Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Po dvoch dňoch bol madridský štadión opäť plný

Sportnet|15. dec 2004 o 00:00

Mediálny záujem o futbal premenil tento šport za jeden z najväčších cieľov teroristických útokov. Nechýbalo málo a Španielsko, ktoré sa dosiaľ nespamätalo z marcových atentátov v Madride, mohlo prežiť ďalšiu národnú tragédiu.

Diváci hromadne opúšťajú štadión Realu Madrid po oznámení o uložení bomby. FOTO - TASR/EPA

Mediálny záujem o futbal premenil tento šport za jeden z najväčších cieľov teroristických útokov. Nechýbalo málo a Španielsko, ktoré sa dosiaľ nespamätalo z marcových atentátov v Madride, mohlo prežiť ďalšiu národnú tragédiu.

Našťastie, išlo len o planý poplach. Podľa slov fanúšikov je verejné tajomstvo, že počas zápasov na štadióne Santiaga Bernabeua dochádza pravidelne k niekoľkým anonymným telefonátom o nastražení bômb. Policajti však vždy vedeli veľmi rýchlo identifikovať, že išlo o poplašné správy, a evakuácia vždy plného štadiónu sa nekonala.

Poslednú nedeľu bolo však všetko inak. Neznámy hlas krátko po ôsmej hodine večer oznámil súčasne v redakcii baskického denníka Gara a na tiesňovom čísle 112, že desať minút po ukončení zápasu medzi bielym baletom a Realom Sociedad z baskického San Sebastianu exploduje na štadióne bomba. K útoku sa mala prihlásiť baskická separatistická skupina ETA.

Tentoraz policajné zložky poriadne zneisteli, pretože na prvý pohľad išlo o ten istý scenár, ktorý použila ETA v máji 2002 pri odpálení dvoch náloží pri tom istom štadióne. Vybuchli len niekoľko hodín pred zápasom Realu Madrid s FC Barcelonou v semifinále Ligy majstrov. K obetiam na životoch, našťastie, neprišlo.

Denník Gara (v preklade z baskického jazyka znamená SME) je známy svojou politickou blízkosťou k separatistickým tendenciám Baskicka a ETA ho využíva ako svojho hovorcu pri oznamovaní takmer všetkých svojich atentátov. Ihneď po oznámení možných explózií posunul denník avízo baskickej polícii Ertzaintza, ktorá vzápätí zalarmovala národnú políciu a bezpečnostné zložky štátu. Vzhľadom na podobnosť scenáru sa v priebehu niekoľkých minút stretol generálny policajný riaditeľ s vedením Realu a spoločne rozhodli o spustení evakuačného plánu štadióna.

V hľadisku nechýbal ani môj kamarát Eugenio Olaso zo San Sebastianu s početnou skupinou baskických kamarátov, ktorí prišli podporiť svoj klub. Eugenio mi ešte počas evakuácie zavolal, čo sa deje a že jeho zámer vychutnať si zápas, za ktorý zaplatil 40 eur, sa nekoná. Na druhý deň bol príliš rozčúlený nad tým, ako mnohé médiá prehnali to, čo sa skutočne udialo na štadióne.

,,Vypadá to, akoby tu vyčíňala nejaká vojna alebo sériový vrah. Akoby niekto umieral. Nikto nemá pochýb, že mohlo dôjsť ku tragédii, ale naozaj, to, čo ukázali mnohé denníky, je vytrhnuté z kontextu," hovoril Eugenio a pokračoval: ,,V 42. minúte druhého polčasu zapískal rozhodca a známym gestom poslal futbalistov do šatní. Z reproduktorov na štadióne sa zrazu ozvalo, aby sme disciplinovane opustili štadión. Nič viac, nijaká zmienka o bombe alebo náznak dôvodu, prečo musíme odísť."

Až 90 percent fanúšikov opustilo štadión presne tou istou cestou, ako naň prišli. "Iba najnižšie rady museli opustiť štadión cez trávnik, takže nie všetci sme utekali stredom štadióna, ako to vypadá na mnohých záberoch. Zo štadiónu boli vyvedení aj hráči, ktorí rovnako netušili, či ide o skutočný, alebo planý poplach.

V priebehu pár minút bol vyše 70-tisícový štadión ľudoprázdny a polícia už o 21.20 ukončuje vyšetrovanie so záverom, že išlo o falošný poplach. Včera sa Santiago de Bernabeu zaplnilo znovu. Divákmi, ktorí prišli na benefičný zápas proti chudobe medzi priateľmi Zidaneho a Ronalda. Vstupenky na benefičný zápas boli zdarma, len za príspevok na charitu, a fanúšikovia na ne stáli rady dve noci.

Včerajší preplnený štadión je najlepší príklad občianskej vyzretosti španielskych fanúšikov, ktorí takto potvrdili, že proti terorizmu treba bojovať spoločne. Ak by totiž mali brať do úvahy všetky hrozby ETA, nemohli by chodiť nielen na futbal, ale ani do obchodov, reštaurácií, používať hromadnú verejnú dopravu. Lekcia z Bernabeu je dobrý príklad, ako normalizovať život v Španielsku.

Pozvanie Zidana a Ronalda prijali

Brankári: Iker Casillas, Pablo Cavallero, Sebastián Frey, César, José Francisco Molina.

Obrancovia: Michel Salgado, Pavón, Roberto Carlos, Sergi, Walter Samuel, Roque Júnior, Juan, Helguera, Soria, Placente, Fernando Hierro, Panucci, Iván Campo.

Stredopoliari: Jankulovski, Figo, Beckham, Mascherano, Rosicky, Alex, Daniel Moreira, Sun Xiang, Gascoigne, Solari, Dejan Stankovic, Oliseh, Lincoln, Okocha, Ezequiel González, De Pedro, Iván de la Pea, Magrao, Mauro Silva, Manchev, Fernando Redondo, Guti.

Útočníci: Vieri, Raúl, Morientes, Fernando Torres, Shearer, Kluivert, Berbatov, Yorke, Pachón, Adriano, Soller, Milton, Ewerthon, Vucik, Predrag Mijatovic, Raúl Tamudo, Davor Suker, Luque, Diego Tristán.

Tréneri: Luiz Felipe Scolari, Carlos Alberto Parreira, Mario Zagalo, Marcello Lippi, Didier Deschamps, Luis Fernández.

Kronika atentátov na futbalových štadiónoch 24. mája 1992

Vybuchla nálož umiestnená v automobile pri štadióne Atlético Madrid Vicenteho Calderóna, pred zápasom Atlético Madrid - Logroňés. Pri výbuchu bolo zranených 6 policajtov. K atentátu sa prihlásila ETA.

25. augusta 1997

Explózia bomby na štadióne Ullevi vo švédskom Göteborgu. Ide o atentát proti švédskej kandidatúre na OH 2004.

25. apríla 1999

Traja fanúšikovia zahynuli a ďalších 14 bolo zranených pri odpálení bomby v blízkosti štadiónu Kampala v Ugande.

20. júna 2000

V Paríži zadržali troch Alžírčanov obvinených z pokusu o atentát proti francúzskemu národnému mužstvu na majstrovstvách Európy.

jún 2001

FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) uniesli prezidenta organizačného výboru Amerického pohára Hemána Menjíju. Po úvodnom prerušení bol zápas dohratý.


Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Rakúsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Severné Macedónsko vs. Holandsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Fínsko vs. Belgicko
Kurzy prináša