Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Pľuščenko vymenil korčule za mikrofón

_novy|Publikované 3. sep 2006 o 22:00

"Rok si dám pauzu," oznámil nedávno krasokorčuliarsky kráľ Jevgenij Pľuščenko. "Ja tiež," pridala sa princezná Irina Sľucká.

Jevgenij Pľuščenko, olympijský víťaz 2006, trojnásobný svetový a päťnásobný európsky šampión, vie zabávať. Jeho vystúpenia na exhibíciách po podujatiach boli vždy malým umeleckým dielom, zvlášť posledné turínske v sprievode maďarského huslistu Ervina Mártona. FOTO - ČTK / AP

"Rok si dám pauzu," oznámil nedávno krasokorčuliarsky kráľ Jevgenij Pľuščenko. "Ja tiež," pridala sa princezná Irina Sľucká.

V sobotu večer vysvitlo, prečo. Prvý kanál ruskej televízie, s týždňovým predstihom pred našou televíziou JOJ, spustil vyše trojmesačnú reality šou Hviezdy na ľade a Pľuščenko so Sľuckou ju moderujú.

"Ja som na korčuliach vždy mlčal, vyjadroval som sa len pohybom, prípadne mimikou tváre. A teraz mám hovoriť. Hrozím sa toho," balamutil Pľuščenko divákov v predvečer svojej televíznej premiéry v hodinovom živom rozhovore. Pritom ostreľovaný otázkami dvoch redaktorov bezprostredne odpaľoval jednu odpoveď za druhou.

Je to herec na akúkoľvek rolu. A Sľucká? Tej by po sobote okamžite mali ponúknuť moderátorskú zmluvu.

Formát naozaj hviezdny

To, čomu sa dovčera hovorilo relácia či seriál, je dnes nevedno prečo "formát". Pôvodný názov formátu, ktorý britská televízna stanica ITV úspešne predáva po šírom svete, znie Dancing on Ice. U nás, aby sa neplietol s Miliónovým tancom či Tanečnou horúčkou, pobeží pod hlavičkou Hviezdy na ľade.

Trafili sme sa do názvu s Rusmi. Trafiť sa do športovej kvality bude ťažšie.

Formát ruskej verzie formátu má formát. Prinajmenej obsadením nedostupný pre celý svet okrem Spojených štátov a s prižmúrením oboch očí pre Kanadu.

U nás sa pred jeho premiérou píše o celebritách, v Rusku o krasokorčuliaroch.

Takmer každý zo súťažiacich hercov, spevákov, hudobníkov či moderátorov má za partnera olympijského, svetového či európskeho šampióna. Ľadová plocha pripomína krasokorčuliarsku galaxiu: Jelena Berežná, Anton Sicharulidze, Tatiana Navkovová, Roman Kostomarov, Tatiana Toťmianinová, Maksim Marinin, Maria Petrovová, Aleksej Tichonov, Irina Lobačovová (jej bývalý partner Iľja Averbuch je producentom programu), Aleksej Jagudin...

Rozhodcovský zbor detto: v neodmysliteľnom kožuchu mu velí rázna Tatiana Tarasovová a po jej boku sa usmievajú Oleg Vasiliev a Jelena Vodorezovová.

Exhibície so sadrou na ruke

V Rusku je krasokorčuľovanie kultovým športom. Pľuščenko v rebríčkoch popularity tromfne všetkých hokejistov, futbalistov aj tenistov. Aj tých, od ktorých prevzal tradíciu nastupovať na súťaž s niekoľkodňovým strniskom na tvári.

"Hlavným súperom budem sám sebe," zvykol vravieť v zime pred vrcholnými podujatiami.

Teraz má za sebou najnabitejšie leto celej kariéry. Od mája aj stopy po reze na zápästí.

Počas dlhého exhibičného turné v zámorí si v páde po štvoritom skoku zlomil ruku. "Niekoľko vystúpení som odjazdil s gypsom na nej. Operovať som sa nechal až takmer o mesiac v Rusku. Prečo? Predsa som mal podpísaný kontrakt," začudoval sa otázke.

Krasokorčuliar je vraj imúnny proti bolesti, odmlada je jeho vernou družkou. "Aby som sa naučil trojitý axel, potreboval som asi 750 pokusov," spomína. "Už v dvanástich-trinástich rokoch som za tréning naskákal 100-120 skokov. A na druhý deň som mal problémy vstať z postele. Vždy som to však rozchodil."

Športu odjakživa dával všetko: "Musíte ísť naplno, ak chcete niečo dosiahnuť".

Kristián? Zabudnite: Jegor!

Ide naplno vždy a vo všetkom. "Aj keď sedím v aute, chcem byť prvý," smeje sa.

Ako prudko prešiel do protismeru na peterburskom Nevskom prospekte, keď prvý raz zazrel pôvabnú študentku Mariu Jermakovú, je už kamenná historka jeho autobiografie. Medzičasom sa totiž stala jeho manželkou.

"Porušil som dopravné predpisy, ale len pre romantiku. A bolo to jediný raz," povedal a vzápätí sa sám tomu, čo vyslovil, zasmial.

Od pätnásteho júna je otcom syna slušných vstupných proporcií: 52 cm a 3,45 kg. Pľuščenkovcom to vyšlo takmer na deň rok po svadbe.

Podľa ruských médií dostal potomok meno Kristián. "Zabudnite, môj syn sa volá Jegor," prekvapil nedávno redaktorov Komsomolskej pravdy Jevgenij zvaný Žeňa.

"Moja sloboda už nie je bezhraničná," priznal na Prvom kanáli. "Ale syn a manželka sú jediné jej ohraničenia." Dosahy? "Menej darebáctiev, menej času na kamarátov, obľúbený biliard..."

Aj na "báňu", ruský kúpeľ, v ktorom sa parou a metličkovým šibaním vyháňa z tela únava. "Po ňom masáž a tvrdý spánok - nepoznám lepší relax," tvrdí.

Sľucká avizuje erotiku

Pľuščenko ctí zmluvy a o Hviezdach na ľade sa pred novinármi dlho vyjadroval tajuplne. Zvlášť o partnerke: "Prezradím len to, že som dostal tú, ktorú som si želal."

Vykľula sa z nej Irina Sľucká. Už jej obschli slzy z turínskej olympiády, na ktorej túžila zavŕšiť kariéru zlatou, a nie bronzovou medailou. Ba už nehovorí ani o konci kariéry: "Nejdem do revue, nechcem stratiť amatérsky štatút. Všetko je otvorené, všetko ukáže čas. Momentálne však mám iné priority."

Nedávno naspievala dueto s populárnym peterburským dídžejom Dmitrijom Bazanovom. "Irina je nečakane talentovaná speváčka," vyhlásil Pľuščenkov manažér Ararat Zakarian, sprostredkovateľ projektu.

Čoskoro sa vraj na trhu objavia jej eroticky ladené fotografie. "Úplne sa však na nich neodhalím. Čosi zo mňa musí zostať v spálni pre manžela. Fotografie to však budú krásne," cituje ju webová stránka newsru.com.

Je pol roka po olympiáde. Turínske hviezdy sa bavia a zároveň zarábajú.

Jojkárske Hviezdy na ľade

Celebrity

Eva Máziková, Zora Czoborová, Diana Mórová, Adriana Kmotríková, Karin Haydu, Didiana, Yxo, Ivan Štroffek, Ivo Gogál, Marián Labuda mladší, Janko Lehotský, Tony Moisés, Barbi Fusková, Jaro Bekr.

Krasokorčuliari

o. i. Jozef Beständig, Vladimír Futáš, Alexander Miskolczy, Dmitrij Palamarčuk (Ukrajina), Karel Nekola (Česko), Marek Fedlmajer (Česko), Diana Jánoštiaková, Jana Forrová, Bibiana Poliačková.

Porota

šéfka Zdena Studenková, členmi sú o. i. Martin Skotnický a Karol Polák.

Moderátori

Matej Sajfa Cifra, Michaela Majerníková.

Irina Sľucká mala na medailových stupňoch turínskej olympiády mokré oči. Smútok však už patrí minulosti. FOTO - AP

Autor: _novy

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.