Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Po desiatich minútach svoj výrok odvolal a gól neuznal

Sportnet|Publikované 18. okt 2002 o 22:00

Rožňava Sťažnosti, skrivodlivosť a niekedy až zúfalstvo sprevádza v tejto sezóne zápasy najvyššej okresnej súťaže riadenej ObFZ Rožňava. Po kauzách

Plešivec versus Kunova Teplica, prekladanie dohrávky Kružná Vyšná Slaná, odložené turnaje prípraviek a ďalšie drobnosti, ktoré ostali nepovšimnuté, sme dostali na redakčný stôl zaujímavý postreh z Gemerskej Polomy. Ako sme však už raz napísali, funkcionárov zväzu si zvolili kluby sami a slobodne. Tentoraz to bude na inú tému.

Kto ho zastaví?

Pod týmto nadpisom líči situáciu zo zápasu 10. kola I. triedy tréner TJ Družstevník Gemerská Poloma Marian Ferenc: "Po zápase Kružná Gemerská Poloma mi svedomie nedalo inak, ako sadnúť si za stôl a mediálne reagovať na to, čo sa v tomto stretnutí stalo. Nie je mojim zvykom opisovať výkony rozhodcu cez tlač, ale to, čo spískal hlavný rozhodca Ján Danko v Kružnej nemá obdobu.

Je na škodu futbalu, že výsledok zápasu je jasný už dávno pred nedeľným zápasom, len stačí mať toho správneho rozhodcu. To sa udialo aj v poslednom kole na ihrisku Apexu. Domáci mali herne na víťazstvo, no vďaka ich streleckej nemohúcnosti mohlo byť všetko inak, nebyť výkonu rozhodcu. Pán Danko vylúčil nášho kapitána za bežný faul, za aký nedal pár minút predtým domácim ani žltú kartu. Druhým významným momentom 10 minút pred koncom zápasu bolo neodpískanie pokutového kopu proti domácim za stavu 2:1 pre Kružnú. V tomto stretnutí mohol byť hocijaký faul v pokutovom území, rozhodcova píšťalka by vždy ostala nemá. Rozhodca v jeho veku a skúsenosťami, si myslím, že dokáže posúdiť nedovolený zákrok v šestnástke. Lenže pánovi Dankovi v tom bránili okolnosti, o ktorých všetci vieme.

Vrcholom jeho rozhodcovského výkonu bola situácia v 88. minúte zápasu, v ktorej Gemerská Poloma dosiahla regulárny gól. Hlavný rozhodca gól uznal a ukázal na stred ihriska. Medzitým zdvihol postranný rozhodca zástavku pre údajný ofsajd. Aj po druhýkrát ukázal hlavný na stred ihriska a nášmu kapitánovi povedal, že čo už raz odpískal, meniť nebude. Hlavný nereagoval na svojho asistenta Ladislava Petra, keďže si bol istý, že padol regulárny gól. Až keď ho potlačili domáci hráči k postrannému, začal akože uvažovať. Strácal istotu aj pôdu pod nohami a desaťminútový tlak domácich hráčov a funkcionárov prinieslo svoje ovocie vo forme neznaného gólu, ktorý predtým dva razy uznal.

Jeho výrok "Čo raz odpískam nezmením" platil len tých, pre neho krušných, desať minút. Takýto výkon pána Danka sme očakávali, lebo týždeň predtým bol postranným rozhodcom v našom domácom zápase s Nižnou Slanou. Po stretnutí sme rozhodcov vyplatili podľa predložených dokladov do koruny, no pán Danko sa v priebehu týždňa vyjadril, že to Gemerskej Polome pri najbližšej príležitosti spočíta. Dôvodom malo byť nezaokrúhlenie jeho výplaty smerom hore.

Dokonale sa mu to podarilo už o sedem dní v Kružnej. ObFZ Rožňava a komisia rozhodcov by sa mali vážne zamyslieť nad výkonmi mužov v čiernom, lebo trojlístok hráči funkcionári rozhodcovia sú tými hlavnými článkami aj tak dosť slabého slovenského futbalu. Veľa mojich zverencov si po zápase kládlo otázku, či má vôbec význam hrať futbal na takejto úrovni, keď rozhodca dokáže zo zápasu urobiť takúto frašku. Veľa hráčov Gem. Polomy stratilo chuť v nedeľu opäť nastúpiť. To isté platí aj o nás tréneroch a funkcionároch. Robíme to len z nadšenia a futbal nám zaberie veľa voľného času. Sám uvažujem o tom, či kvôli takým rozhodcom nenechám futbal futbalom. No keď každý takto abdikuje, budú vládnuť slabému futbalu ešte slabší rozhodcovia. Viem, že môj názor môže bez mihnutia oka vyvrátiť delegát zápasu, ktorý bude na strane hlavného rozhodcu.

No nezastávam sa len svojho klubu, ale všetkých okresných mužstiev, ktoré majú podobné skúsenosti s mužmi v čiernom. Prípadná zlá známka, ako i zastavenie činnosti na dva-tri týždne, problém tohto rozhodcu nevyrieši. Skutočnosť, že rozhodcov je v okrese málo, nedovoľuje okresným činovníkom týchto starších strážcov pravidiel potrestať tak, ako by si to zaslúžili. Po výkone, aký predviedol pán Danko, by bolo odobratie rozhodcovskej licencie pre neho iba miernym trestom. Lenže muž s kamennou tvárou nám takéto divadlo o pár dní bude môcť znovu zahrať.

Na rade bude iný klub. Tak nemlčte a dajte o ňom znovu vedieť. Navyše, pri vyplňovaní zápisu nebol rozhodca ochotný uviesť pripomienky kapitána k inkriminovaným situáciám, ktoré ovplyvnili výsledok zápasu. Po opadnutí emócií jeden z domácich futbalistov objektívne priznal, že gól z ofsajdu nepadol a za faul v pokutovom území iné ako penalta, ani nemohlo byť. Klobúk dole pred jeho vyhlásením, no nám to nie je nič platné. Rozhodca, ktorého jedinou ambíciou nie je postup do vyššej súťaže, ale privyrobenie si pár drobných pískaním pre toho, kto viac dá, nemá čo robiť ani v okresnej súťaži."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.