Plodné osemdesiatiny Olega Kopaneva

Sportnet|Publikované 31. mar 2009 o 00:00

Dnes si prešovskí atléti pripomenú 80. výročie narodenia docenta PhDr. RNDr. Olega Kopaneva, CSc. Bez neho si kráľovnú športov v šarišskej metropole

nevedia predstaviť.

PREŠOV. V rodnom Kolíne (ČR) začínal atletický nadšenec v Sokole so šprintom. Po krátkom čase už bol z neho tréner a vedúci družstva. Výsledkom jeho práce boli okrem iného majstrovské tituly a rekordy žrdkára Antonína Saxu (v roku 1951, 418 cm) a diaľkarky Zlaty Rozkošnej (v roku 1956 - 603 cm).

Atlét aj parašutistom

S Prešovom sa O. Kopanev zoznámil ako vojak základnej služby - parašutista. Po vojenčine v Prešove zakotvil. Štyri roky učil na strednej škole. Od roku 1960 začal budúcim pedagógom prednášať matematiku na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ). Zároveň organizoval atletické dianie v novozaloženom oddieli TJ Slávia Prešov. S menom dnešného jubilanta je spojená výstavba atletického štadióna v areáli UPJŠ, dnešnej Prešovskej univerzity. Pod jeho odborným vedením sa formovali mnohí kvalitní športovci. Vyhľadával a trénoval talenty, spoluorganizoval súťaže, rozhodoval. Výsledkom bolo do 30 majstrovských titulov v súťažiach družstiev i jednotlivkýň, medaily z majstrovstiev Slovenska i ČSSR.

Trénoval aj slovenské reprezentantky

Okrem iniciovania a organizácie súťaží v Prešove, najznámejší Večerný beh víťazstva v Prešove, spolu zakladal chýrne akcie aj inde. Jeho "dieťaťom" bol beh Dukla - Svidník.

O. Kopanev však aj rozhodoval vrcholné súťaže v rámci celej Československa, viedol reprezentačné družstvo žien Slovenska, štvrť storočia bol členom pléna Výboru atletického zväzu ÚV ČSZTV. Venoval sa i astronómii a bioklimatológii. Donedávna nevynechal ani jedno atletické podujatie v Prešove. Prešovskí atléti mu s vďakou želajú trpezlivosť a pokojné dni v kruhu svojich blízkych.