi najčastejšiu tému týchto dní marketingový manažér a bývalý riaditeľ HK VTJ Spišská Nová Ves Dušan Kacvinský. O tom, že aj po vyrovnaní dlhov voči hráčom nie je finančná situácia ružová (Spišská Nová Ves má najnižší rozpočet zo všetkých extraligových klubov - 15 milónov) svedčí aj fakt, že najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva budú poslanci hlasovať o finančnej pôžičke pre HK VTJ. "Náš klub stále vychádzal s mestom veľmi dobre a verím, že tieto vzťahy budú také, aké doteraz," uviedol D. Kacvinský. Hokejisti pýtajú od mesta milión korún. V utorok by sa malo rozhodnúť o poskytnutí pôžičky.

Finančná situácia sa odzrkadľuje aj v zložení kádra. V auguste odišiel za lepšími podmienkami do Maďarska Pavol Fedor. V barážových stretnutiach posilnil káder Spišiakov Marek Milý, ktorý počas letnej prípravy vhodne zapadol do mužstva a mal byť brankárskou jednotkou. Nakoniec ho fanúšikovia v spišskonovoveskej svätyni neuvidia. "Ešte potrebujeme dotiahnuť Laštiaka. Sú tam nejaké problémy s funkcionármi Banskej Bystrice. Pýtajú za neho dosť vysokú sumu. V poriadku je už prestup Mravca z Liptovského Mikuláša. Teraz rokujeme s Trenčínom, ale meno útočníka nechcem uvádzať," skonštatoval marketingový manažér Dušan Kacvinský a dodal: "chceme motivovať hráčov, aby sme sa dostali do prvej osmičky. Predovšetkým cieľom je udržať sa medzi slovenskou elitou."

Hneď v prvom kole má nováčik ťažkého súpera, keď sa predstaví vo Zvolene. Spišiaci ešte nemajú v týchto dňoch doriešenú jednu otázku, a tou je kapitán mužstva. "Pred štartom minulej sezóny si chlapci vybrali mňa, uvidíme, aké to bude tohto roku," uviedol doterajší kapitán Spišskej Novej Vsi Peter Filip. Podľa jeho slov však dôležitejšie budú výsledky a predvedená hra, ale hlavne spokojný fanúšik. A ten zo Spišia je známy na celom Slovensku. Atmosféru na extraligových zápasoch môžu ostatné kluby len závidieť. Presvedčiť sa o tom mohli Nitrania v baráži a najbližšie v druhom kole (utorok 10. septembra) Košičania.

HK VTJ SPIŠSKÁ NOVÁ VES: brankári: Ramón SOPKO, (prišiel z Košíc), Marek NOVOTNÝ, Stanislav PETRÍK (prišiel zo Slovana Bratislava), obrancovia: Michal CHROMČO, Jozef HRUBÝ, Lukáš BAMBÚCH (prišiel z Trenčína), Pavol ŽEC, Martin ZAJAC (prišiel z Trenčína), Svetozár NIŽŇANSKÝ (prišiel zo Slovana Bratislava), Vladimír TURAN, Igor GRÍGER, útočníci: Peter FILIP, Peter VESELOVSKÝ, Michal MRAVEC, Igor LIBA, Ľudovít ONDOV, Samuel POLOMSKÝ, Peter KRAUSZ, Radovan ILAVSKÝ, Dávid KOSTELŇÁK (prišiel z Mladej Boleslavy), Miloš MURÁNSKY, Severín GÖNCZI (prišiel z Prešova), Martin HOPKOVIČ (prišiel z Prešova).

Prezident klubu: Ján Jaško. Riaditeľ klubu: Slavomír Caban. Marketingový manažér: Dušan Kacvinský.

Tréneri: Vladimír Klinga, Tibor Daniš, Ján Bajtoš. Lekár: Richard Progner. Masér: Štefan Martinko.

Klubové farby: modrá, žltá, biela, nové dresy sú v dvoch prevedeniach modrom a bielom. Kapacita štadióna: 5000 miest.

Súvisiace články