Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Po Caňasovi aj Beck uvažuje o revízii trestu

Sportnet|25. máj 2006 o 00:00

BUENOS AIRES - Pre argentínskeho tenistu Guillerma Caňasa je verdikt Športového arbitrážneho súdu vo švajčiarskom Lausanne, ktorý mu skrátil dvojročný trest na 15 mesiacov, veľkým zadosťučinením. Dvadsaťdeväťročný rodák z Buenos Aires sa po vypršaní ...

BUENOS AIRES - Pre argentínskeho tenistu Guillerma Caňasa je verdikt Športového arbitrážneho súdu vo švajčiarskom Lausanne, ktorý mu skrátil dvojročný trest na 15 mesiacov, veľkým zadosťučinením. Dvadsaťdeväťročný rodák z Buenos Aires sa po vypršaní dištancu za doping chce postupne vrátiť do prvej desiatky svetového rebríčka.

"Skrátenie dištancu považujem za spravodlivé, aj keď si myslím, že mi trest mali úplne zrušiť. Arbitráž po vypočutí mojich argumentov potvrdila to, čo som tvrdil od prvého dňa. Podľa mňa by nezávislý tribunál ITF pri posudzovaní podobných prípadov mal vedieť rozlíšiť, či tenista užil zakázanú látku nevedome, alebo s cieľom dosiahnuť zlepšenie výkonnosti. Teraz mám pred sebou jasný cieľ vrátiť sa postupne na bývalé pozície a prepracovať sa opäť do top-10. Stále pracujem na kondícii a aj napriek dištancu každý deň naplno trénujem," povedal Caňas, ktorý mal vo februári 2005 na turnaji v mexickom Acapulcu pozitívny test na zakázané diuretikum HCT.

Športový arbitrážny súd čiastočne vyhovel Caňasovmu odvolaniu, že nie je plne zodpovedný za porušenie dopingových pravidiel. "Chybu neurobil hráč, ale turnajoví zamestnanci," uvádza sa vo vyhlásení CAS, ktorý však zamietol žiadosť o kompletné zrušenie trestu, lebo Caňas "užil liek, ktorý dostal bez toho, aby si preveril jeho obsah, aj keď vedel, že liek na ceste k nemu prešiel viacerými rukami."

Caňas bol svetovou desiatkou, keď mu ATP zastavila činnosť do júna 2007. Teraz sa bude môcť vrátiť už v septembri tohto roku. Argentínčan od začiatku tvrdil, že vedome nebral zakázané látky. Diuretiká sa však okrem liečby využívajú aj na maskovanie iných zakázaných látok.

Dvojročný trest za užitie clenbuterolu si od 1. novembra 2005 odpykáva aj slovenský tenista Karol Beck, bývalý 36. hráč svetového rebríčka. "Stále prebieha vyšetrovanie, ako sa zakázaná látka mohla do synovho tela dostať," povedal hráčov otec Karol Beck st., ktorý je presvedčený, že mu ju niekto podstrčil. V decembri minulý rok podal náš tenista trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "Aj my zvažujeme, že požiadame o revíziu pôvodného trestu. Dôležité budú výsledky vyšetrovania," doplnil Karol Beck st.

Súvisiace články