Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Pľuščenko: Do športu ma vrátila manželka

Jevgenij Pľuščenko (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 25. okt 2009 o 22:30

Krasokorčuliarska súťaž vancouverských ZOH má nového favorita: je ním obhajca, ktorý od Turína 2006 nesúťažil.

Fenomenálny ruský krasokorčuliar mal úspech s improvizáciou na vancouverské Tango

MOSKVA, BRATISLAVA. Ovácie postojačky zožal, už keď vošiel na ľad. Ďalšie, keď z neho schádzal. Fenomenálny ruský krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko sa týždeň pred svojimi 27. narodeninami opäť objavil na medzinárodnej súťaži - po tri a pol roku. Vyhral ju v druhom najvyššom svetovom bodovom súčte sezóny 240,65.

„Pán sa vrátil," zhutnil do jednej vety dojem komentátor ruskej televíznej stanice, ktorá v sobotu prenášala voľné jazdy z moskovskej Grand Prix ISU.

Voľná sa rodila v Bratislave

Pľuščenko sa tri roky po triumfe na turínskej olympiáde 2006 živil exhibíciami. Ich poslednú šnúru, skôr šnúročku, absolvoval uprostred apríla na Slovensku (Žilina, Bratislava, Košice). Počas nej v jednom z bratislavských hotelov spolu s dvorným muzikantom, maďarským husľovým virtuózom Edvinom Mártonom, skoncipovali základnú partitúru comebackovej voľnej jazdy.

Bol najvyšší čas. Dva mesiace predtým peterburský tréner Aleksej Mišin ohlásil Pľuščenkov návrat na súťažný ľad s cieľom obhájiť vo Vancouvri 2002 triumf z Turína 2006.

Voľná napokon dostala názov Tango Amore. Len čo ju v sobotu Žeňa dojazdil, rozohnil sa. Pľuščenko je rodený šoumen, no bolo navidomoči, že tentoraz nejde o emócie herca, ale športovca.

Vystrelil vozvysok ukazovák, ako keby práve strelil gól pravdy. Nasledoval pravý hák do vzduchu. Potom oboma rukami vyzval hľadisko k ešte väčšiemu potlesku. Nadšene mu aplaudovali aj také renomované trénerky ako Tatiana Tarasovová či Jelena Čajkovskaja.

Oslobodil sa novým uväznením

Čakajúc na hodnotenie, vystrúhal do kamery grimasu, ktorou zvýraznil, ako sa mu predĺžila tvár. Podľa Komsomolskej pravdy Pľuščenko za posledné mesiace zhodil desať kilogramov a musel vymeniť šatník.

„Po Turíne som zažil bezstarostnosť. Začal som jesť špagety, mäso, čokoládu, popíjať červené víno..." cituje jeho spoveď webová stránka livesport.ru. „Najzaujímavejšie je to, že takýto spôsob žitia rýchlo omrzí. Aspoň tých, ktorí boli zvyknutí celý život robiť, boriť sa, zameriavať sa na nejaké ciele, dobývať ich a víťaziť."

Nanovo sa uväznil, aby sa oslobodil. „Budíček o šiestej, tréningy, diéta, režim... Tie emócie, ktoré som dnes zažil, však za to stoja."

Musel sa druhý raz oženiť, aby dostal druhú guráž. Z turínskeho triumfu sa ešte radoval s Peterburčankou Marijou Jermakovou. Dva roky po ňom sa rozviedli a ich poldruharočného syna súd pridelil mame.

Na slovenské turné už Pľuščenko prišiel s takmer o osem rokov staršou producentkou Janou Rudkovskou, ktorej prvým manželom bol Viktor Nikolajevič Baturin, biznisman, bývalý premiér Kalmyckej republiky a brat manželky moskovského primátora Jurija Lužkova.

„Jane ďakujem za to, že ma nahovorila, aby som sa vrátil," pripomínal v sobotu.

Návrat vzal smrteľne vážne. Hoci na preteky v Moskve, mesiac po svadbe, prišli spolu, každý sa ubytoval v inom hoteli. „Na každý deň mi vyhradil pol hodiny," žalovala sa s úsmevom bulvárnym médiám jeho nová manželka.

Návrat v znamení eufórie

„Toto nie je šou, toto je adrenalín, to je veľký rozdiel. Samozrejme, že som mal nervy, veď nie som robot," chrlil po krátkom programe. „Všetko, aj kombináciu štvoritého tulupa s trojitým, som odskákal na hurá, myslel som si, že mám všetko v kapse a stratil som koncentráciu. Preto som namiesto trojitého lutza skočil len dvojitého."

Pred voľnou jazdou si predsavzal predviesť čistý program. A vyšlo mu to. Ale to, čo predviedol v sobotu v Moskve, ako sám priznal, bolo len 70 percent toho, čo mieni ukázať na olympiáde.

„Mne bolo dnes na ľade tak dobre, tak slobodne som sa cítil, že som si začal vymýšľať. A vôbec som sa na konci necítil unavený. Až som bol prekvapený. Samozrejme, pomohli mi aj diváci. A prítomnosť ženy na tribúne. Jana, ja ťa vždy vidím! Vyjdem na ľad a hneď viem, kde sedíš. Toto víťazstvo venujem tebe."

Pľuščenkov návrat bol skrátka v znamení eufórie.

Keď upadla, priznal, že program je ešte surový, treba ho dorobiť. Ráta v ňom nie s jedným, ale s dvoma štvoritými skokmi, s tromi, a nie s dvoma „kaskádami"...

„Ešte je zavčasu všetko odhaliť - až o 110 dní vo Vancouvri," myslí si.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články