Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Po Djokovičovom zápase vypukla stoličková bitka

Sportnet|Publikované 23. jan 2009 o 20:12

Pokojnú atmosféru na grandslamovom turnaji narušilo vyčíňanie srbských a bosnianskych fanúšikov.

MELBOURNE. Polícia štátu Victoria mala včera plné ruky práce. V Aréne Roda Lavera držala pod kontrolou vášne fanúšikov Deliča a Djokoviča. Pôvodom z moslimskej Bosny, Američan Amir Delič hrá na Australian Open najlepší tenis v živote a vystrašil srbského obhajcu titulu Novaka Djokoviča.

Kým Djokovič viedol 2:0 na sety, vládol relatívny pokoj. Za stavu 1:2 a 6:6 už nie a po Deličovej prehre pokračovali urážky, pokriky a provokácie v záhrade areálu. Skupiny mladíkov na oboch stranách vo veku 16 - 22 rokov začali hádzať po sebe stoličky, fľaše a zápalné rakety.

Bosnianski prívrženci pokrikovali: „Belehrad bude zasa turecká Mahala!“

Ide o silnú urážku, lebo Srbsko bolo pred pár storočiami tak ako mnoho iných krajín podrobené Turkom a súčasťou Osmanskej ríše. Mahala znamená dŕžava, provincia.

Bosniaci tvrdia, že „stoličkovú bitku“ vyprovokovali Srbi. „Oni to celé odštartovali. Hodili prvú stoličku a trafili ňou naše dievča,“ povedal istý bosniansky fanúšik. Tá dostala stoličkou úder do hlavy, padla na zem a museli ju ošetriť. Okrem nej organizátori nehlásili žiadnych zranených.

Seržant Chris Duffy nám povedal, že museli 30 ľudí vyviesť z areálu, dvaja chuligáni boli zadržaní a jeden dostal pokutu 227 dolárov.

Hráči sa k incidentu veľmi nechceli vyjadrovať, ale spomenutí súperi zareagovali.

„Je mi to ľúto, bál som sa týchto prejavov a na svojom blogu som prosil priaznivcov, aby nemiešali politiku do tenisu a neurážali súpera ani jeho fanúšikov,“ povedal Delič.

Djokovič ho považuje za dlhoročného priateľa mimo dvorcov a na margo srbských „navijačov“ dodal: „V Melbourne žije silná srbská komunita. Tento turnaj je pre nich jedna z mála možností vidieť svojich športovcov v akcii. Keďže sú temperamentní, niekedy to dávajú až neprimerane najavo. Hráči s tým nemajú nič, je to mimo nášho dosahu, sme tu na tenis a nechcem sa k tomu vracať. Nemám chuť míňať energiu na takéto veci, dosť síl ma stoja zápasy.“

Súvisiace články